Diva a její skvosty

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Trendy

Legenda světové operní scény Maria Callas se proslavila nejen díky výjimečnému hlasu, ale také díky kostýmům a šperkům, které provázely její hvězdnou kariéru. Šperky Swarovski, které nosila, jsou nyní v Praze a jejich krásou se můžete pokochat i vy.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze ve spolupráci se společností Swarovski připravilo pro návštěvníky unikátní výstavu šperků nazvanou Maria Callas & Swarovski – Šperky na jevišti. Výstava vznikla na popud Rinalda Albanesiho, viceprezidenta společnosti Swarovski International, který je rovněž jejím kurátorem. Výstava představuje jevištní šperky a prototypy vytvořené pro Marii Callas slavným Atelierem Marangoni v Miláně.

Atelier Marangoni byl založen roku 1940 v centru Milána. Zakladatelem společnosti byl Ennio Marino Marangoni (1920–1985), mladší bratr Giulia Marangoniho, který zřídil světoznámou školu módy Marangoni. Od čtyřicátých let vytvářel Atelier Marangoni šperky a módní doplňky, které byly od počátku ceněny pro svoji vysokou kvalitu a eleganci.
Použité materiály – dřevo, kůže, perleť, plast, umělé perly, kameny z křišťálového skla a všechny druhy kovů – jsou zušlechťovány vynikajícím řemeslným zpracováním, kterým se produkce atelieru vždy vyznačovala. Hned po válce začal atelier navrhovat a vyrábět také jevištní šperky, které si objednávali velcí umělci té doby.

V padesátých a šedesátých letech Marangoni zasvětil své nejdůmyslnější kreace světu opery, zvláště opeře La Scala v Miláně, a v průběhu let navázal spolupráci s řadou předních divadel po celém světě. Atelier dostává návrhy od slavných režisérů, scénografů a kostýmních návrhářů opery La Scala jako Visconti, Benois, Guttuso, Zeffirelli, Lila De Nobili a v poslední době Ezio Frigerio a Franca Squarciapino. Díky vysoké technické úrovni provedení jsou zde tyto návrhy proměněny v nádherné koruny a oslnivé diadémy, náhrdelníky poseté pestrobarevnými kameny, prsteny, žezla a náramky. Kameny, které zdobí rafinované šperky Atelieru Marangoni, jsou vyrobeny z pestrobarevného křišťálového skla společnosti Swarovski, jež byla od samého počátku výhradním dodavatelem imitací perel a kamenů tohoto milánského atelieru. Letitá spolupráce mezi společnostmi Swarovski a Marangoni byla završena v červnu 1999, kdy se stal atelier součástí skupiny Swarovski Group. Dnes je archiv Atelieru Marangoni, budovaný po více než šedesát let, jedním z největších na světě a obsahuje přes 14 000 kusů šperků a módních doplňků, včetně více než 500 kusů jevištních šperků.


Kromě velkých jmen operního světa jako Maria Callas, Renata Tebaldi, Giulietta Simionato, Mario del Monaco, Giuseppe di Stefano a později Luciano Pavarotti, Placido Domingo a Joan Sutherland, vyráběl atelier šperky také pro další světoznámé osobnosti jeviště a filmového plátna: Rudolfa Nureyeva, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Giuliettu Masinu, Eltona Johna, Carlu Fracci, Madonnu, Melanii Brown a Nicole Kidman.


Výstava „Maria Callas & Swarovski – Šperky na jevišti“ debutovala v srpnu 2003 ve Veroně v Palazzo della Gran Guardia. Odtud se přesunula do Milána do prestižních prostor v Galerii Viktora Emanuela, kde soubor obdivoval asi milion lidí. V roce 2004 se objevila nejprve ve Viareggiu v souvislosti s Pucciniho festivalem, pak v Monte Carlu, kde ji zhlédlo rekordních 600 000 návštěvníků a musela být dvakrát prodloužena, až nakonec doputovala
do legendárního divadla Teatro Regio v Parmě.


V roce 2005 byla tato sbírka vystavena ve Státní opeře ve Vídni, v paláci Uffizi ve Florencii, v Galerii am Mozartplatz v Salcburku a v Královském operním domě Covent Garden v Londýně. V roce 2006 bude soubor putovat po severní Evropě a Spojených státech.V roce 2007 jej čeká dlouhé turné po Japonsku a dalších asijských zemích a po Austrálii.
Do konce roku 2005 výstavu navštívilo přes 2 800 000 lidí.


Jedinečná výstava Maria Callas & Swarovski – Špěrky na jevišti je k vidění v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeum (ul. 17. listopadu) od 21. ledna do 26. března 2006.

autor: Simona

Další články z rubriky

Domácí péče o suché rty: Vyrobte si vlastní balzám, lesk nebo peeling

Domácí péče o suché rty: Vyrobte si vlastní balzám, lesk nebo peeling

23. 2. | Rty dostávají obzvlášť v zimě pořádně zabrat, jsou suché, rozpraskané, a proto vyžadují pozornost.…

Jaro se blíží: Jaké bundy a kabáty si můžete pořídit už dnes?

Jaro se blíží: Jaké bundy a kabáty si můžete pořídit už dnes?

21. 2. | Únor se pomaličku chýlí ke konci a mnoho lidí už nedočkavě vyhlíží jaro. To si bude žádat obměnu…

Zhubněte tři kila za dva týdny! Stačí udělat si hodinu času denně

Zhubněte tři kila za dva týdny! Stačí udělat si hodinu času denně

19. 2. | Taky tak nerada vstáváte? Pak se ale ani nestihnete nasnídat, natož si zacvičit. Zkuste vstávat o…

Vytaste drápky: Jak mít krásné a zdravé nehty

Vytaste drápky: Jak mít krásné a zdravé nehty

19. 2. | 1 | Hezké a upravené nehty by měly být samozřejmostí pro každou ženu, protože hned po obličeji jsou…