Krása z vody. Jak v létě poskytnout dostatečnou hydrataci svojí pleti i vlasům?

| Autor: Františka Těšínská | Rubrika: Trendy

Bez vody není život a bez dostatku hydratace není krása. Pokud ji nechcete v létě poztrácet, zavlažujte tělo od hlavy až po paty.

Léto je v plném proudu a užíváme si dny intenzivního slunce, dlouhých hodin na pláži, u bazénu a toulek po evropských velkoměstech. Prázdniny svědčí nejen naší duši, ale i tělu a pleti. Máme možnost více se prospat, trochu se uvolnit a prostě si to užít. Odvrácenou stranou mince je fakt, že nám někdy může chybět určitý komfort – hlavně naší pleti a vlasům.

Nástrahy léta

V extrémním klimatu nám může chybět dostatek vláhy a naše kůže je v ohrožení. Nejen proto, že ji vystavujeme někdy dost nemilosrdnému slunečnímu záření, může být navíc narušovaná horkým a suchým vzduchem. Rozhodně se necítí v pohodě ani v suchém vzduchu z klimatizace v letadle či autě i v místnostech a trpí při koupání v chlorované či slané vodě.

Nedostatkem vláhy se oslabuje přirozená kožní bariéra a z kůže se může stát nesnesitelná citlivka. Rozsvítí se červenými flíčky, když se to nejméně hodí, kolem očí a úst se vyrýsují jemné linky a povrch kůže je posetý šupinami. Ztrácí zářivost a jas a přináší pocit napjatosti, svědění i pálení. Následky je třeba řešit vhodnou hydratací, ještě lépe je jim včas předcházet.

Suchem nejvíce trpí starší pleť, bez vody ztrácí pružnost a schopnost regenerace. Když si uvědomíte, že zdravá pokožka obsahuje až 80 % vody, není to právě málo, ale horší zpráva je, že se tato vláha z těla ztrácí každou chvilkou. „Pouhé žití a dýchání v prostředí s běžnou teplotou nás stojí kolem 2,5 litru tekutin denně,“ upozorňuje dermatoložka Monika Arenbergerová. Ale pozor, v suchém prostředí můžete z kůže ztratit až 30 % hydratace. Úbytkům vody z pleti je třeba pravidelnou péčí předcházet.

Vybudujte si přehradu

Ztrátu dvou a půl litrů vody denně můžeme uhradit všemi druhy nápojů obsahujících vodu, minerálními vodami, ovocnými džusy, nealkoholickými nápoji, ale nejlépe čistou vodou. Zříct bychom se měli kávy s vyšším obsahem kofeinu nebo nápojů obsahujících 10 % alkoholu a více (do této kategorie spadá i většina druhů vína). „Ty způsobují odvodnění organismu,“ upozorňuje dermatoložka Monika Arenbergerová.

Zavlažování kůže si ale nepředstavujme tak, že se ponoříme do vody od hlavy po paty a setrváme tam nějakou dobu. Naopak, časté a dlouhé namáčení kůži vysušuje, zrovna tak i vlasy.

„Správnou“ vodu do pokožky přivádí oběhový a lymfatický systém do spodní vrstvy kůže zvané dermis. Ve vodním hospodaření naší kůže je tahle vrstva nejdůležitější, je opravdovou zásobárnou pro hydrataci naší pokožky. Tam je uloženo až 70 % vody a odtud proniká do vrchních vrstev pokožky – epidermis. Je jen na nás, kolik vody z kůže necháme uniknout a jakou přehradu proti ztrátám životodárné tekutiny si vybudujeme.

Je jaká je!

To, co je příjemné mastné pokožce, nemusí stačit té suché. Mazové žlázky u mastné pleti naplno vybudují ochrannou hráz proti únikům tekutiny, kdežto u suché pleti pracují nedostatečně a dochází ke zvýšeným vodním ztrátám. Smíšený typ pleti je na tom tak na půl, v takzvané T­zóně je mastnější, na zbytku obličeje pak naopak sušší. Při výběru hydratační péče si proto vyberte správného kosmetického parťáka.

Mastnější a smíšené pleti se bude lépe dýchat pod lehčí emulzí či krémově gelovém složení, suchá a citlivá pokožka ocení krém mastnější.

Triky pro hydrataci

Prvním krokem ke zdravé pleti je silnější a lépe podporovaná hydratační bariéra, kterou vytvářejí lipidy – tukové buňky, přirozeně se tvořící v kůži. Tato ochranná hráz má dvě funkce. Jednak pomáhá kůži udržet si vlhkost, jednak je v první linii obrany kůže proti agresorům z vnějšího prostředí. Hydratační přípravky v péči o pleť obsahují složky posilující a opravující tuto bariéru a jsou důležité hlavně proto, že zamezí ztrátám vody a pomáhají k jejímu posílení – tím jí vracejí nezbytnou rovnováhu. Boj za krásnou kůži je vždy dobré začít peelingem.

„Staré a odumřelé buňky vydrbejte lufou nebo masážní žínkou, ohleduplně se chovejte k místům, která bývají hodně suchá – kolena, lokty nebo paty. Ovšem na obličej jděte s něhou speciálních olupovačů z ovocných kyselin, kyselinou glykolovou, mléčnou nebo jablečnou, citronovou nebo vinnou,“ doporučuje doktorka Monika Kavková z kliniky Yes Visage. Odstranění odumřelých buněk považuje za základ správné péče. „Pokožka pak lépe nasákne vše, co jí pomáhá k hydrataci,“ radí.

Ovocné kyseliny, které jsou například obsažené v hroznech vína, skvěle regenerují, mají hydratační a omlazující účinky. Na tuhle poněkud razantnější péči zapomeňte tehdy, pokud jste už svou pleť na sluníčku spálili nebo když pociťujete nepříjemné pnutí a podráždění pokožky. V tom případě raději svou rozcitlivělou pleť utěšujte přiložením chladivé hydratační masky a pod krém vklepejte sérum. V horkém a dusném počasí tuto příjemnou „melioraci“ své suché kůži dopřejte klidně i 3krát týdně.

Pleť ve správné režii

Jak už víme, každá pleť potřebuje ke svému správnému fungování jak složky mastnější, tak ty více hydratující. Na povrchu pleti vytvářejí ochrannou, změkčující vrstvu a podporují zvýšenou funkci tukových buněk v hydratační bariéře. Například olivový squalan, bambucké máslo karité nebo kyselina linolová mají okamžitý účinek na obnovu ochranné vrstvy kůže, výtažky z červené řepy, glycerin a šťáva z aloe vera pleť změkčují a zklidňují.

K zvlhčovačům patří i kyselina hyaluronová. Běžně se vyskytuje v našem těle, a tak mu není cizí. Když kůže hodně žízní, umí přijmout vlhkost z okolí, a to až tisíckrát více než jiné látky, a zabraňuje odpařování vlhkosti z pokožky. Pro své hydratační schopnosti je využívána téměř ve všech krémech, sérech i maskách. Její účinky využívá také estetická medicína k posílení a hydrataci pleti.

„Před létem si ženy nechávají vpichovat pod povrch kůže tuto tekutinu, která zvyšuje okamžitě podíl hydratace v pleti,“ říká doktorka Monika Kavková. Při jiném zákroku se její „bobtnací“ účinky projevují tak, že vyplní jemné linky nebo hlubší rýhy i zespodu kůže. Umožňuje po aplikaci získat pleť dlouhodobě hydratovanou a hladkou.

Pro krásné tělo

Bez povalování se na dece u vody či vodních sportů si léto nedovedeme ani představit. Nezapomeňte přitom na péči o svou kůži. Večer po sluneční lázni spláchněte sůl, písek i nečistoty pod vlažnou sprchou. Tělo zbytečně nevysušujte používáním gelových navoněných přípravků, raději sáhněte po takovém, který obsahuje více krémové složky.

Při opalování a koupání potřebujete vydatnější výživu, která doplní odplavenou ochrannou vrstvičku na povrchu těla. Vyzkoušejte vyhlazující účinky tělového mléka s ureou. Má vynikající hydratační účinky a ve vyšší koncentraci průběžně odstraňuje odumřelé buňky a vyhlazuje. Pokud je vaše kůže hodně suchá, naneste silnější vrstvu mléka s ureou a zabalte se do froté osušky. Nechte aspoň 20 minut působit, vaše suché části těla budou opět vláčné.

Když vlasy žízní

Nejen pleť, ale i vlasy potřebují pro své zdraví přirozenou vlhkost. Správně hydratovaný vlas je silnější, pevnější a objemnější, samozřejmě i pružnější a celkově vitálnější. K tomu patří uhlazená a jednolitá povrchová vrstva, která lépe odráží světlo a vlasy se skvěle lesknou. Pokud vás během roku balzámy na vlasy nebo masky při péči neoslovují, teď se do nich ponořte. Olejíčky z rostlin a pecek vtírejte do vlasů pramínek po pramínku a uzavřete vlas proti vnějším vlivům.

Zkuste před odchodem k moři potřít vlasy hydratujícím balzámem s máslem karité a s UV filtry proti slunečnímu záření a pak se nemusíte bát o draze získanou barvu a kvalitu vlasů. Na léto raději zvolte hydratující šampony, které blahodárně ulevují citlivé pokožce hlavy a posilují ochrannou bariéru. Od fénování dejte vlasům dovolenou a nechte je přirozeně a ve stínu uschnout. Skvělou ochranu získáte ze stylingových přípravků – pěn a gelů. Potáhnou vlas jemným ochranným mikrofilmem.

Špenátem k hydrataci

Podle výzkumů profesora aplikované kosmetické dermatologie z univerzity v Neapoli, Pierfrancesca Morgantiho, najdete v listové zelenině, brokolici, kapustě a ve špenátu spásu pro lepší hydrataci pleti. Obsahují lutein a zeaxanthin, které mohou zlepšit hydrataci pokožky až o 60 % a její pružnost zvýšit o 20 %. Lutein se nachází i ve žloutku a kukuřici. K posílení obranné hráze proti ztrátám vody si dopřejte esenciální omega­3 a omega­6 mastné nenasycené kyseliny obsažené v olivovém oleji. Smlsnout si na živých zeleninových buňkách může vaše pokožka při speciálním tělovém zábalu, který vám aplikují v kosmetickém salonu.

Elixíry svěžesti

Zařaďte do svého arzenálu hydratační přípravky, které vaší pokožce poskytnou dostatek vláhy.

1. Osvěžující oční gel, Hydra Vegetal, Yves Rocher, 370 Kč – s mízou z bio agáve a javorovým sirupem proti otokům kolem očí

2. Aqualia Thermal SPA, Vichy, 650 Kč – minerály z termální vody, kyselina hyaluronová, glycerin 7 % a rostlinné oleje pro noční péči nebo masku

3. CK One Summer, Calvin Klein, EdT, 100 ml, 1090 Kč – posilující dřevitá vůně s osvěžujícím vodním melounem

4. Aquasource Nuit, Biotherm, 1050 Kč – výtažky z mořské řasy P. antarctica zadrží vodu v hloubce pleti při spánku

5. Oční krém Seeing is Believing, Optimals, Oriflame, 289 Kč – antioxidanty a kyslík proti tmavým kruhům kolem očí

6. Krém na normální a suchou pleť, Start Fresh, Moisture Match, Garnier, 160 Kč – výtažky z modrého lotosu a lehké rostlinné oleje

7. Hydro Balance Fluid Dermaheal, Medaprex, 1300 Kč – pro suchou a stresovanou pleť, s peptidy, lékořicí uralskou a panthenolem

8. Hydratační balzám na rty, Clarins, 380 Kč – s růžovým voskem

Jste už večer unavená a také líná pouštět se do jakékoli péče o pokožku? Nebo se vám nechce čekat, až se mléko či krém vstřebá? Pak po každém sprchování použijte Tělové mléko do sprchy NIVEA (250ml, 115Kč). Pokožce těla rychle a jednoduše poskytne intenzivní hydrataci. Stačí se umýt sprchovým gelem, na mokrou pokožku aplikovat tělové mléko do sprchy, opláchnout – a je hotovo! Osušte se ručníkem a hned se můžete oblékat.

Článek vyšel v časopise Dieta 7-8/2013

Další články z rubriky

Vada na kráse, nebo ozdoba? Nestyďte se za své pihy!

Vada na kráse, nebo ozdoba? Nestyďte se za své pihy!

Dnes | S prvním vykouknutím sluníčka vykouknou i ony drobné tmavé skvrnky, které někteří milují a mnozí…

Jaké oblečení muži nesnášejí? Vyhoďte ho z šatníku!

Jaké oblečení muži nesnášejí? Vyhoďte ho z šatníku!

24. 5. | Která z nás by se nechtěla líbit mužům? Ačkoliv to vypadá, že muži našim svrškům nevěnují pozornost…

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

22. 5. | Začněte svůj dekolt vnímat stejně jako svůj obličej. Ten také odličujete, používáte na něj…

Může sprchování škodit? Čím si ve sprše nevědomky ubližujete

Může sprchování škodit? Čím si ve sprše nevědomky ubližujete

19. 5. | Pravidelné sprchování je základem každodenní hygieny. I pobyt ve sprše má ale svoje pravidla, která…