4 dietní sabotéři. Co často hatí vaše hubnoucí plány?

| Autor: Hana Soukupová | Rubrika: Trendy

Snažíte se dodržovat ukázkově zdravý jídelníček, ale přesto vždycky nakonec něco zhatí vaše plány? Odhalte čtyři záškodníky, kteří vám ztěžují cestu k vytouženým křivkám!

4 dietní sabotéři. Co často hatí vaše hubnoucí plány?

1. Teplotní nástrahy

Všimli jste si, že v některých restauracích mají topení stažené na minimum, takže se nad talířem takřka choulíte zimou? V nižších teplotách totiž spotřebujeme k udržení tepelného komfortu více kalorií, a tak máme i větší chuť k jídlu a objednáme si více položek z jídelníčku. V závislosti na klesající či stoupající rtuti teploměru si také vybíráme druh jídla. Zatímco v teplu pravděpodobně sáhneme po lehkém salátu, v chladu nás lákají spíše hutná jídla s vyšším obsahem sacharidů.

JAK Z TOHO VEN:

Pokud je vám chladno, začněte večeři či oběd horkým vývarem. Zahřejete se a další spotřeba kalorií klesne. Až se vám začnou sbíhat sliny na guláš se šesti knedlíky, zeptejte se sami sebe, jestli byste ve stejném množství zkonzumovali i studené jídlo – například obložený talíř. Tak zjistíte, jestli se za domnělým hladem neskrývá spíš zima. A do restaurace se nezapomeňte vybavit svetříkem nebo šálem, do kterého se můžete zahalit.

2. Jídlo v práci

Pokud se neumíte ani na chvíli odtrhnout od pracovních záležitostí a věčně děláte přesčas, displej váhy pro vás asi nebude mít dobré zprávy. Podle nedávného amerického průzkumu až 41 % lidí uvádí, že za jejich vzrůstající váhou je jejich současná práce. Ti, kteří obvykle svačí či obědvají před obrazovkou počítače, mají sklon ke konzumaci nadměrného množství jídla a podceňují to, co za den spořádali.

JAK Z TOHO VEN:

Máte-li v kanceláři sušenky a bonbony, umístěte je na neprůhledný talíř. Z bílého a barevného nádobí totiž sníme až o polovinu méně než z průhledného. Dobroty dejte do „bezpečné“ vzdálenosti nejméně dvou metrů od židle, na které sedíte, a obědvejte v jídelně či kuchyňce. Pokud opravdu nemůžete odejít, najezte se alespoň mimo své pracovní místo. Lépe se soustředíte na jídlo a hlad vás nepřekvapí tak brzy.

3. Nedostatek spánku

Vztah mezi množstvím tuku v těle a nedostatečným spánkem je nepopiratelný. Když jste neodpočinutí, začne kolísat hladina hormonů, které řídí pocity hladu a nasycenosti. Výsledkem je větší množství kalorických potravin v jídelníčku. A navíc – unavený člověk má oslabenou vůli a nechá se snadno zlákat smaženými hranolky nebo tabulkou čokolády.

JAK Z TOHO VEN:

Podle některých průzkumů spí až 30 % dotazovaných dospělých méně než 6 hodin denně. Pokud do této kategorie spadáte i vy, zvyšte počet hodin strávených pod peřinou ideálně na 8 hodin. Po noci, kdy jste „spánkový limit“ nesplnili, svému jídelníčku věnujte větší pozornost než obvykle. Právě při únavě totiž saháme po jídlech, která jsou až o 45 % kaloričtější než ta, která obvykle jíme. Snažte se při každém jídle kombinovat sacharidy s bílkovinami – uchrání vás to před kolísáním krevního cukru a udrží déle pocit nasycenosti.

4. Vaše dny

Ano, i hormony můžou mít vliv na to, kolik toho sníte. Možná to znáte, během menstruace nebo těsně před ní vás mohou zaskočit nezvladatelné chutě. Svou roli ale hraje i psychika. Když se necítíte ve své kůži, můžete mít pocit, že si příjemnější náladu navodíte konzumací nadýchaných dortů nebo chlebíčků s majonézou.

JAK Z TOHO VEN:

Týden před předpokládaným začátkem cyklu zařaďte do svého jídelníčku víc mléčných výrobků. Podle jedné studie mají ženy, které konzumují čtyřikrát denně sýr, jogurt nebo tvaroh, až o 40 % menší potíže s premenstruačním syndromem. A díky tomu lépe čelí případným chutím na „zakázané ovoce“. To však neznamená, že byste měla v tomto období dodržovat přísný jídelní režim. Dovolte si každý den drobný hříšek, například v podobě malé čokoládové tyčinky.


Článek vyšel v časopise Dieta 1/2014.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Čtěte také

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

16. 10. 2017 | 1 | Určitě znáte naprosto chorobnou únavu, kdy jedete jako robot, jste naprosto bez energie a vždy se…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. 2017 | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

Další články z rubriky

Znáte tyto beauty triky? Díky nim budete ještě krásnější!

Znáte tyto beauty triky? Díky nim budete ještě krásnější!

16. 3. | 1 | Málokterá žena netouží být krásnější. Většina z nás se chce zbavit svých nedostatků a mít dokonalou…

Jarní móda 2018: Co musíte mít na jaře v šatníku nehledě na věk

Jarní móda 2018: Co musíte mít na jaře v šatníku nehledě na věk

14. 3. | Jaro se začíná hlásit o slovo, což znamená, že neforemné bundy, svetry a kabáty uvolní místo v…

Hříchy, které pácháte: Čím jste se provinila vůči své pleti?

Hříchy, které pácháte: Čím jste se provinila vůči své pleti?

12. 3. | Pokud nejste spokojená se stavem své pokožky, možná to bude tím, že děláte něco špatně. Zkuste…

Jarní líčení: Rudá rtěnka, fialové stíny i červená víčka budou in!

Jarní líčení: Rudá rtěnka, fialové stíny i červená víčka budou in!

9. 3. | Jaro se nezadržitelně blíží a s ním i nové trendy v líčení. A móda velí experimentovat! Nebojte se…