Diva a její skvosty

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Trendy

Legenda světové operní scény Maria Callas se proslavila nejen díky výjimečnému hlasu, ale také díky kostýmům a šperkům, které provázely její hvězdnou kariéru. Šperky Swarovski, které nosila, jsou nyní v Praze a jejich krásou se můžete pokochat i vy.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze ve spolupráci se společností Swarovski připravilo pro návštěvníky unikátní výstavu šperků nazvanou Maria Callas & Swarovski – Šperky na jevišti. Výstava vznikla na popud Rinalda Albanesiho, viceprezidenta společnosti Swarovski International, který je rovněž jejím kurátorem. Výstava představuje jevištní šperky a prototypy vytvořené pro Marii Callas slavným Atelierem Marangoni v Miláně.

Atelier Marangoni byl založen roku 1940 v centru Milána. Zakladatelem společnosti byl Ennio Marino Marangoni (1920–1985), mladší bratr Giulia Marangoniho, který zřídil světoznámou školu módy Marangoni. Od čtyřicátých let vytvářel Atelier Marangoni šperky a módní doplňky, které byly od počátku ceněny pro svoji vysokou kvalitu a eleganci.
Použité materiály – dřevo, kůže, perleť, plast, umělé perly, kameny z křišťálového skla a všechny druhy kovů – jsou zušlechťovány vynikajícím řemeslným zpracováním, kterým se produkce atelieru vždy vyznačovala. Hned po válce začal atelier navrhovat a vyrábět také jevištní šperky, které si objednávali velcí umělci té doby.

V padesátých a šedesátých letech Marangoni zasvětil své nejdůmyslnější kreace světu opery, zvláště opeře La Scala v Miláně, a v průběhu let navázal spolupráci s řadou předních divadel po celém světě. Atelier dostává návrhy od slavných režisérů, scénografů a kostýmních návrhářů opery La Scala jako Visconti, Benois, Guttuso, Zeffirelli, Lila De Nobili a v poslední době Ezio Frigerio a Franca Squarciapino. Díky vysoké technické úrovni provedení jsou zde tyto návrhy proměněny v nádherné koruny a oslnivé diadémy, náhrdelníky poseté pestrobarevnými kameny, prsteny, žezla a náramky. Kameny, které zdobí rafinované šperky Atelieru Marangoni, jsou vyrobeny z pestrobarevného křišťálového skla společnosti Swarovski, jež byla od samého počátku výhradním dodavatelem imitací perel a kamenů tohoto milánského atelieru. Letitá spolupráce mezi společnostmi Swarovski a Marangoni byla završena v červnu 1999, kdy se stal atelier součástí skupiny Swarovski Group. Dnes je archiv Atelieru Marangoni, budovaný po více než šedesát let, jedním z největších na světě a obsahuje přes 14 000 kusů šperků a módních doplňků, včetně více než 500 kusů jevištních šperků.


Kromě velkých jmen operního světa jako Maria Callas, Renata Tebaldi, Giulietta Simionato, Mario del Monaco, Giuseppe di Stefano a později Luciano Pavarotti, Placido Domingo a Joan Sutherland, vyráběl atelier šperky také pro další světoznámé osobnosti jeviště a filmového plátna: Rudolfa Nureyeva, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Giuliettu Masinu, Eltona Johna, Carlu Fracci, Madonnu, Melanii Brown a Nicole Kidman.


Výstava „Maria Callas & Swarovski – Šperky na jevišti“ debutovala v srpnu 2003 ve Veroně v Palazzo della Gran Guardia. Odtud se přesunula do Milána do prestižních prostor v Galerii Viktora Emanuela, kde soubor obdivoval asi milion lidí. V roce 2004 se objevila nejprve ve Viareggiu v souvislosti s Pucciniho festivalem, pak v Monte Carlu, kde ji zhlédlo rekordních 600 000 návštěvníků a musela být dvakrát prodloužena, až nakonec doputovala
do legendárního divadla Teatro Regio v Parmě.


V roce 2005 byla tato sbírka vystavena ve Státní opeře ve Vídni, v paláci Uffizi ve Florencii, v Galerii am Mozartplatz v Salcburku a v Královském operním domě Covent Garden v Londýně. V roce 2006 bude soubor putovat po severní Evropě a Spojených státech.V roce 2007 jej čeká dlouhé turné po Japonsku a dalších asijských zemích a po Austrálii.
Do konce roku 2005 výstavu navštívilo přes 2 800 000 lidí.


Jedinečná výstava Maria Callas & Swarovski – Špěrky na jevišti je k vidění v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeum (ul. 17. listopadu) od 21. ledna do 26. března 2006.

autor: Simona

Další články z rubriky

Jak si udržet zdravé vlasy, aby z nich po létě nebyl chemlonový drn?

Jak si udržet zdravé vlasy, aby z nich po létě nebyl chemlonový drn?

Dnes | Nejen pokožka, ale i vlasy dostávají v létě pořádně zabrat. Konec sezóny už je sice v dohledu, ale…

Celé léto pod sluncem: Dopřejte pokožce vhodný restart

Celé léto pod sluncem: Dopřejte pokožce vhodný restart

18. 8. | Sluníčko, koupání, vlahý větřík, ale i klimatizace, to všechno symbolizuje léto. A ač je nám to…

Ochlazuje se? Pořiďte si bundičku pro vlahé letní a podzimní noci

Ochlazuje se? Pořiďte si bundičku pro vlahé letní a podzimní noci

16. 8. | Léto se pomalu blíží ke konci a noci už nejsou tak horké jako v červenci. Trávíte-li večery často…

Chcete chodit bez make-upu? Máme pro vás 10 tipů, jak na to!

Chcete chodit bez make-upu? Máme pro vás 10 tipů, jak na to!

14. 8. | Aplikace make-upu bývá pro mnohé z nás ztráta času a obzvlášť v horkých letních dnech, kdy jde při…