Sex a trápení: 9 nejčastějších příčin bolesti při pohlavním styku

| Autor: MM | Rubrika: Láska a vztahy

Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti při pohlavním styku či po něm? Je nutné je vždy konzultovat s lékařem, nebo přejdou samy?

Sex a trápení: 9 nejčastějších příčin bolesti při pohlavním styku

Podle nedávné studie, která proběhla na univerzitě v Michiganu, prošlo až 25 % žen ve svém životě obdobím, kdy byl pro ně pohlavní styk nepříjemný až bolestivý. Kupodivu jen polovina dotazovaných žen vyhledala odbornou pomoc! Jak se k problému stavěla zbývající polovina, studie neříká. Lze se jen domnívat, že se některé dámy zkrátka styděly problém řešit a sexu se vyhýbaly, některé si možná myslely, že jde o zcela normální situaci a musí zkrátka „vydržet“.

Jenže každá bolest má svůj důvod, každá je varovným signálem, že v těle není něco v pořádku. Bolesti při intimním styku mohou mít samozřejmě mnoho příčin – od nezávažných až velmi závažné. Vždy je však na místě, alespoň konzultace problému s odborníkem. Proč se okrádat o hezké chvilky, proč se jim programově vyhýbat a v dlouhodobém horizontu tak možná i riskovat stabilitu partnerského vztahu?

9 nejčastějších důvodů bolesti při styku

1. Strach z bolesti a psychický blok jsou asi nejčastějšími důvody, proč je intimní styk vnímán po stránce fyzického prožitku negativně. Strach může mít mnoho důvodů; první sex po náročném porodu, strach z otěhotnění, partnerské problémy, fyzické vyčerpání nebo dřívější sexuální zneužívání.

2. Další velmi častou příčinnou nepříjemných pocitů bývá kvasinková infekce (ale i jiné typy infekcí). Někdy se v těchto případech nemusí nepříjemné pocity vyskytnout tehdy, použije-li muž kondom! Bolest a pálení však nemile překvapí při (nebo po) styku bez kondomu, kdy je podrážděná sliznice v kontaktu s ejakulátem.

3. Velmi častým důvodem je nedostatečné zvlhčení poševní sliznice. To může mít několik příčin; nedostatečné vzrušení při sexu nebo třeba narušení hormonální hladiny (např. v menopauze) apod.

4. Někdy se bolesti objeví po porodu, viníkem bývají nedostatečně zhojená poporodní poranění uvnitř pochvy, čerstvé a stále citlivé jizvy, které potřebují něhu a dostatek času, aby si „zvykly“.

5. Nepříjemné vjemy může vyvolat i chemické podráždění. Nejčastějšími viníky jsou v tomto případě lubrikované či aromatizované kondomy, nejrůznější antikoncepční (nebo lubrikační) gely, pěny a krémy.

6. Vzácně může být žena alergická na partnerovo sperma.

7. Nelibé pocity někdy způsobí i velmi vášnivý akt, příliš hluboké pronikání nebo „XXL výbava“ daného muže. Na sliznici pochvy pak mohou vznikat drobné bolestivé trhlinky, pohmožděniny, navíc násobené nepříjemný tlakem na vaječníky.

8. V některých situacích mají nepříjemné pocity až bolest naprosto jednoznačného viníka; polohu, která vám zkrátka anatomicky z nějakého důvodu nesedne.

9. K vážnějším příčinám bolesti při styku (nebo po něm) patří zejména cysty na vaječníku, myomy a endometrióza. Avšak i tyto komplikace mají řešení!

Bolest při styku v žádném případě neignorujte, nesnažte se opakovaně zatnout zuby a nějak to zkrátka přežít . V případě, že nešlo o ojedinělý exces, a situace se opakuje, rozhodně navštivte svého gynekologa. Příčina může být naprosto banální a snadno řešitelná. Proč však vdychat bolestí, když můžete vzdychat slastí?

Partner by měl samozřejmě o vašich problémech vědět, otevřete mu tak úžasný prostor k tomu, dokázat svou ohleduplnost a ochotu vás podpořit a pomoci v jakékoliv situaci. (Ostatně v případě některých infekcí je nutné, aby se léčili oba partneři).

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Další články z rubriky

ERIKA (39): Zapletla jsem se s bratrem svého muže. Nevím, jak se vymotat

ERIKA (39): Zapletla jsem se s bratrem svého muže. Nevím, jak se vymotat

Včera | Když jste jedna rodina, trávíte spolu hodně času, a přitom nejste pokrevní příbuzní, může přeskočit…

ŽANETA (43): Můj manžel se nechce vzdát milenky

ŽANETA (43): Můj manžel se nechce vzdát milenky

19. 11. | 18 | Žaneta nemá zrovna šťastné období. Přišla na to, že ji manžel podvádí, a neví, jak situaci řešit.…

7 věcí, kterých si na vás muži při sexu vždy všimnou

7 věcí, kterých si na vás muži při sexu vždy všimnou

18. 11. | Myslíte si, že muži jde při sexu především o uspokojení a drobností kolem si nevšímá? Omyl! Chlapi…

ROMANA (47): Můj milenec je manžel mojí šéfové

ROMANA (47): Můj milenec je manžel mojí šéfové

16. 11. | 17 | Romana po rozvodu netoužila po žádném vážném vztahu, tak si našla ženatého milence. Jaký to asi…