Jíl na pleť, rašelinu na plodnost, fango na klouby - využijte darů země!

| Autor: Simona Procházková | Rubrika: Trendy

Již po staletí jsou známy blahodárné a regenerující účinky darů Země, jako je jíl, rašelina, bahno. A právě o nich si dnes povíme…

Jíl zjemňuje pokožku

Jíl je sypká hornina s velmi jemnou vodopropustnou texturou. Vzniká rozkladem existujících hornin, jako je například živec či žula. Podle fyzikálně-chemického složení mívá jíl různou barvu, která je od bílé přes žlutou, zelenou, hnědou, červenou či šedou. Jednoduše řečené, skládá se z hlinitých silikátů, které obsahují stopy jiných prvků – titanu, vápníku, draslíku, hořčíku, sodíku, oxidu hlinitého.

Léčivé účinky jílu

Jíl má hojivé a protizánětlivé působení, můžeme ho s úspěchem používat při léčbě krevních výronů, otoků, modřin, pohmožděnin, blokád či obraženin.

Jíl v kosmetice

Jíl můžeme s úspěchem používat i v kosmetice. Čistí, zjemňuje a celkově projasňuje pokožku, je rovněž účinnou prevencí proti nečistotám a neduhům kůže. Koupele či celkové zábaly z jílu mají regenerační a harmonizující efekt.

Rašelina prohřívá organismus

Rašelina je černá zemitá hmota, která vznikla z rostlin, které rostly ve vlhkých nížinách na konci poslední doby ledové. Voda zabránila rozkladu rostlin a pylů, které se pomalu usazovaly jako rašelina.

Na co je rašelina bohatá?

Rašelina je bohatá na minerální látky a organické sloučeniny, jako například celulózu, kyselinu tříslovou (tanin), kyselinu huminovou a látku podobající se estrogenu.

Léčivé účinky rašeliny

Rašelina ve formě obkladů a koupelí pomáhá léčit zánětlivá a degenerativní onemocnění kloubů, dále zlepšuje stav kožních onemocnění a léčí a posiluje ženské pohlavní orgány. Rašelinové koupele či celkové zábaly rovněž harmonizují celý organismus.

Rašelina a ženské lůno

Vědecké výzkumy potvrdily, že cílená léčba rašelinou (ve formě sedacích koupelí a zábalů podbříška) pomáhá ženám, kterým se nedaří otěhotnět. Látky podobající se estrogenu zjevně pronikají poševní sliznicí do organismu, upravují měsíční cyklus a podporují dozrávání vajíček.

Jak rašelina působí?

V rašelinové koupeli se teplo pomalu a rovnoměrně šíří do celého těla. Uvolňují se svaly, bolesti a blokády ustupují a organismem se šíří klid. Tělesná teplota stoupá asi o jeden stupeň a procesy látkové výměny se dávají do pohybu. Prokrvení se zlepšuje, aktivují se funkce nervového a hormonálního systému a zvyšuje se účinnost imunitního systému. Kyseliny huminové v rašelině posilují kyselý ochranný plášť kůže a sliznic, ty pak mohou lépe odvracet útoky choroboplodných zárodků.

Hlinitá půda čistí organismus

Hlinitá půda je vlastně směs jílu a písku. Vzniká zvětráváním různých druhů hornin a je jedním z nejstarších stavebních materiálů na naší planetě.

Léčivé účinky hlinité půdy

Má silné detoxikační působení. Hodí se ke koupelím a celkovým zábalům.

Hlinitá půda v kosmetice

Hlinitá půda odmašťuje pokožku, proto je účinná při léčbě kožních onemocnění, obzvláště u akné.

Fango tiší bolesti kloubů

Fango je druh bahna, které obsahuje velké množství minerálů a pochází z horkého zdroje vulkanického původu (je z rozemleté lávy).

Na co je fango bohaté?

Tento produkt přírody obsahuje vysoké procento hořčíku, vápníku, sodíku, fluóru a síry.

Léčivé účinky fanga

Fango se používá k léčbě nemocných kloubů, svalů a neuralgií (nervových bolestí), nejčastěji ve formě zábalů.

Tento druh bahna můžeme používat jako doplňkovou léčbu všech kožních onemocnění – lupénky, ekzémů, akné, mykóz, zánětů, podráždění i alergií. Fango má totiž schopnost rychlého vstřebávání, neutralizace kyselosti a stimulaci účinků, což je podstatné pro zahájení hojivého procesu. Lehce rozetřená vrstva bahna okamžitě pohlcuje všechny povrchového systému kůže.

Další články z rubriky

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

Dnes | Začněte svůj dekolt vnímat stejně jako svůj obličej. Ten také odličujete, používáte na něj…

Může sprchování škodit? Čím si ve sprše nevědomky ubližujete

Může sprchování škodit? Čím si ve sprše nevědomky ubližujete

19. 5. | Pravidelné sprchování je základem každodenní hygieny. I pobyt ve sprše má ale svoje pravidla, která…

Podprsenka slaví 100 let: Jaké se nosily v minulosti?

Podprsenka slaví 100 let: Jaké se nosily v minulosti?

17. 5. | I podprsenka se dá považovat za módní doplněk. A stejně tak, jako se měnil styl oblečení od…

5 věcí, které musíte denně dělat, abyste zastavila čas

5 věcí, které musíte denně dělat, abyste zastavila čas

15. 5. | Dobře, čas samozřejmě zastavit nelze. Můžete ale zmírnit jeho dopad na váš vzhled, a to osvojením…