Ženské sexuální deviace

| Autor: redakce | Rubrika: Láska a vztahy

Když je řeč o sexuálních deviantech, všichni si hned představí muže. Ženské pachatelky sexuálních deliktů však také existují, jak vysvětluje psycholog a sexuolog Petr Weiss. Je jich však podstatně méně než mužů.

Ženské sexuální deviace

Jednou z častých otázek, které dostávám na svých přednáškách, je, zda existují sexuální deviace i u žen. Odpověď je jednoznačná: samozřejmě existují. Jsou však méně nápadné než u mužů a platí, že i když je žena deviantní, mívá podstatně méně kriminální chování, je tedy méně pravděpodobné, že se dopustí sexuálního deliktu. Pakliže se ho dopustí, je méně pravděpodobné, že tento delikt bude vyšetřován, a je-li vyšetřován, je méně pravděpodobné, že se dostane před soud. V případě, že se dostane před soud, je také méně pravděpodobné, že žena bude eventuálně odsouzena nebo že dokonce dostane trest odnětí svobody. K nekonformním sexuálním projevům žen je společnost podstatně tolerantnější než k deviantnímu chování mužů.

Pokud bude například deviantní žena exhibovat z okna svého bytu, asi málokterý muž se bude cítit obětí sexuální deliktu, natož aby vyhledal policii a oznámil spáchaný trestný čin. Rovněž starší pán nabízející bonbony holčičkám na dětském hřišti bude jistě nápadnější než žena, které dělá totéž s malými chlapečky. Dodnes totiž u většiny lidí přežívá obraz ženskosti (spojený se submisí, něžností, romantičností) takový, který je naprosto neslučitelný se sexuálním násilím, a současně obraz ženy jako pečující a milující matky, který zase odporuje představě ženy jako pachatelky sexuálního zneužívání dětí. Přestože existují důkazy ženské sexuální agresivity, ženy jsou dodnes vnímány spíš jako oběti sexuální dominance a násilí ze strany mužů. U mnoha lidí totiž pořád přetrvává představa, že sex je něco, co „muži dělají ženám“. Ženské pachatelky sexuálních deliktů však přesto existují, i když jich je méně než mužů.

Poměr mezi muži a ženami v souborech pachatelů sexuálních deliktů se odhaduje asi na 20:1. Většina sexuálních deliktů žen má formu sexuálního zneužití dítěte, a to především incestního typu. Obvykle přitom nejde o jednorázový akt zneužití, ale o opakované pedofilní aktivity. Případy znásilnění páchaného ženami jsou popisovány vzácně. Pokud se ženy dopouštějí sexuálního násilí, obvykle jsou jeho objektem příbuzní nebo známí a na rozdíl od obětí mužských sexuálních agresorů jsou častěji i stejného pohlaví. Formy sexuálního násilí u mužů a u žen jsou rovněž odlišné. U žen se podstatně méně setkáváme s fyzickým násilím. Jejich sexuální agrese spočívá často ve výhrůžkách, například sebevraždou, udáním za znásilnění, nebo ve vydírání.

Jak už jsem naznačil, sexuální delikventky existují. Otázkou však zůstává, nakolik jsou sexuálně deviantní. Víme totiž, že ani většina mužů - pachatelů sexuálních deliktů - netrpí deviací v pravém slova smyslu. U žen to bude podobné. U vyšetřovaných pachatelek je velmi často zjišťována diagnóza poruch osobnosti, mentální retardace, závislosti na alkoholu nebo drogách. Některé deviace se však budou vyskytovat u žen relativně častěji, a to zvláště ty, které jsou spojeny se svazováním a podrobením se. Ovšem jak se zdá, příroda má více problémů při vytváření muže než ženy. Mužská sexuální diferenciace je zjevně složitější než ženská, a proto pravděpodobně více podléhá i chybám a deviacím.

Zdroj: Moje psychologie
Autor: Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Lidmila Daňková: Přežila Terezín, 13 spolužáků bylo zabito

Lidmila Daňková: Přežila Terezín, 13 spolužáků bylo zabito

22. 3. | Lidmila Daňková poklidně studovala gymnázium, když k ní do třídy vtrhlo gestapo a spolu s ní…

ŽANETA (47): Topím se v dluzích, partner o tom neví

ŽANETA (47): Topím se v dluzích, partner o tom neví

22. 3. | 16 | Žaneta má za sebou drsný rozvod, ale teď by mohla být konečně šťastná, protože potkala skvělého…

Má velký penis? V těchto polohách si ho užijete i vy

Má velký penis? V těchto polohách si ho užijete i vy

21. 3. | Říká se, že na velikosti nezáleží, ale ty zkušenější z nás vědí, že co je příliš malé nebo příliš…

KAMILA (54): Dcera chodí s naším kamarádem, chceme jejich rozchod

KAMILA (54): Dcera chodí s naším kamarádem, chceme jejich rozchod

20. 3. | 10 | Kamila má strach o svoji dceru, která se dala dohromady s výrazně starším mužem. Ten je navíc…