Velký věkový rozdíl partnerů: Problém, nebo výhoda?

| Autor: Jana Benešovská | Rubrika: Láska a vztahy

Říká se, že když má člověk někoho rád, věkový rozdíl nevnímá. Společnost je v tomto ohledu rozdělena zhruba půl napůl. Jedni tvrdí, že věkový rozdíl překážkou ve vztahu být může, druzí říkají opak – věk nehraje žádnou roli, záleží na toleranci… Co si o tom myslí psychologové?

Páry, kde od sebe muže a ženu dělí velký věkový rozdíl, dnes potkáváme čím dál častěji a rozhodně to není jen záležitost showbyznysu. Nejdřív jsme si začali všímat starších mužů, kteří se objevovali po boku výrazně mladších žen, dnes to funguje i opačně.Starší ženy si nacházejí mladší muže, i když zatím nejde o nijak typický trend. Čím to? Dnešní doba stírá výrazné rozdíly mezi mužským a ženským sexuálním chováním. Už to dávno nejsou jen muži, kteří vyvíjejí sexuální aktivitu, i to je nejspíš jeden z důvodů. A nahrává tomu i fakt, že lidé žijí rychleji, dynamicky a věk už není tím hlavním, po čem dva pátrají, když se seznamují.

Hledají spíš klady a zápory a zvažují, v čem je pro ně ten či onen protějšek výhodný. Pokud se rozhlédnete po svém okolí, určitě uznáte, že vztahů starších mužů s mladšími partnerkami je v něm víc než těch, kdy si mladík vybere zralou ženu. Důvod? Žijeme v době, kdy padesátiletí muži mají velké možnosti. Dozrávají a mohou a chtějí si svůj život skutečně užívat. Děti jsou odrostlé, jejich ženy stárnou, a tak je vyměňují za mladší. Obráceně to tak úplně nefunguje. Ženy bývají pevněji ukotveny v rodině, opustit ji je pro ně daleko těžší a většinou ani nemají tolik příležitostí. V souvislosti s věkem se nabízejí i další otázky. Třeba kolik je to vlastně let ten velký věkový rozdíl?

Běžně se traduje, že muž by měl být starší maximálně o sedm let. Podkladem tohoto tvrzení je v minulosti odlišný způsob života muže a ženy. Ženy se od útlého věku připravovaly na roli matky, a tak si v sobě nesly větší potřebu usadit se. Muži s archetypem lovce chtějí testovat své schopnosti, a tak více inklinují k tomu, užít si své mládí, dokud mají dostatek sil. Dnes i ženy se mnohdy nejprve orientují na to, užít si mládí, a tak zakládání rodiny posouvají do pozdějšího věku. A tím se tento rozdíl stírá, říká psychoterapeut Lucian Kantor.

Jak si vybíráme své partnery?

Co vůbec rozhoduje při našem výběru partnera? A jak moc při něm hledíme na to, kdy se dotyčný narodil? „Pro dlouhodobé partnerství je u mužů nejdůležitější jejich přístup ke zdrojům, ochota investovat tyto zdroje do ženy a jejich potomků, ale i ochota k dlouhodobému vztahu. Věk už tam nehraje tak zásadní roli. Naproti tomu u žen patří věk společně s ukazateli signalizujícími její dobrou plodnost mezi rozhodující kritéria,“ říká sexuoložka Laura Janáčková. Mluvíme-li o velkém věkovém rozdílu partnerů, je proto nutné odlišit, zda je starším partnerem muž, nebo žena.

Sex. A co dál?

Součástí každého vztahu, ty s velkým věkovým rozdílem pochopitelně nevyjímaje, je sex, a to především v jeho počátku. Pak přichází realita a vystřízlivění. „Důležitost sexu však zpravidla s věkem a s dobou strávenou společně nutně klesá, i když vždy individuálně. Mnoho dvojic zachovává sexuální styky i po mnoha letech a ve vysokém věku, jiné však na partnerské milování rezignují po několika letech soužití,“ říká Laura Janáčková.

Úskalím věkově nerovného soužití je pochopitelně i vývoj sexuální apetence. Jak známo, muži jsou na pomyslném sexuálním vrcholu kolem dvacítky, zatímco ženy až o deset let později. Znamená to, že zatímco jeho apetence bude klesat, její vzrůstat. „Je to riziko, ale nikoli podmínka, a je třeba si uvědomit, že mnohá manželství jsou schopna se s tím vyrovnat,“ říká Lucian Kantor.

Ne všechny vztahy jsou založeny jen na sexuální stránce. V některých je skutečně prioritou třeba to, že si dvojice může skvěle popovídat nebo že ji spojují stejné koníčky. Rozhodnutí, zda jít do vztahu se starším či mladším partnerem, je v každém případě na vás.

Pokud po takovém soužití toužíte, ať jste muž či žena, měli byste si předem ujasnit, co od takového svazku čekáte a jestli v budoucnosti plánujete děti. Usnadníte tím situaci i svému protějšku a společně se můžete buď pokusit takový vztah budovat, nebo ho zkrátka musíte oželet.

Autor: Jana Benešovská

Foto: Profimedia„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Moje psychologie„

Další články z rubriky

Jak přežít advent bez hádek? Nakupujte sama a pečte s kamarádkami

Jak přežít advent bez hádek? Nakupujte sama a pečte s kamarádkami

Dnes | Předvánoční čas je pro většinu z nás období plné stresu. V práci se to kupí, doma se musí péct…

SYLVA (47): Na vánoční párty jsem se spustila se šéfem, všichni mě nenávidí

SYLVA (47): Na vánoční párty jsem se spustila se šéfem, všichni mě nenávidí

14. 12. | 13 | Sylva to na loňském vánočním večírku přehnala s alkoholem a ráno se probudila v náručí svého šéfa.…

Jak zvládnout vánoční večírek v práci: Moc nepijte a družte se

Jak zvládnout vánoční večírek v práci: Moc nepijte a družte se

13. 12. | Vánočnímu večírku se aspoň jednou ročně nevyhne nikdo z nás. A tomu firemnímu byste se ani vyhýbat…

6 rad, jak změnit předvánoční stres v divoký sex

6 rad, jak změnit předvánoční stres v divoký sex

12. 12. | Vánoční svátky jsou na spadnutí a vy nevíte, kam dřív skočit? Nákupy, úklid, práce, pečení,…