Sója snižuje riziko chorob a ulehčuje klimaktérium

Sója snižuje riziko chorob a ulehčuje klimaktérium

Stále více obyvatel vyspělých států světa přechází na vegetariánskou stravu. Podle statistik je jich jen v Německu desetkrát víc než před patnácti lety a týdně jejich počet roste o 4000 lidí. Důvod je prostý - většina z nich věří, že vegetariánská strava je zdravější. Zvláště pak pokrmy připravené ze sóji.

"Je tomu tak ale skutečně?" položili si otázku odborníci z Centra po výzkum rakoviny v Heidelbergu a berlínského Institutu sociální medicíny. Jejich průzkumy potvrdily, že stoupenci výhradně rostlinné stravy strádají proti ostatním daleko méně poruchami krevního tlaku, rovněž tak mají nižší hladinu cholesterolu a kyseliny močové. Dále pak vědci zjistili, že tito lidé netrpí dnou (kloubovou chorobou způsobenou poruchou metabolismu a vylučováním kyseliny močové do organismu) či cukrovkou. Rovněž tak nebezpečí, že dostanou infarkt nebo mozkovou mrtvici, je u nich o 24 procent nižší než u pojídačů masa.

Zvlášť blahodárně působí na lidský organismus konzumace potravinářských výrobků ze sóji. "Nejenže snižuje riziko onemocnění rakovinou prostaty a prsů, ale u žen v přechodu výrazně tlumí klimakterické potíže," zdůrazňují němečtí vědci. Po třech letech vegetariánské diety mizí rovněž většina alergických onemocnění. Nic se však nemá přehánět. "Zejména u veganů, kteří odmítají dokonce i med, protože je produkován včelami, a tudíž živočišného původu," dodávají, "může časem striktní dodržování stravovacích návyků mít neblahé důsledky." Jejich tělo totiž začne pociťovat nedostatek životně důležitých látek. Jde především o vitamín B 12 nutný pro tvorbu krve a zdravé nervy a vápník nezbytný pro tvorbu kostí.

Korzo

Doporučujeme

Články odjinud