Sama spokojená aneb 3x single

| Autor: Daniela Fruhwirtová-Hradská | Rubrika: Láska a vztahy

Být v dnešní době sama se již stává i částečně módním hitem. Neustále vzrůstá počet těch, co se rozhodly žít čistě samy. Ale jsou všechny ženy tzv. „samyžijící“ opravdu spokojené?V češtině chybí ekvivalent anglického „single“, ale tento název se již tak vžil, že se u nás daný obrat používá s naprostou samozřejmostí. Uznejme, že slovo „sámžijící“ není dokonalé a zní spíše jako druh nemoci.

Ale kdo jsou ženy tzv. „singl“ a je jejich rozhodnutí žít o samotě opravdu dílem svobodné volby? Psycholog Petr Šmolka uvádí tři typy samotářů, a to nouzový, dočasný a trvalý, my jsme se zeptali několika žen a vybrali tři, které nám do uvedených skupin bezchybně zapadly.

Singl nouzový

Kamila (32 let) je bytůstka, která by se již dávno ráda vdala či měla dlouhodobější vztah, jen se jí to jaksi nedaří. „Čím více se snažím někoho najít a čím intenzivněji mám potřebu svůj stav změnit, tak mám pocit, že se mi štěstí vyhýbá a nemám naději na úspěch. Říká se, že štěstí přijde samo, tak čekám a zatím si svůj „singlový“ čas hodlám patřičně užít“, prozradila na sebe Kamila.

Ale u takového typu bychom výhody podle psychologa prý hledali jen obtížně. Nesplněné touhy plodí zatrpklost a zvyšuje se i pravděpodobnost rizikové partnerské volby („Hlavně, že nebudu sama!“).

Singl dočasný

Jana (29 let) se zatím vázat rozhodně nehodlá, sama říká, že: „Na nějaké dlouhodobé vztahy mám rozhodně času dost. Nemyslíte? Snad až někdy později, teď si hodlám ještě trochu užít, poznat svět a budovat kariéru. Připadá mi, že když se dva lidé berou později, bývají už vybouřenější, zralejší a rozumnější.“

To ano, ale… Za roky života bez závazků a řady rodinných povinností si navykneme na způsob života, který se možným založením rodiny dramaticky změní. Adaptace na ně může být někdy docela nepříjemným soustem. A „nostalgické připomínání výhod předchozího singlovství nebývá zrovna tím nejlepším vkladem do života manželského“, potvrzuje psycholog.

Singl trvalka

Pro Ivetu (34 let) je život s tzv. nálepkou singl již věcí jasné svobodné volby: „Uvědomuji si, že můj styl života by nebyl slučitelný s manželstvím a rodinou. Ráda cestuji, mám ráda také své zaměstnání, připadá mi, že nejsem přizpůsobivý typ, hlavně chci být sama sebou a dle zkušeností mých známých - manželství, partnerství nebo cokoliv jiného je dost o podřizování se. Vyhovuje mi nedělit se, neptat se a žít si, jak sama uznám za vhodné.“

Tady se jedná skutečně o spokojenou „singl“ ženu, však typy jako Iveta nebývají oblíbení, většinou se stávají terčem dobře míněných rad či posměchu. Společnost a okolí se v některých případech mylně domnívá, že jde o šílence, egoisty či narcisty.

Snad se i u nás časem vyskytne podnik plný důstojných a všemi milovaných neprovdaných tetiček. Nikdy nepůjde o masový jev; jde jen o to, abychom měli všichni možnost opravdu svobodné volby.
ČTĚTE TAKÉ:
Mám virtuálního milence. Je to nevěra?

ČTĚTE TAKÉ:
Eva si vybírá podprsenku 85 C. A známe triky na vytvoření krásného dekoltu!

Další články z rubriky

MARTINA (57): Dcera je biomatka, tak nesmím vnoučata rozmazlovat

MARTINA (57): Dcera je biomatka, tak nesmím vnoučata rozmazlovat

Včera | 17 | Babičky byly vždy od toho, aby si svá vnoučátka hýčkaly, měly na ně víc času než maminky a dopřály…

Má váš partner krizi středního věku? Udělejte těchto 5 věcí

Má váš partner krizi středního věku? Udělejte těchto 5 věcí

19. 8. | Změnil se váš manžel po padesátce a vy máte najednou pocit, že ho vůbec neznáte? Příčinou může být…

Zdena (52):  Na manžela jsem alergická. Nedokážu ho ale opustit

Zdena (52): Na manžela jsem alergická. Nedokážu ho ale opustit

17. 8. | 16 | Po letech soužití některé páry začnou být na sebe doslova hnusné. Jeden druhého iritují…

Problémy ve vztahu? Možná jste žena, se kterou muž nikdy nevydrží

Problémy ve vztahu? Možná jste žena, se kterou muž nikdy nevydrží

17. 8. | Máte problémy ve vztazích, žádný vám dlouho nevydrží a vy přemýšlíte, kde je asi zakopaný pes?…