Delikátní síla Osmanyho Laffity

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Trendy

S podzimní kolekcí 2010 kubánský návrhář Osmany Laffita rozhodně překvapil, tradiční opulentní styl plný barev v kombinaci s výraznými střihy nahradil poklidný luxus obyvatel průmyslových a obchodních center.

To že to jde i bez záplavy pestrobarevných vzorů, spousty krystalů a leckdy nepraktických forem dokazuje dámská i pánská linie na druhou polovinu letošního roku.Jasně definovaná silueta těla v pohodlných a snadno nositelných modelech je tou správnou cestou, jak šířit filozofii stylu v ulicích. Laffitova žena se změnila s bláznivé extravagantní party girl v sofistikovanou lady z vyšších kruhů. Místo Paris Hilton myslete spíš na mladičkou princeznu Beatrice a Peaches Geldof, kýčovitost Ivany Trump prohrává s vytříbeným stylem její dcery Ivanky a sofistikovaností Julianne Moore.Přestože Laffita uvádí inspiraci v Johance z Arku, výsledek působí ovšem více jako tiše ambiciózní anglická lady než divoká Francouzka. Decentní kostky jemného tvídu se safari khaki košilemi se hodí více na podzimní loveckou sezónu v Balmoralu než na francouzský venkov. V tomto pomyslném boji vítězí strohost nad zdobností, inteligentní síla nad povrchní křehkostí. Jako by to ani nebyl Laffita, kdo vytvořil tuto kolekci, absolutní odklon od jeho typického rukopisu plného frivolnosti a nadbytku k sofistikovanosti a praktické každodennosti. Matný lesk sluší i nosí se mnoho snadněji než kýčovitost přemíry ozdob a to si návrhář zdá se plně uvědomil. Ale ani vyznavačky „více je více“ nepřijdou zkrátka a nemusí se zcela odklonit od této značky, křišťály neodmyslitelně patří k Laffitovu jménu, ten je však tentokrát používá s větší opatrností. Drobné třpytivé lemy a křišťálové aplikace na korzetových páscích oživují často velmi puristické oděvy.


Nádech extravagance a rebelie proti šedé nudě industriálního prostředí urbanistických oblastí vnášejí legíny s lesklými aplikacemi a především velmi výrazná obuv, často zdánlivě neladící se zbytkem oděvu. Tím, že Laffita tentokrát téměř vynechal doplňky, přitáhl o to větší pozornost k botám. Masivnost, druky a kůže v temných odstínech černé, hnědé, medové a červené jasně charakterizují linii stylového obutí na příští podzim a zimu. I na večer zapomeňte na jemné střevíčky, pantofle na platformě s vysokým podpatkem mnohem lépe vyjadřují styl a osobnost ženy – bojovnice. K této image jasně přispívá zdůraznění ramen, na styl 80. let ale zapomeňte, současná ramena návrháři sborově řeší s architektonickou přesností, Laffita není výjimkou.


Již zmiňované boty s SM prvky tvoří skvělé pojítko mezi dámskou a pánskou kolekcí. Módní business objevil tajemný svět fetiše a bondage a směle se pustil do využití kůže, kovu, ostrých hran a řetězů v masové tvorbě. V tomto případě se jedná o skvělé osvěžení konzervativního ducha, který stále vládne pánské módě. Podzimní kolekce Osmany Laffita ukazuje, že oblečení pro muže nemusí být nudné a šedou součástí nenápadného davu, ale naopak kreativní a odlišné a nositelné zároveň. I když bez kapky odvážnosti se to neobejde. Úzké nohavice se střídají se stylovými kilty z tasmánské vlny. Zkrácené délky kalhot a pánské sukně odhalují kotníkovou obuv s velice lesklé lakované kůže zdobené persiánem v černé či šedé. Klasickou barevnou paletu bílé, černé, temně modré a šedé oživují kovové detaily a zajímavě působící kožené postroje přes tradiční bílé košile.


Závěrem lze říci, že Laffita dospěl z bláznivého mladíka z večírků do dospělého gentlemana libující si v jednodušší, ale o to výraznější působivost. Křik opulentního bohatství vystavující se na odiv na každém kroku se ztišil a zklidnil ve smysluplný dialog, kde obsah vítězí nad formou a decentní luxus svou silou válcuje neomalenost a laciné pozlátko.
Foto: Michal Šviga

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Zhubněte tři kila za dva týdny! Stačí udělat si hodinu času denně

Zhubněte tři kila za dva týdny! Stačí udělat si hodinu času denně

Dnes | Taky tak nerada vstáváte? Pak se ale ani nestihnete nasnídat, natož si zacvičit. Zkuste vstávat o…

Vytaste drápky: Jak mít krásné a zdravé nehty

Vytaste drápky: Jak mít krásné a zdravé nehty

Dnes | Hezké a upravené nehty by měly být samozřejmostí pro každou ženu, protože hned po obličeji jsou…

Dodejte vlasům zdraví: Vyrobte si výživné zábaly z domácích surovin

Dodejte vlasům zdraví: Vyrobte si výživné zábaly z domácích surovin

16. 2. | Zima dává zabrat celému tělu i vlasům. Často během zimních měsíců bývají mdlé, bez lesku a poničené…

Buďte sexy na Valentýna: Oblečte se do rudé. Inspirace v galerii

Buďte sexy na Valentýna: Oblečte se do rudé. Inspirace v galerii

14. 2. | Jak známo, červená a všechny její odstíny jsou barvou lásky a vášně. Pokud dnes se svým partnerem…