Zdravá výživa malých dětí - Jíme zdravě?

| Autor: redakce | Rubrika: Láska a vztahy

Stále častěji se mladé maminky ptají, jak správně jíst a co připravovat svým nejmenším, aby bylo jejich dítě zdravé, prospívalo po všech stránkách, a zejména aby získalo dobrý základ pro budoucí zdraví. Obvykle už prolistovaly četné publikace, včetně bestsellerů a článků v populárních časopisech, o různých dietách a výživových směrech a nyní se ztrácejí v záplavě nejasných, často protikladných informací.

Jak všechny prezentované názory, návody a studie chápat?
Který názor je správný, který si vybrat?
Jaká strava je pro mě a mé dítě nejlepší?
Které kvalitní potraviny nakupovat?
Jak potraviny uchovávat a připravovat, aby si zachovaly co nejvyšší hodnotu?
Je možné nenásilně měnit stravovací zvyklosti rodiny?
Tomuto zmatku se nelze divit. Téma výživy v hodinách rodinné nebo společenské výchovy ve škole je často považováno za málo podstatné, bývá povrchní, nezajímavé a neaktualizované. V rodinném prostředí se většinou předávají spíše tradiční recepty, ve kterých babičky obvykle nehleděly na výživovou hodnotu. Jenže vědecké poznatky o zdraví lidí a vlivu zdravé výživy se neustále vyvíjejí…

Právě proto jsme připravili tuto knížku, která nechce prezentovat nějaký jeden vyhraněný životní styl a vyhýbá se extrémům. Vychází z všeobecně uznávaných základních pravidel zdravého životního stylu a obohacuje je o některé zajímavé a rovněž odzkoušené nejnovější nebo „alternativní“ myšlenky a rady. Především se však snaží ukázat, jak může cesta ke zdraví vypadat v praktickém životě

Kniha Zdravá výživa malých dětí je určena zejména těm rodičům, kteří se rozhodli žít ve zdravé domácnosti a vychovat v ní své potomky, těm, kdo chtějí předat dětem jedno z nejdůležitějších: zdravý přístup k životu. Kniha se zaměřuje především na správné stravování. Neopomíjí však ani další důležité aspekty, jako jsou pohyb, psychická pohoda, domácí prostředí a hygiena. Mladou generaci zajímají nové odborné poznatky, které úzce souvisejí se zdravým stylem života. Tyto teoretické poznatky jsou zde převedeny do praktických, konkrétních a osvědčených návodů, rad a receptů. Přehlednou formou kniha ukazuje, jak se z hlediska výživy vypořádat s každodenními situacemi, jak vhodně zařídit svou domácnost, jak zvlád nout oslavy, cestování, nemoc, jak sladit potřeby a nároky všech členů rodiny.

Pokrmy a nápoje jsou připravovány pro čtyři porce, není -li uvedeno jinak. Tento údaj je jen orientační, pro někoho to může být mnoho, pro jiného málo. Recepty doprovázející každou kapitolu jsou zcela originální a zároveň plně odpovídají jak zdravému životnímu stylu, tak českým zvyklostem. Stačí se podívat na lákavé barevné fotografie…

Dovolily jsme si nabídnout vám jednoduché recepty, které zvládnou i začínající hospodyňky, a zařadit do nich zdravé potraviny. Výčet možných receptů a kombinací určitě není úplný, a tak se nebojte dát zelenou své vlastní fantazii. Ať vám vaření a pečení, ale také četba knížky přinesou tolik radosti jako nám její psaní. A pokud jste se dozvěděli něco nového či poučného, řekněte to i svým známým a kamarádům.

Snažily jsme se, aby kniha byla čtivá a snadno pochopitelná pro „začínající“ rodiče, ale inspiraci v ní jistě najdou i ti zkušenější. Může se stát také užitečnou pomůckou při výuce rodinné výchovy, v centrech volného času mládeže, vhodná je pro pedagogické školy a fakulty, poradny podpory zdraví, zdravotnická zařízení se zaměřením na péči o rodinu aj. Stravovací zvyklosti své rodiny můžete doplnit o nové recepty. Pevně věříme, že budou patřit mezi ty oblíbené, a mnoho našich čtenářů si jistě spokojeně odpoví na otázku nadpisu – ano, u nás doma jíme zdravě…Ukázka z knihy: Zdravá výživa malých dětí
Olga Illková, Lucie Nečasová, Zdeňka Vašíčková

Od narození do 6 let
Kniha o zdravé výživě malých dětí – od narození do nástupu do základní školy. Kniha postupuje po časových etapách, pojednává o výživě těhotné matky, kojení, vhodném stravování staršího kojence, batolete i dítěte v předškolním věku. Každá kapitola uvádí vhodný způsob výživy a obsahuje asi deset receptů, celkem je v knize asi 200 receptů. Autorky doporučují možnosti estetické úpravy jídel pro domácí oslavy, využití zdravých potravin, nabízejí i úsporné tipy pro rodinu.
Cílová skupina
Rodiny s dětmi, které dbají na zdravou výživu dětí, inspirace i pro veřejné stravování.

Autorky
O. Illková vyučuje předmět kulinární příprava na středních odborných školách a učilištích v Brně. Je lektorkou na Lékařské fakultě MU v Brně, a odbornou konzultantkou časopisu Menu – Albert. Je autorkou knih Technologie přípravy pokrmů, spoluautorkou publikací Výživa při onkologickém onemocnění a Zdravá výživa v mateřské škole (Portál 2004).
Mgr. Z. Vašíčková absolvovala obor výživa člověka na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Na této fakultě se podílí na výzkumných a intervenčních projektech zaměřených na výživu. Je spoluautorkou knihy Zdravá výživa v mateřské škole (Portál 2004).
PaedDr. L. Nečasová vystudovala biologii na UJEP Brno, vede laktační poradnu v Centru volného času Lužánky a cvičení pro matky s kojenci.
brož., 200 s., asi 245 Kč
ISBN 80-7367-030-5

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

KÁŤA (28): Jsem po uši zamilovaná. Průšvih! Do svého bratrance

KÁŤA (28): Jsem po uši zamilovaná. Průšvih! Do svého bratrance

Včera | 14 | Vyrůstali jsme spolu a vždycky jsme si rozuměli. Bratránek Marek je o tři roky starší, takže jsem…

Venušiny kuličky: Přinesou vám rozkoš i zdraví. Jaké si pořídit?

Venušiny kuličky: Přinesou vám rozkoš i zdraví. Jaké si pořídit?

17. 3. | Venušiny kuličky jsou čím dál oblíbenější pomůckou, která vám nejen způsobí sexuální rozkoš, ale…

LUCKA (39): Máma měla vždycky raději mou sestru než mě

LUCKA (39): Máma měla vždycky raději mou sestru než mě

15. 3. | 22 | Vadilo mi to odmalinka, připadalo mi, že to bije do očí, že to všichni přeci musí vidět. Ale když…

Zbavte ho chyb: Změňte partnera k obrazu svému

Zbavte ho chyb: Změňte partnera k obrazu svému

14. 3. | 11 | I když jste do svého partnera zamilovaná až po uši, určitě se najdou drobnosti, které vás občas…