Menopauza a inkontinence: Intimní trápení, o kterém je potřeba mluvit!

Menopauza a inkontinence: Intimní trápení, o kterém je potřeba mluvit!

Tak trochu tabu, nebo už ne? Jistě, po spontánním a náročném porodu jsme skoro každá měla problém s nechtěným únikem moči. Stačilo se zasmát nebo kýchnout a bylo to. Pak se ale všechno upravilo a zdálo se, že je klid. Jenže není. Jakmile překročíte padesátku a blíží se menopauza nebo už v ní dokonce jste, může inkontinence opět udeřit. A mnohem důrazněji! Dá se s tím vůbec něco dělat?

Příznaky nechtěného úniku moči

Ještě, než začnete panikařit, odpovězte si na několik otázek. Třeba to není tak žhavé, jak to vypadá. Udělejte si malý testík. Jste připravená? Pokud odpovíte na následující otázky převážně „ano“, pak jste adeptka na inkontinenci a neměla byste otálet vyhledat lékaře. Dochází u vás k úniku moči náhle a bezděčně (například při kašli, smíchu nebo cvičení)? Musíte nosit pravidelně intimku, aby zachytila unikající moč? Vyhýbáte se činnostem, kde by mohlo dojít k nehodě? Výlety a procházky plánujete podle toho, zda je tam WC? No, jaký je výsledek?

Pokračování 2 / 5

Stresová a urgentní inkontinence

Jedním z nejčastějších typů je stresová inkontinence, kdy dochází k bezděčnému úniku moči při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku. K tomu dojde při smíchu, kýchnutí, cvičení či zvedání břemene. Důvodem bývá patologická pohyblivost uretry, močového měchýře nebo nedostatečná funkce svěrače při porušení závěsného a podpůrného aparátu. Urgentní inkontinence je charakterizovaná náhlým a intenzivním nucením na močení následovaným únikem moči. Obvykle se bojíte, že to nestihnete na WC, několikrát za noc vstáváte a musíte si odskočit. Může za to buď hyperaktivní močový měchýř, nebo přehnaně citlivý močový měchýř.

Pokračování 3 / 5

Pomůžou pohyb a změna jídelníčku

Možností léčby je více, základem je úprava hmotnosti a omezení nošení těžkých předmětů. Prý stačí shodit deset kilogramů a inkontinence zmizí jako pára nad hrncem. Dále je nutné upravit příjem tekutin, změnit jídelníček (vyhněte se kořeněným a močopudným jídlům) a začít se pořádně hýbat. Pozor, některé fyzické aktivity ale nejsou vhodné, například běh nebo basketbal, protože se při nich opakovaně odrážíte a tyto odrazy můžou zvýšit tlak v břišní dutině.

Pokračování 4 / 5

Kegelovy cviky

Kromě jiných sportovních aktivit můžete vyzkoušet také Kegelovy cviky. Možná jste je už cvičila po porodu, ale zapomněla, že by se měly cvičit v podstatě neustále. Cviky totiž posilují svaly pánevního dna, čímž se zamezí nejen nechtěnému úniku moči, ale navíc díky nim budete mít lepší a silnější orgasmy. Není na nich nic těžkého a dají se cvičit klidně i v metru. Jak na to? Stáhněte svaly pánevního dna na tři doby a pak je ve stejnou chvíli uvolněte. Opakujte asi patnáctkrát a nejméně třikrát denně (ideální je cvičení 5x denně), jednou vleže, jednou vsedě a jednou vestoje. Po dvou týdnech zvyšte dávky a svaly stahujte na deset sekund a pak povolte. Za osm týdnů uvidíte změny!

Pokračování 5 / 5

Můžete zvolit i chirurgické řešení

Těžší formy se řeší chirurgicky, kdy se zavádí speciální páska, která uvolněné močové trubici poskytne trvalou oporu a vrátí jí schopnost udržet moč. Provádí se to v lokální anestezii a úplně se vše zahojí za 4–8 týdnů. Výhodou je, že o pásce ani nebudete vědět. Je totiž vyrobená z materiálu, který dokonale sroste s okolními tkáněmi. A efekt? Zhruba 98 procent žen, které tuhle metodu absolvovaly, je sedm let po zákroku zcela bez potíží nebo jsou jejich potíže výrazně menší.

Doporučujeme

Články odjinud