Zdravá výživa malých dětí - Jíme zdravě?

| Autor: redakce | Rubrika: Láska a vztahy

Stále častěji se mladé maminky ptají, jak správně jíst a co připravovat svým nejmenším, aby bylo jejich dítě zdravé, prospívalo po všech stránkách, a zejména aby získalo dobrý základ pro budoucí zdraví. Obvykle už prolistovaly četné publikace, včetně bestsellerů a článků v populárních časopisech, o různých dietách a výživových směrech a nyní se ztrácejí v záplavě nejasných, často protikladných informací.

Jak všechny prezentované názory, návody a studie chápat?
Který názor je správný, který si vybrat?
Jaká strava je pro mě a mé dítě nejlepší?
Které kvalitní potraviny nakupovat?
Jak potraviny uchovávat a připravovat, aby si zachovaly co nejvyšší hodnotu?
Je možné nenásilně měnit stravovací zvyklosti rodiny?
Tomuto zmatku se nelze divit. Téma výživy v hodinách rodinné nebo společenské výchovy ve škole je často považováno za málo podstatné, bývá povrchní, nezajímavé a neaktualizované. V rodinném prostředí se většinou předávají spíše tradiční recepty, ve kterých babičky obvykle nehleděly na výživovou hodnotu. Jenže vědecké poznatky o zdraví lidí a vlivu zdravé výživy se neustále vyvíjejí…

Právě proto jsme připravili tuto knížku, která nechce prezentovat nějaký jeden vyhraněný životní styl a vyhýbá se extrémům. Vychází z všeobecně uznávaných základních pravidel zdravého životního stylu a obohacuje je o některé zajímavé a rovněž odzkoušené nejnovější nebo „alternativní“ myšlenky a rady. Především se však snaží ukázat, jak může cesta ke zdraví vypadat v praktickém životě

Kniha Zdravá výživa malých dětí je určena zejména těm rodičům, kteří se rozhodli žít ve zdravé domácnosti a vychovat v ní své potomky, těm, kdo chtějí předat dětem jedno z nejdůležitějších: zdravý přístup k životu. Kniha se zaměřuje především na správné stravování. Neopomíjí však ani další důležité aspekty, jako jsou pohyb, psychická pohoda, domácí prostředí a hygiena. Mladou generaci zajímají nové odborné poznatky, které úzce souvisejí se zdravým stylem života. Tyto teoretické poznatky jsou zde převedeny do praktických, konkrétních a osvědčených návodů, rad a receptů. Přehlednou formou kniha ukazuje, jak se z hlediska výživy vypořádat s každodenními situacemi, jak vhodně zařídit svou domácnost, jak zvlád nout oslavy, cestování, nemoc, jak sladit potřeby a nároky všech členů rodiny.

Pokrmy a nápoje jsou připravovány pro čtyři porce, není -li uvedeno jinak. Tento údaj je jen orientační, pro někoho to může být mnoho, pro jiného málo. Recepty doprovázející každou kapitolu jsou zcela originální a zároveň plně odpovídají jak zdravému životnímu stylu, tak českým zvyklostem. Stačí se podívat na lákavé barevné fotografie…

Dovolily jsme si nabídnout vám jednoduché recepty, které zvládnou i začínající hospodyňky, a zařadit do nich zdravé potraviny. Výčet možných receptů a kombinací určitě není úplný, a tak se nebojte dát zelenou své vlastní fantazii. Ať vám vaření a pečení, ale také četba knížky přinesou tolik radosti jako nám její psaní. A pokud jste se dozvěděli něco nového či poučného, řekněte to i svým známým a kamarádům.

Snažily jsme se, aby kniha byla čtivá a snadno pochopitelná pro „začínající“ rodiče, ale inspiraci v ní jistě najdou i ti zkušenější. Může se stát také užitečnou pomůckou při výuce rodinné výchovy, v centrech volného času mládeže, vhodná je pro pedagogické školy a fakulty, poradny podpory zdraví, zdravotnická zařízení se zaměřením na péči o rodinu aj. Stravovací zvyklosti své rodiny můžete doplnit o nové recepty. Pevně věříme, že budou patřit mezi ty oblíbené, a mnoho našich čtenářů si jistě spokojeně odpoví na otázku nadpisu – ano, u nás doma jíme zdravě…Ukázka z knihy: Zdravá výživa malých dětí
Olga Illková, Lucie Nečasová, Zdeňka Vašíčková

Od narození do 6 let
Kniha o zdravé výživě malých dětí – od narození do nástupu do základní školy. Kniha postupuje po časových etapách, pojednává o výživě těhotné matky, kojení, vhodném stravování staršího kojence, batolete i dítěte v předškolním věku. Každá kapitola uvádí vhodný způsob výživy a obsahuje asi deset receptů, celkem je v knize asi 200 receptů. Autorky doporučují možnosti estetické úpravy jídel pro domácí oslavy, využití zdravých potravin, nabízejí i úsporné tipy pro rodinu.
Cílová skupina
Rodiny s dětmi, které dbají na zdravou výživu dětí, inspirace i pro veřejné stravování.

Autorky
O. Illková vyučuje předmět kulinární příprava na středních odborných školách a učilištích v Brně. Je lektorkou na Lékařské fakultě MU v Brně, a odbornou konzultantkou časopisu Menu – Albert. Je autorkou knih Technologie přípravy pokrmů, spoluautorkou publikací Výživa při onkologickém onemocnění a Zdravá výživa v mateřské škole (Portál 2004).
Mgr. Z. Vašíčková absolvovala obor výživa člověka na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Na této fakultě se podílí na výzkumných a intervenčních projektech zaměřených na výživu. Je spoluautorkou knihy Zdravá výživa v mateřské škole (Portál 2004).
PaedDr. L. Nečasová vystudovala biologii na UJEP Brno, vede laktační poradnu v Centru volného času Lužánky a cvičení pro matky s kojenci.
brož., 200 s., asi 245 Kč
ISBN 80-7367-030-5

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

ŽANETA (43): Můj manžel se nechce vzdát milenky

ŽANETA (43): Můj manžel se nechce vzdát milenky

Dnes | 17 | Žaneta nemá zrovna šťastné období. Přišla na to, že ji manžel podvádí, a neví, jak situaci řešit.…

7 věcí, kterých si na vás muži při sexu vždy všimnou

7 věcí, kterých si na vás muži při sexu vždy všimnou

Včera | Myslíte si, že muži jde při sexu především o uspokojení a drobností kolem si nevšímá? Omyl! Chlapi…

ROMANA (47): Můj milenec je manžel mojí šéfové

ROMANA (47): Můj milenec je manžel mojí šéfové

16. 11. | 15 | Romana po rozvodu netoužila po žádném vážném vztahu, tak si našla ženatého milence. Jaký to asi…

Potvory dostanou, co chtějí! Naučte se jejich fígle!

Potvory dostanou, co chtějí! Naučte se jejich fígle!

15. 11. | Také se vždycky divíte, že muži leží u nohou těm největším potvorám? Možná je nejvyšší čas se od…