Pryč s mýty o početí ve zkumavce

Pryč s mýty o početí ve zkumavce

Od 2. června se mohou na internetu o problémech s početím a o umělém oplodnění zájemci poradit s odborníky na asistovanou reprodukci. V on-line poradně budou celý červen na dotazy odpovídat lékaři pražského Centra asistované reprodukce ISCARE IVF, kteří se touto cestou zapojují do Světového měsíce neplodnosti.

Mezinárodní iniciativu, která je měsícem boje proti mýtům a předsudkům provázejícím páry trpící neplodností a jejich děti počaté „ve zkumavce“, letos už podruhé vyhlásila Americká asociace pro neplodnost. Zapojují se do ní lékaři, pacienti i veřejnost v několika desítkách zemí. S pražskými lékaři se zájemci mohou poradit i osobně, a to v rámci Dne otevřených dveří na jejich pracovišti.

„Neplodnost není nic, za co by se měli lidé stydět,“ řekl MUDr. Milan Mrázek, vedoucí lékař centra ISCARE IVF. „ Je to nemoc, kterou dnes umíme v řadě případů úspěšně léčit a s pomocí metod asistované reprodukce umožnit početí i párům, které by jinak vlastní děti mít nemohly. První takto počaté dítě na světě se narodilo před 25 lety v Anglii. Dnes je jich zhruba milión. Naše centrum má od svého vzniku v roce 1995 dětí přes tři tisíce,“ doplnil Mrázek.

Poradna na www.iscare.cz je k dispozici od pondělí 2. června. Centrum asistované reprodukce ISCARE IVF, které sídlí v zámečku na Hloubětínské ulici 3/13, mohou zájemci navštívit v neděli 15. června od 10 do 15 hodin.

Počít dítě přirozeně kvůli poruchám plodnosti nemůže 15-20 % českých párů. V současné době je u nás šestnáct pracovišť, které neplodnost léčí. První české dítě „ze zkumavky“ se narodilo v jedné z brněnských nemocnic v roce 1983. Nyní se po umělém oplodnění v České republice ročně narodí 2 % (asi dva tisíce) z celkového počtu dětí.

zdroj: Donath-Burson-Marsteller

Doporučujeme

Články odjinud