Rád vytáčím ostatní lidi k nepříčetnosti

| Autor: Jana Potužníková | Rubrika: Láska a vztahy

Nevhodná slova, naschvály, hloupé žertíky a vtípky. Jako ve škole. Trápí vás jimi kolegové v práci, přátelé, kamarádi. A co víc, dělá jim dobře, když vás vidí rozpálené doruda. Proč to dělají a jak se jim postavit?

Rád vytáčím ostatní lidi k nepříčetnosti

V životě nás vytáčí ledasco a není toho málo. S něčím nic nezmůžeme (naučit každého říkat prosím a děkuji a chovat se slušně není v lidských silách), ale najde se řada věcí, které nás rozčilují zbytečně. Štvou nás jimi lidé v našem okolí a často záměrně – přestože pubertu mají dávno za sebou.

„Motivace vytáčet druhé může být i v dospělosti nápadně podobná té pubescentní. Takoví lidé zpravidla nemají nic jiného, čím by upoutali okolí. A tak se alespoň snaží provokovat. Jinak by mohli – nedej bože – zaniknout v davu a ani pes by po nich neštěkl. Ve hře je samozřejmě i kus škodolibosti a pocit, že budou mít nad těmi, jež se jim vyprovokovat podaří, jaksi navrch,“ říká psycholog Petr Šmolka.

Provokace a naschvály je však možné vnímat i jako projevy nepřímých agresí. Podle odborníka se k nim uchylují lidé zbabělí, kteří se bojí přímé konfrontace. Když se jim podaří oběť vyprovokovat nebo zdánlivě ztrapnit, prožívají pocit vítězství.

„Se zbabělostí souvisí i jejich potřeba mít stále za zády sympatizující publikum. Což je jeden z důvodů, proč tak rádi ‚pracují‘ ve skupině,“ doplňuje psycholog.

Libuši vytáčel kolega tím, že jí denně s přihlouplým úsměvem pokládal místo pozdravu tutéž otázku: „Tak jak?“ Myšleno zřejmě „jak se má“. Banalita, řeknete si. Ale prostě ji štvala. Týdny mlčela. A pak mu jednou vylila kafe do klína. „Takhle,“ dodala.

„Měla jsem ho ignorovat. Jenže ve slabé chvilce jsem selhala,“ říká. Podobné, rádoby vtipné, narážky je nejlepší ignorovat. Pokud provokatér zjistí, že neuspěl, má jen dvě možnosti: buď si připustit, že provokace nefungují a tím postrádají smysl, nebo přitvrdit. „V afektu pak může přejít i k přímým agresím, někdy nejen verbálním. Tím se však mění i pozice oběti. Agresor nejenže přichází o sympatizující publikum, ale i oběť se zpravidla snáz brání,“ upozorňuje psycholog.

Říká se, že na každou provokaci jsou potřeba dva. Ten, který ji dělá, a ten, který si ji nechá líbit. Drobné vytáčky lze řešit ignorací, ale velké už ne. Co když bude hůř? Seberte odvahu a ukažte, že si sami sebe vážíte a umíte se za sebe postavit. „V podobných situacích lze s úspěchem využít některé techniky asertivního jednání. Případně nechat provokatéra, ať si chvíli provokuje, a pak jej – obrazně řečeno – praštit palicí po hlavě,“ doporučuje psycholog.

Nedávno mi jeden cestovatel vyprávěl, jak ho po dvou měsících na cestách vytáčel kamarád jen způsobem, jak si míchal v hrníčku lžičkou kafe. Kovová lžička pravidelně bouchala o porcelánové stěny… příšerný zvuk. Doma nic nenormálního, ale když to zažíváte druhý měsíc a přičtete k tomu určitou ponorku… Přišel den, kdy explodoval. „Dnes se snažím být tolerantní, a když mě něco rozčílí, hned to řeknu: Nemluvte na mě, nemám náladu, špatně jsem se vyspal a hlavně prosím žádné vtípky…“ I tohle je cesta. Co když vaši kolegové netuší, jak hrozně vás vytáčejí, když každé ráno dramaticky listují novinami? A listy šustí…

PhDr. Petr Šmolka: Jak se nenechat vytočit?

  • Malé věci neřešte Nejen v písni dvojice S+Š vás pak nebudou považovat za vola. Provokatér si najde jinou oběť, případně jej také může opustit jeho sympatizující publikum.
  • Větší provokace = agrese Byť by se halily do rafinovaného pseudohumorného šatu. Pak na ně také jako na agrese reagujte. Nejlépe tehdy, kdy si provokatér myslí, že má nad vámi navrch.
  • asertivní techniky: Osvojte si je nebo osvěžte. Pokud je dokážete ve vhodnou chvíli využít, ocitne se provokatér na vašem hřišti. Tam, kde pravidla hry určujete vy, ne on.

Článek vyšel v časopise Moje Psychologie

Další články z rubriky

PETRA (48): Po roce jsem vzala zpátky svého muže. Učím se s ním zas žít

PETRA (48): Po roce jsem vzala zpátky svého muže. Učím se s ním zas žít

Včera | 5 | Vydržet v jednom vztahu celý život není jednoduché. Někdy už člověk nemůže dál, když se s partnerem…

Je váš sexuální život na vrcholu? Takhle to poznáte

Je váš sexuální život na vrcholu? Takhle to poznáte

20. 1. | Možná vám občas proběhne hlavou otázka, jestli prožíváte ten nejlepší sex v životě, nebo vás ještě…

Nevěra ano, či ne? Tyto věci by vás možná nenapadly

Nevěra ano, či ne? Tyto věci by vás možná nenapadly

17. 1. | 6 | Nevěra je velmi často diskutované téma a také jeden ze základních bodů, které po sobě partneři ve…

Ženy prozradily: Jaké nevšední pomůcky jsme použily místo vibrátoru?

Ženy prozradily: Jaké nevšední pomůcky jsme použily místo vibrátoru?

16. 1. | Na trhu existuje spousta pomocníků, jejichž prostřednictvím docílíte při masturbaci orgasmu, ne…