KLIMAKTERIUM A SEXUALITA: Co můžete očekávat?

| Autor: redakce | Rubrika: Menopauza

Menopauza se definuje jako období posledního menstruačního krvácení, klimakterium je přechod z období plodnosti do doby, kdy již žena nemůže otěhotnět. Je spojeno s prudkými výkyvy hormonálních hladin, které vedou k nedostatku některých hormonů, zvláště estrogenu, což ovlivňuje mimo jiné libido.

KLIMAKTERIUM A SEXUALITA: Co můžete očekávat?

Klimakterium trvá různě dlouhou dobu a projevuje se řadou klinických příznaků jak tělesných, tak psychických. V této době také probíhají změny v sexualitě ženy – nejčastěji se vyskytují následující sexuální dysfunkce, často způsobené sníženou lubrikací pochvy: nepříjemné pocity v pochvě při koitu (dyspareunie) a bolestivé pocity v pochvě při koitu (algopareunie). U menopauzálních žen při vyvrcholení dochází ke snížení počtu orgastických stahů, kdy místo obvyklých 5–10 bývá jen 3–5 orgastických kontrakcí vaginální manžety.

Po pohlavním styku ženy někdy popisují častější nucení na močení nebo pálivé či řezavé bolesti vycházející z močové trubice.

V důsledku poklesu estrogenů může obecně docházet ke snížení chuti na sex. Na prožívání sexuality v tomto období se však také významně podílí psychika, zejména pokud žena hůře snáší změny fyzického vzhledu, jako je obezita, přibývání vrásek, zhoršená pohyblivost aj. Bylo zjištěno, že ženy, které kladly zvýšený důraz na svůj zevnějšek a atraktivitu, se daleko hůře vyrovnávají s příznaky přechodu než ženy, jež jsou spokojené samy se sebou, se svým postavením v zaměstnání nebo mají dobré rodinné zázemí.

Intenzitu klimakterických potíží dále významně ovlivňuje životní styl. Ženy s rozvinutými volnočasovými aktivitami, dostatkem tělesného pohybu a ty, které nekouří a nepijí ve větší míře alkohol, mívají menší potíže než například ženy obézní nebo žijící v chronickém stresu.

Ženy, jež byly před klimakteriem velmi sexuálně aktivní, tyto negativní změny pociťují méně intenzivně než ty, které byly málo sexuálně aktivní již dříve. V každém případě je pro prožívání sexuality velmi významná kvalita partnerského vztahu, vzájemný soulad a schopnost otevřené komunikace. Postmenopauzu rozhodně nepovažujme za asexuální období, sexuální prožitek ženy se po přechodu nemusí výrazně negativně změnit.

Výsledky studií ukazují, že ve věku 61–65 let je sexuálně aktivních 39 % žen, ve věku 66–71 let pak již jen 27%. Nicméně asi 13% žen naopak udává zvýšenou sexuální touhu oproti mladšímu věku.

AUTOR: MUDr. Petra Sejbalová, primářka sexuologického oddělení FN Brno

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Těhotná a menopauza? Je to možné a může to být pro ženu šok!

Těhotná a menopauza? Je to možné a může to být pro ženu šok!

Včera | Myslíte si, že když začíná menopauza, nemůžete otěhotnět? Omyl! I když se pravděpodobnost…

Co se stane s prsy v menopauze? Mohou bolet i změnit tvar!

Co se stane s prsy v menopauze? Mohou bolet i změnit tvar!

19. 9. | Menopauza ovlivňuje kde co, naši psychiku i fyzické tělo. Bohužel se dotkne i vaší chlouby – prsou.…

Mýty o přechodu: Přiberete, budete mít návaly a začne to v padesáti

Mýty o přechodu: Přiberete, budete mít návaly a začne to v padesáti

11. 9. | Je vám kolem padesáti a procházíte premenopauzou? Pak se možná setkáváte s nejrůznějšími názory,…

Menopauza a celebrity: Hvězdy se svěřily, jak s nimi cloumají hormony!

Menopauza a celebrity: Hvězdy se svěřily, jak s nimi cloumají hormony!

5. 9. | Menopauza s sebou nese spoustu nepříjemností. Návaly, noční pocení, potíže se spaním, nezájem o sex…