7 mýtů o kosmetice

7 mýtů o kosmetice

Když jde o vaši pleť, měla byste vědět, co jí pomáhá a co jí škodí. Jak to vlastně je s kosmetickými přípravky? Které opravdu potřebujete a které představují nadbytečný luxus se dozvíte právě nyní. Ušetříte drahocenný čas i peníze a především zdraví a krásu své pokožky.

I přes dobrou dostupnost ověřených informací, stále se denně setkáváme se zakořeněnými mýty týkající se péče o pleť a škodlivosti kosmetických přípravků. Někdo může své pokožce škodit nezdravými návyky a nedostatkem péče, někdo zase kůži nadměrně přetěžuje, což jí také neprospívá.

V džungli nejrůznějších kosmetických přípravků se dá velmi lehko ztratit. Jak pečovat o zdraví a krásu pokožky, aniž bychom dělali zbytečné a drahé chyby? Jednoduše, přestaňte věřit starým mýtům, které stále kolují ve společnosti. Protože to, co platilo za dob našich babiček a maminek, dnes již postrádá kapku pravdy. A jejich rady o zcela základní péče nyní také nestačí. Mění se životní styl i prostředí a tím i nároky na tělo a ochranu organismu vč. orgánu největšího – kůže.

Sedm největších neprav o pleťové péči a kosmetice bere nyní za své …

MÝTUS č. 1 – Make-up ucpává póry V minulosti tomu opravdu tak bylo, neboť líčidla obsahovala rýžovou moučku, která po čase se na povrchu pleti smísila s mazem a potem a rozšířené póry byly otázkou času. Současná moderní kosmetika nic takového neobsahuje, skládá se s velejemných ingrediencí včetně pěstících přísad, ty pokožky dělají dobře. Make-up zároveň chrání pleť před znečistěným vzduchem tím, že na povrchu tváře vytváří fyzickou bariéru. Předpokladem zachování čisté pleti je samozřejmě následné důkladné a jemné odlíčení.

Sice i v moderních líčidlech se mohou vyskytnout složky nevhodné pro problematickou pleť jako kakaové máslo, sůl, výtažky z pšeničných klíčků apod., většina make-upů na trhu je však dermatologicky testovaná a na obalu se můžete dočíst, zda je přípravek nekomedomní, tzv. neucpávající póry.

Náš tip: lehký podkladový krém z řady Visions od Oriflame zjemňuje a hydratuje díky obsahu aloe vera a bambuckého másla

MÝTUS č. 2 – Mýdlo a voda neškodí Ještě stále používáte na pleť toaletní mýdlo, které spláchnete vodou a myslíte si, jak dobře jste tvář dobře očistili? Tak nám dovolte oznámit, že se věci mají zcela jinak. Běžná mýdla nejenže pokožku vysušují, ale zároveň představují naprostou ztrátu času.

Mýdlo totiž podle dr. Orentreicha z laboratoří Clinique není rozpouštědlo. „Nosíte-li make-up a jiná líčidla a krémy s UV filtry, potřebujete speciální čistič na rozpuštění látek na povrchu kůže,“ říká doktor. Mýdla si s odličování neumějí poradit, potřebujete prostředek, který není saponát jako běžné mýdlo. Sáhnout můžete po čistících tabletách, které má v nabídce Clinique, Dove či Lush, odličovacím mléku nebo gelu.

Náš tip: čistící detoxikační gel NutriSkin od Garnier neutralizuje toxiny a jemně a přitom důkladně odstraňuje make-up. Obsahuje kyselinu salicylovou, která je známá svými antibakteriálními a peelingovými účinky a odhalí tak zářivou novou pleť.

MÝTUS č. 3 – Mastná pleť nepotřebuje krém Majitelky mastné pleť velice často podléhají tomuto mýtu. Ovšem si mastná pleť může trpět nedostatkem vláhy a snadno se může dehydratovat. Což jí samozřejmě škodí, neboť ztrácí přirozenou ochrannou bariéru a také akné na dehydrované pokožce natropí velké škody a těžko se napravuje. Mastná pleť totiž neznamená hydratovaná pleť. Květiny také nezavlažujete olejem, ne? S kůží to je stejné. Vynecháváním hydratační péče způsobuje ještě větší maštění a celkové napětí kůže, která se tímto způsobem brání a upozorňuje na chybu, kterou děláte. Navíc kolem 30. roku byste měli mít na mysli také prevenci proti vráskám.

Místo hutných a mastných krémů, zařaďte do pravidelné péči o pleť lehké hydratační emulzi, gel či gelové sérum. Vyberte si přípravek na bázi vody bez obsahu oleje obsahující složky pro zmatnění a nezanášející póry, tzv. nekomedomní.

Náš tip: zklidňující hydratační gelové sérum Hydra Zen Neurocalm Gel Essence od Lancôme zklidňuje, intenzivně hydratuje pleť a okamžitě účinkuje proti známkám únavy a stresu. Působením séra se zmírňují stopy podráždění a pleť je navíc chráněna před negativními účinky znečištěného prostředí. Díky složce Anti-substance P sérum potlačuje zarudnutí pleti.

MÝTUS č. 4 – UV filtry jen na pláž Rozhodně potřebujete ochranu před slunečním zářením pokaždé, když jdete ven a svou kůži tak vystavujete UV záření. Na tom se bez výjimky shodují všichni dermatologové. A slunce svítí po celý rok, ne jen v létě o dovolené. Sluneční paprsky pronikají i přes mraky, proto jim není vyhnutí ani v zamračeném a chladném počasí.

Při výběru denního krému si pohlídejte, aby obsahoval filtr proti UVA i UVB paprskům. Ochrana proti UVB záření pro každodenní obranu pleti nestačí. UVB záření je nejvíce intenzivní během léta, především v poledních hodinách. Proniká do svrchních vrstev epidermis a je zodpovědné za zhnědnutí pokožky, ale také za její spálení. UVA paprsky naproti tomu dopadají na zemský povrch po celý rok ve kteroukoli hodinu, prostupují skrz mraky i okna. UVA záření dokáže proniknout hluboko do dermis a je zodpovědné za předčasné stárnutí pokožky.

Náš tip: hydratační péče Aqualia Termal UV od Vichy má velmi osvěžující krémovou texturu, nezanechává na pokožce mastný film a obsahuje širokospektrální ochranu proti slunečnímu záření SPF 15 + PPD 18

MÝTUS č. 5 – Osm sklenic vody denně Poslední výzkumy prokazují, že nejde ani tak o přesné množství, ale o to, kolik vody zadržujete, což teprve působí na pokožku. Klíčem k úspěchu je pít tolik vody, kolik tělo skutečně potřebuje. Pokud cvičíte nebo pracujete ve vytápěné kanceláři, bude tělo vyžadovat více tekutin.

Správnou hydrataci pleti zajistíte i vyváženou stravou bohatou na vlákninu a proteiny. Zařaďte do svého jídelníčku sóju, vajíčka, špenát a lososa.

MÝTUS č. 6 – Mezi pleťovým a očním krémem není rozdíl Pokud jste si až dosud mysleli, že se krém na oční okolí a zbytek tváře nikterak neliší a tudíž jste na jemnou oblast kolem očí běžný krém, je na čase vás zastavit. Oční krémy jsou totiž zcela odlišné od pleťových krémů a to z dobrého důvodu. Kůže kolem očí je mnohem tenčí než na zbytku obličeje a proto se zde také jako na prvním místě objevují známky stárnutí. Proto je žádoucí používat přípravky určité na tyto partie.

Pleťové krémy také mohou způsobit podráždění, neboť jsou mnohem silnější a také často obsahují látky, které se do blízkosti oka nemají vůbec dostat. Také oleje v pleťových krémech způsobují napuchnutí jemného očního okolí.

Náš tip: 24–hodinový oční krém Anew Rejuvenate od Avonu pomáhá redukovat první vrásky vytvářející se v okolí očí a zároveň potlačuje tvorbu tmavých kruhů pod očima. Obsahuje denní i noční krém, péče o oční okolí je tak správně kombinovaná, protože účinné složky obou částí krému se vhodně doplňují.

MÝTUS č. 7 – Pleťová voda je nezbytností Dodávací pocit svěžesti, z dlouhodobého hlediska až nejsou hlavním prvkem ve správné péči o pleť. Pleťové vody se dělí do několika kategorií. Osvěžovače a jemné vody mohou obsahovat citrónovou šťávu nebo kyselinu citrónovou pro vyrovnání ph pokožky. Tonizující a čistící vody obsahují alkohol a stahující látky, které mohou být abrasivní, nebo-li narušují povrch kůže.

Při výběru tudíž dbejte na jemné složení šetrné k pokožce. Pokud se proto bez pleťové vody neobejdete, sáhněte po jemné variantě, která zbytečně nepodráždí pleť a nenaruší její přirozenou ochrannou bariéru.

Náš tip: květová voda BIO Levandule od Sanoflore si ponechává svou autentickou vůni, čistí smíšenou až mastnou pokožku. Neobsahuje žádné přídavné syntetické vůně, silikony ani parabeny. Po vyčištění pleti a před použitím krému aplikujte na vatový tampon jako pleťovou vodu anebo jemně nastříkejte přímo na tvář.

Foto: archiv firem

Doporučujeme

Články odjinud