Milimetrová reportáž

| Autor: Cestou necestou | Rubrika: Soutěže

[Soutěž] Ve světě drobných živočichů, kde se velikost aktérů měří na milimetry, se stejným metrem odměřuje i přesnost fotografické práce. Zdařilý snímek navíc často odhalí netušené věci, kterých si člověk jinak nevšimne. Na zahrádce za domem stejně jako třeba v tropickém pralese. Umění makrofotografie ovládá dokonale přírodovědec a fotograf Michael Fokt.

Milimetrová reportáž

Nenápadný parádník

Někdy může být i neobyčejně nápadná barva dokonalým maskováním. Dobře to ví i bizarní ropušnice druhu Rhinopias eschmeyeri z Indického a Tichého oceánu. Být dalším pestrým kouskem korálového útesu hýřícím barvami se zkrátka vždycky hodí. Na rozdíl od živočichů napodobujících řasy se navíc pestrá kamufláž ropušnice hodí do většiny typů prostředí, se kterými se na útesu může setkat. Oči ropušnice jsou také maskované podivnými výrůstky, zároveň však trůní na vyvýšeném hrbolku jako periskopy na věži tanku. Ryba s jedovými ostny v ploutvích je totiž sama dravcem, takže musí mít přehled o pohybech kořisti ve svém okolí.

Žádná barva, taky barva

Život na korálovém útesu není žádný med. Obzvláště pro malou krevetku, na které by si jistě ráda pochutnala řada dravých tvorů. Ani jeden z nich to však nebude mít vůbec jednoduché. Aby chutné sousto objevil a ulovil, bude muset překonat dvoufázovou obranu. Průhledné tělo krevety dokonale splývá s okolím a červené skvrny účinně rozbíjejí to, co z obrysu těla ještě zbylo. To okolí, které tělem korýše prosvítá, je však také moc důležité. Kreveta si našla domov mezi chapadly žahavé mořské sasanky. Pro většinu dravců by byl výlet na krevetové menu vyloženou sebevraždou. Sasančiny žahavé buňky zahubí vše, čeho se dotknou. Při styku s tělem krevety však zůstávají v klidu. Korýš má totiž na svém povrchu stejný sliz jako žahavec sám.

Převlékání kabátů

Hadí kůže je skvělým brněním – zadržuje vodu, je lehká a pružná. Má snad jen jedinou nevýhodu. Se svým majitelem neroste. Když se tedy had potřebuje zvětšit, musí se ze staré pokožky vysoukat stejně, jako my svlékáme ponožky. Ačkoli krajta vodní z Nové Guineje dorůstá sotva dvou metrů, za život se musí svléknout mnohokrát. Zbrusu nová pokožka připravená pod starou kůží se blyští jako duha. Může za to stejný fyzikální jev, díky kterému se duhově lesknou třeba mýdlové bubliny. V průhledné vnější vrstvě kůže se sluneční světlo láme a rozkládá na barevné spektrum.

Nad takovými snímky se každému tají dech. Aby vaše dovolenkové a rodinné snímky nezůstaly jen v digitální podobě, stačí mít dobrou tiskárnu. Soutěžte s námi na www.lideazeme.cz/cestounecestou

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Čtěte také

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

16. 10. 2017 | 1 | Určitě znáte naprosto chorobnou únavu, kdy jedete jako robot, jste naprosto bez energie a vždy se…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. 2017 | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

Další články z rubriky

SOUTĚŽ o kosmetiku Beauty Energy: Odhalte tajemství krásné pleti

SOUTĚŽ o kosmetiku Beauty Energy: Odhalte tajemství krásné pleti

17. 5. 2016 | 3 | Vnější krása je odrazem stavu našeho vnitřního těla a mysli, proto pečujeme nejen o pokožku, ale…

[Soutěž] Vyhrajte společníka do vany! VÝHERCI!

[Soutěž] Vyhrajte společníka do vany! VÝHERCI!

8. 2. 2016 | Koupel je super. Bublinky, nádherná vůně, tlumené osvětlení, pohoda, nejlepší s oblíbenou hudbou.…

[Soutěž] Kdo ochrání vaši pokožku před zimou? VÝHERCI!

[Soutěž] Kdo ochrání vaši pokožku před zimou? VÝHERCI!

29. 12. 2015 | Mráz, vítr, nedostatek světla, časté střídání tepla a zimy při přechodech z venkovního prostředí do…

[Soutěž] Trendy dárek pro ženu

[Soutěž] Trendy dárek pro ženu

23. 10. 2015 | Dárek v podobě kosmetiky zaručeně potěší každou ženu. Ať je jí třináct, nebo šedesát. Jde jen o to,…