Krása a zdravá pleť? Známe některé zaručené recepty

| Autor: BN | Rubrika: Trendy

Ač se to nezdá, vaši krásu ovlivňuje nejen dědičnost, životní styl, pitný režim a používaná kosmetika, ale ve velké míře také spánek, stres i osobní spokojenost.

Skutečně pro krásu a zdraví pleti je mimo jiné důležité hodně spát, vyhýbat se stresu a být spokojení. Jenže to, zdá se, je občas nad lidské síly. Stresu je každý den až až, povinností a věcí, které chceme dennodenně zvládnout je tolik, že spánek šidíme pravidelně a kde najít duševní pohodu, natož pocity štěstí? Možná stačí, když ráno vykročíte správnou nohou, zkusíte věci dělat jinak a budete myslet nejen na práci, povinnosti a rodinu, ale také na sebe...

1. recept – dobrý spánek

Kvalitní spánek je důležitý z mnoha důvodů – zlepšuje paměť, posiluje emoční stabilitu, ale také napomáhá regeneraci buněk celého těla. Těch kožních nevyjímaje. Během spánku se navíc uvolňuje melatonin, hormon, který stimuluje vlastní regenerační procesy pleti, a tak jí pomáhá získat hebký a plný vzhled.

„Bohužel, pokud je spánek přerušovaný, mělký nebo krátký, tělo tvoří méně melatoninu a pleť je pak povadlá a suchá s rozšířenými póry,“ říká dermatoložka MUDr. Yvonne Bergerová z BcD clinic v Praze.

„Melatonin je jakýsi elixír mládí, ale jeho tvorba se s přibývajícím věkem zpomaluje, takže díky nedostatku spánku je pak naše pleť v horší kondici, než by vzhledem k věku měla být,“ dodává. Spánek ovlivňuje krásu pleti ještě jiným hormonem – kortizolem. Tento stresový hormon se při nedostatečném spánku tvoří v těle ve větším množství a podílí se na vzniku tmavých kruhů pod očima a negativně ovlivňuje kolagenová vlákna, což vede ke vzniku hlubokých vrásek a strií.

Co dělat pro krásu?

• Hodně spěte

Snažte se spánku věnovat dostatek času a choďte spát včas, co naspíte do půlnoci, to se počítá dvojnásob. Spěte alespoň šest hodin, a pokud jste to v noci ošidili, přidejte si extra porci spánku (stačí krátké zdřímnutí) během dne. Pamatujte na to, že melatonin se začne vylučovat asi dvě hodiny poté, co tvrdě usnete a mnohem lépe se tvoří, pokud spíte v tmavé místnosti.

• Hydratujte

Jediným velmi jednoduchým a přitom přírodním prostředkem, jak ovlivnit krásu pleti, je voda – pitný režim. Při nedostatku tekutin je pleť vysušená, vrásčitá a mdlá. Suchá pleť nejen zviditelňuje vrásky, ale díky nedostatku vody v těle se jich mnohem více tvoří.

• Nechejte noční krémy pracovat za vás

Přes noc je ochranná bariéra pleti o něco nižší, a tak pleť lépe vstřebává hydratační a výživné látky obsažené v kosmetice. Ideální jsou noční pleťové masky nebo noční krémy s obsahem antioxidantů a speciálních pečujících komplexů, které maximálně podpoří regenerační procesy a obnovu pleťových buněk.

2. recept – pocity štěstí

Možná si povzdychnete, že právě štěstí se nikde koupit nedá a ovlivnit ho, to vůbec není jednoduché. Nemusíte se ale tetelit štěstím, jak se říká, úplně postačí pocity spokojenosti a vnitřní radosti. Například když je vám dobře na procházce s partnerem, při tanci, nebo při sportu... Pohyb a fyzická aktivita totiž spouští tvorbu hormonů dobré nálady, což se pak projeví i na vaší pleti.

„Endorfiny, které se tvoří, kdykoli jsme aktivní, se nazývají také hormony štěstí, protože způsobují dobrou náladu a pocity štěstí. Ale také tlumí bolest a pomáhají pleti získat hebký vzhled,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Yvonne Bergerová a dodává: „K tomu se přidává ještě účinek dalšího hormonu, dopaminu, který způsobuje vznik příjemných pocitů, ovlivňuje vzrušení a radost, tak zvyšuje krevní oběh a pleť je díky němu zářivější.“ Celé kouzlo vnitřní radosti a spokojenosti tkví v tom, že je vnímají i ostatní, takže když se cítíte šťastně a příjemně, více navazujete oční kontakt a více se na ostatní usmíváte. A ostatní se pak usmívají na vás. A i takové příjemné pocity se pak odrážejí ve vašem vzhledu.

Co dělat pro krásu?

• Usmívejte se a smějte se

Usmějte se na neznámého člověka, a to i když jste bez nálady a zrovna nemáte moc důvodů k radosti. Podle výzkumů, i předstírané štěstí pomůže k radosti. Smích zlepšuje krevní oběh a zlepšený krevní oběh znamená více kyslíku a vyživujících látek pro každou buňku v těle.

• Radujte se z maličkostí

Radost vyhlazuje vrásky – takže zajděte s kamarádkou na večeři, choďte sportovat, hrajte si s dětmi nebo vnoučaty, kupte si květiny, zajděte na masáž... Zkrátka dělejte to, co vám přináší radost.

• Dopřejte si intenzivní kosmetickou péči

Ideální je kosmetika, která kromě hydratace a výživy dodá pleti energii a neutralizuje toxické volné radikály, které se hromadí v důsledku stresu, znečištěného životního prostředí a slunečního záření.

3. recept – co nejméně stresu

Jak ovlivní vaši krásu život bez stresu? Nevíte? A všimli jste si, jak vaše pleť o dovolené vypadá a její kondice je o mnoho lepší, než když chodíte do práce? Důvod je jednoduchý – o dovolené relaxujete, odpočíváte, také mnohem více a lépe spíte, jste ve větším klidu, užíváte si a děláte si radost...

„Pokud jste vyčerpaní, pronikají živiny z jakkoli kvalitních přípravků do hlubších vrstev kůže mnohem obtížněji, zatímco stresové hormony oslabují ochrannou bariéru pleti, která je podrážděná a suchá,“ říká MUDr. Yvonne Bergerová a doplňuje: „Stres navíc způsobuje zvýšenou produkci kožního mazu, takže v náročnějším období se může kvalita vaší pleti zhoršit, při stresu jste ještě k tomu napjatí a stažení, což snižuje proudění krve v pleti a ta získá bledý nezdravý vzhled.“

Co dělat pro krásu?

• Relaxujte

Pokud je dovolená v nedohlednu, používejte v náročných dnech všechny relaxační techniky, které vás uvolní a zbaví stresu – vyzkoušejte aromaterapii, koupele, masáže, pohyb i bylinkové čaje.

• Myslete na zdravý jídelníček

Zamilujte si ovoce a zeleninu, celozrnné obiloviny, ryby, ořechy a semínka. Ač se to nezdá, i ty jsou pro vaši krásu důležité. Obsahují řadu výživných látek, vitaminy, minerály a omega 3 mastné kyseliny, které kožní buňky potřebují. Navíc jsou bohaté na antioxidanty a působí proti volným radikálům a posilují kolagenová a elastinová vlákna v pleti.

• Krémy nevtírat, ale vklepávat

Pleť zatížená stresem potřebuje hodně hydratace a šetrnou péči, takže vsaďte na své oblíbené přípravky a vyhněte se všemu, co by mohlo pleť podráždit a narušit její ochrannou bariéru (např. peeling). V období zvýšeného stresu dopřejte pleti lehké hydratační krémy a místo roztírání je do pleti vklepávejte. Tento způsob aplikace ostatně můžete praktikovat neustále – pokožku jemně prokrvíte, podpoříte vstřebávání přípravku a jeho účinek.

Tipy na správnou péči:

Další články z rubriky

Povislá kůže v obličeji: Pomůžou masáž, vitamín E i vajíčka

Povislá kůže v obličeji: Pomůžou masáž, vitamín E i vajíčka

Včera | Viditelné projevy stárnutí jsou něco, co děsí většinu žen. Patří mezi ně i uvadání pleti, za které…

Pánský střih, vycpávky i květiny: Jak se změnily šaty za 100 let?

Pánský střih, vycpávky i květiny: Jak se změnily šaty za 100 let?

21. 3. | Alespoň jedny pěkné šaty nechybí ve skříni jistě žádné ženě. Za posledních sto let prošly pořádným…

Jarní detoxikace pleti: Hydratace, peeling, jóga i vitamíny

Jarní detoxikace pleti: Hydratace, peeling, jóga i vitamíny

19. 3. | Jaro je doslova na spadnutí a první jarní den ťuká na dveře. Také se tak těšíte? Vaše pleť jistě…

Znáte tyto beauty triky? Díky nim budete ještě krásnější!

Znáte tyto beauty triky? Díky nim budete ještě krásnější!

16. 3. | 1 | Málokterá žena netouží být krásnější. Většina z nás se chce zbavit svých nedostatků a mít dokonalou…