Delikátní síla Osmanyho Laffity

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Trendy

S podzimní kolekcí 2010 kubánský návrhář Osmany Laffita rozhodně překvapil, tradiční opulentní styl plný barev v kombinaci s výraznými střihy nahradil poklidný luxus obyvatel průmyslových a obchodních center.

To že to jde i bez záplavy pestrobarevných vzorů, spousty krystalů a leckdy nepraktických forem dokazuje dámská i pánská linie na druhou polovinu letošního roku.Jasně definovaná silueta těla v pohodlných a snadno nositelných modelech je tou správnou cestou, jak šířit filozofii stylu v ulicích. Laffitova žena se změnila s bláznivé extravagantní party girl v sofistikovanou lady z vyšších kruhů. Místo Paris Hilton myslete spíš na mladičkou princeznu Beatrice a Peaches Geldof, kýčovitost Ivany Trump prohrává s vytříbeným stylem její dcery Ivanky a sofistikovaností Julianne Moore.Přestože Laffita uvádí inspiraci v Johance z Arku, výsledek působí ovšem více jako tiše ambiciózní anglická lady než divoká Francouzka. Decentní kostky jemného tvídu se safari khaki košilemi se hodí více na podzimní loveckou sezónu v Balmoralu než na francouzský venkov. V tomto pomyslném boji vítězí strohost nad zdobností, inteligentní síla nad povrchní křehkostí. Jako by to ani nebyl Laffita, kdo vytvořil tuto kolekci, absolutní odklon od jeho typického rukopisu plného frivolnosti a nadbytku k sofistikovanosti a praktické každodennosti. Matný lesk sluší i nosí se mnoho snadněji než kýčovitost přemíry ozdob a to si návrhář zdá se plně uvědomil. Ale ani vyznavačky „více je více“ nepřijdou zkrátka a nemusí se zcela odklonit od této značky, křišťály neodmyslitelně patří k Laffitovu jménu, ten je však tentokrát používá s větší opatrností. Drobné třpytivé lemy a křišťálové aplikace na korzetových páscích oživují často velmi puristické oděvy.


Nádech extravagance a rebelie proti šedé nudě industriálního prostředí urbanistických oblastí vnášejí legíny s lesklými aplikacemi a především velmi výrazná obuv, často zdánlivě neladící se zbytkem oděvu. Tím, že Laffita tentokrát téměř vynechal doplňky, přitáhl o to větší pozornost k botám. Masivnost, druky a kůže v temných odstínech černé, hnědé, medové a červené jasně charakterizují linii stylového obutí na příští podzim a zimu. I na večer zapomeňte na jemné střevíčky, pantofle na platformě s vysokým podpatkem mnohem lépe vyjadřují styl a osobnost ženy – bojovnice. K této image jasně přispívá zdůraznění ramen, na styl 80. let ale zapomeňte, současná ramena návrháři sborově řeší s architektonickou přesností, Laffita není výjimkou.


Již zmiňované boty s SM prvky tvoří skvělé pojítko mezi dámskou a pánskou kolekcí. Módní business objevil tajemný svět fetiše a bondage a směle se pustil do využití kůže, kovu, ostrých hran a řetězů v masové tvorbě. V tomto případě se jedná o skvělé osvěžení konzervativního ducha, který stále vládne pánské módě. Podzimní kolekce Osmany Laffita ukazuje, že oblečení pro muže nemusí být nudné a šedou součástí nenápadného davu, ale naopak kreativní a odlišné a nositelné zároveň. I když bez kapky odvážnosti se to neobejde. Úzké nohavice se střídají se stylovými kilty z tasmánské vlny. Zkrácené délky kalhot a pánské sukně odhalují kotníkovou obuv s velice lesklé lakované kůže zdobené persiánem v černé či šedé. Klasickou barevnou paletu bílé, černé, temně modré a šedé oživují kovové detaily a zajímavě působící kožené postroje přes tradiční bílé košile.


Závěrem lze říci, že Laffita dospěl z bláznivého mladíka z večírků do dospělého gentlemana libující si v jednodušší, ale o to výraznější působivost. Křik opulentního bohatství vystavující se na odiv na každém kroku se ztišil a zklidnil ve smysluplný dialog, kde obsah vítězí nad formou a decentní luxus svou silou válcuje neomalenost a laciné pozlátko.
Foto: Michal Šviga

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Jaké oblečení muži nesnášejí? Vyhoďte ho z šatníku!

Jaké oblečení muži nesnášejí? Vyhoďte ho z šatníku!

Dnes | Která z nás by se nechtěla líbit mužům? Ačkoliv to vypadá, že muži našim svrškům nevěnují pozornost…

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

22. 5. | Začněte svůj dekolt vnímat stejně jako svůj obličej. Ten také odličujete, používáte na něj…

Může sprchování škodit? Čím si ve sprše nevědomky ubližujete

Může sprchování škodit? Čím si ve sprše nevědomky ubližujete

19. 5. | Pravidelné sprchování je základem každodenní hygieny. I pobyt ve sprše má ale svoje pravidla, která…

Podprsenka slaví 100 let: Jaké se nosily v minulosti?

Podprsenka slaví 100 let: Jaké se nosily v minulosti?

17. 5. | I podprsenka se dá považovat za módní doplněk. A stejně tak, jako se měnil styl oblečení od…