Krása z vody. Jak v létě poskytnout dostatečnou hydrataci svojí pleti i vlasům?

| Autor: Františka Těšínská | Rubrika: Trendy

Bez vody není život a bez dostatku hydratace není krása. Pokud ji nechcete v létě poztrácet, zavlažujte tělo od hlavy až po paty.

Léto je v plném proudu a užíváme si dny intenzivního slunce, dlouhých hodin na pláži, u bazénu a toulek po evropských velkoměstech. Prázdniny svědčí nejen naší duši, ale i tělu a pleti. Máme možnost více se prospat, trochu se uvolnit a prostě si to užít. Odvrácenou stranou mince je fakt, že nám někdy může chybět určitý komfort – hlavně naší pleti a vlasům.

Nástrahy léta

V extrémním klimatu nám může chybět dostatek vláhy a naše kůže je v ohrožení. Nejen proto, že ji vystavujeme někdy dost nemilosrdnému slunečnímu záření, může být navíc narušovaná horkým a suchým vzduchem. Rozhodně se necítí v pohodě ani v suchém vzduchu z klimatizace v letadle či autě i v místnostech a trpí při koupání v chlorované či slané vodě.

Nedostatkem vláhy se oslabuje přirozená kožní bariéra a z kůže se může stát nesnesitelná citlivka. Rozsvítí se červenými flíčky, když se to nejméně hodí, kolem očí a úst se vyrýsují jemné linky a povrch kůže je posetý šupinami. Ztrácí zářivost a jas a přináší pocit napjatosti, svědění i pálení. Následky je třeba řešit vhodnou hydratací, ještě lépe je jim včas předcházet.

Suchem nejvíce trpí starší pleť, bez vody ztrácí pružnost a schopnost regenerace. Když si uvědomíte, že zdravá pokožka obsahuje až 80 % vody, není to právě málo, ale horší zpráva je, že se tato vláha z těla ztrácí každou chvilkou. „Pouhé žití a dýchání v prostředí s běžnou teplotou nás stojí kolem 2,5 litru tekutin denně,“ upozorňuje dermatoložka Monika Arenbergerová. Ale pozor, v suchém prostředí můžete z kůže ztratit až 30 % hydratace. Úbytkům vody z pleti je třeba pravidelnou péčí předcházet.

Vybudujte si přehradu

Ztrátu dvou a půl litrů vody denně můžeme uhradit všemi druhy nápojů obsahujících vodu, minerálními vodami, ovocnými džusy, nealkoholickými nápoji, ale nejlépe čistou vodou. Zříct bychom se měli kávy s vyšším obsahem kofeinu nebo nápojů obsahujících 10 % alkoholu a více (do této kategorie spadá i většina druhů vína). „Ty způsobují odvodnění organismu,“ upozorňuje dermatoložka Monika Arenbergerová.

Zavlažování kůže si ale nepředstavujme tak, že se ponoříme do vody od hlavy po paty a setrváme tam nějakou dobu. Naopak, časté a dlouhé namáčení kůži vysušuje, zrovna tak i vlasy.

„Správnou“ vodu do pokožky přivádí oběhový a lymfatický systém do spodní vrstvy kůže zvané dermis. Ve vodním hospodaření naší kůže je tahle vrstva nejdůležitější, je opravdovou zásobárnou pro hydrataci naší pokožky. Tam je uloženo až 70 % vody a odtud proniká do vrchních vrstev pokožky – epidermis. Je jen na nás, kolik vody z kůže necháme uniknout a jakou přehradu proti ztrátám životodárné tekutiny si vybudujeme.

Je jaká je!

To, co je příjemné mastné pokožce, nemusí stačit té suché. Mazové žlázky u mastné pleti naplno vybudují ochrannou hráz proti únikům tekutiny, kdežto u suché pleti pracují nedostatečně a dochází ke zvýšeným vodním ztrátám. Smíšený typ pleti je na tom tak na půl, v takzvané T­zóně je mastnější, na zbytku obličeje pak naopak sušší. Při výběru hydratační péče si proto vyberte správného kosmetického parťáka.

Mastnější a smíšené pleti se bude lépe dýchat pod lehčí emulzí či krémově gelovém složení, suchá a citlivá pokožka ocení krém mastnější.

Triky pro hydrataci

Prvním krokem ke zdravé pleti je silnější a lépe podporovaná hydratační bariéra, kterou vytvářejí lipidy – tukové buňky, přirozeně se tvořící v kůži. Tato ochranná hráz má dvě funkce. Jednak pomáhá kůži udržet si vlhkost, jednak je v první linii obrany kůže proti agresorům z vnějšího prostředí. Hydratační přípravky v péči o pleť obsahují složky posilující a opravující tuto bariéru a jsou důležité hlavně proto, že zamezí ztrátám vody a pomáhají k jejímu posílení – tím jí vracejí nezbytnou rovnováhu. Boj za krásnou kůži je vždy dobré začít peelingem.

„Staré a odumřelé buňky vydrbejte lufou nebo masážní žínkou, ohleduplně se chovejte k místům, která bývají hodně suchá – kolena, lokty nebo paty. Ovšem na obličej jděte s něhou speciálních olupovačů z ovocných kyselin, kyselinou glykolovou, mléčnou nebo jablečnou, citronovou nebo vinnou,“ doporučuje doktorka Monika Kavková z kliniky Yes Visage. Odstranění odumřelých buněk považuje za základ správné péče. „Pokožka pak lépe nasákne vše, co jí pomáhá k hydrataci,“ radí.

Ovocné kyseliny, které jsou například obsažené v hroznech vína, skvěle regenerují, mají hydratační a omlazující účinky. Na tuhle poněkud razantnější péči zapomeňte tehdy, pokud jste už svou pleť na sluníčku spálili nebo když pociťujete nepříjemné pnutí a podráždění pokožky. V tom případě raději svou rozcitlivělou pleť utěšujte přiložením chladivé hydratační masky a pod krém vklepejte sérum. V horkém a dusném počasí tuto příjemnou „melioraci“ své suché kůži dopřejte klidně i 3krát týdně.

Pleť ve správné režii

Jak už víme, každá pleť potřebuje ke svému správnému fungování jak složky mastnější, tak ty více hydratující. Na povrchu pleti vytvářejí ochrannou, změkčující vrstvu a podporují zvýšenou funkci tukových buněk v hydratační bariéře. Například olivový squalan, bambucké máslo karité nebo kyselina linolová mají okamžitý účinek na obnovu ochranné vrstvy kůže, výtažky z červené řepy, glycerin a šťáva z aloe vera pleť změkčují a zklidňují.

K zvlhčovačům patří i kyselina hyaluronová. Běžně se vyskytuje v našem těle, a tak mu není cizí. Když kůže hodně žízní, umí přijmout vlhkost z okolí, a to až tisíckrát více než jiné látky, a zabraňuje odpařování vlhkosti z pokožky. Pro své hydratační schopnosti je využívána téměř ve všech krémech, sérech i maskách. Její účinky využívá také estetická medicína k posílení a hydrataci pleti.

„Před létem si ženy nechávají vpichovat pod povrch kůže tuto tekutinu, která zvyšuje okamžitě podíl hydratace v pleti,“ říká doktorka Monika Kavková. Při jiném zákroku se její „bobtnací“ účinky projevují tak, že vyplní jemné linky nebo hlubší rýhy i zespodu kůže. Umožňuje po aplikaci získat pleť dlouhodobě hydratovanou a hladkou.

Pro krásné tělo

Bez povalování se na dece u vody či vodních sportů si léto nedovedeme ani představit. Nezapomeňte přitom na péči o svou kůži. Večer po sluneční lázni spláchněte sůl, písek i nečistoty pod vlažnou sprchou. Tělo zbytečně nevysušujte používáním gelových navoněných přípravků, raději sáhněte po takovém, který obsahuje více krémové složky.

Při opalování a koupání potřebujete vydatnější výživu, která doplní odplavenou ochrannou vrstvičku na povrchu těla. Vyzkoušejte vyhlazující účinky tělového mléka s ureou. Má vynikající hydratační účinky a ve vyšší koncentraci průběžně odstraňuje odumřelé buňky a vyhlazuje. Pokud je vaše kůže hodně suchá, naneste silnější vrstvu mléka s ureou a zabalte se do froté osušky. Nechte aspoň 20 minut působit, vaše suché části těla budou opět vláčné.

Když vlasy žízní

Nejen pleť, ale i vlasy potřebují pro své zdraví přirozenou vlhkost. Správně hydratovaný vlas je silnější, pevnější a objemnější, samozřejmě i pružnější a celkově vitálnější. K tomu patří uhlazená a jednolitá povrchová vrstva, která lépe odráží světlo a vlasy se skvěle lesknou. Pokud vás během roku balzámy na vlasy nebo masky při péči neoslovují, teď se do nich ponořte. Olejíčky z rostlin a pecek vtírejte do vlasů pramínek po pramínku a uzavřete vlas proti vnějším vlivům.

Zkuste před odchodem k moři potřít vlasy hydratujícím balzámem s máslem karité a s UV filtry proti slunečnímu záření a pak se nemusíte bát o draze získanou barvu a kvalitu vlasů. Na léto raději zvolte hydratující šampony, které blahodárně ulevují citlivé pokožce hlavy a posilují ochrannou bariéru. Od fénování dejte vlasům dovolenou a nechte je přirozeně a ve stínu uschnout. Skvělou ochranu získáte ze stylingových přípravků – pěn a gelů. Potáhnou vlas jemným ochranným mikrofilmem.

Špenátem k hydrataci

Podle výzkumů profesora aplikované kosmetické dermatologie z univerzity v Neapoli, Pierfrancesca Morgantiho, najdete v listové zelenině, brokolici, kapustě a ve špenátu spásu pro lepší hydrataci pleti. Obsahují lutein a zeaxanthin, které mohou zlepšit hydrataci pokožky až o 60 % a její pružnost zvýšit o 20 %. Lutein se nachází i ve žloutku a kukuřici. K posílení obranné hráze proti ztrátám vody si dopřejte esenciální omega­3 a omega­6 mastné nenasycené kyseliny obsažené v olivovém oleji. Smlsnout si na živých zeleninových buňkách může vaše pokožka při speciálním tělovém zábalu, který vám aplikují v kosmetickém salonu.

Elixíry svěžesti

Zařaďte do svého arzenálu hydratační přípravky, které vaší pokožce poskytnou dostatek vláhy.

1. Osvěžující oční gel, Hydra Vegetal, Yves Rocher, 370 Kč – s mízou z bio agáve a javorovým sirupem proti otokům kolem očí

2. Aqualia Thermal SPA, Vichy, 650 Kč – minerály z termální vody, kyselina hyaluronová, glycerin 7 % a rostlinné oleje pro noční péči nebo masku

3. CK One Summer, Calvin Klein, EdT, 100 ml, 1090 Kč – posilující dřevitá vůně s osvěžujícím vodním melounem

4. Aquasource Nuit, Biotherm, 1050 Kč – výtažky z mořské řasy P. antarctica zadrží vodu v hloubce pleti při spánku

5. Oční krém Seeing is Believing, Optimals, Oriflame, 289 Kč – antioxidanty a kyslík proti tmavým kruhům kolem očí

6. Krém na normální a suchou pleť, Start Fresh, Moisture Match, Garnier, 160 Kč – výtažky z modrého lotosu a lehké rostlinné oleje

7. Hydro Balance Fluid Dermaheal, Medaprex, 1300 Kč – pro suchou a stresovanou pleť, s peptidy, lékořicí uralskou a panthenolem

8. Hydratační balzám na rty, Clarins, 380 Kč – s růžovým voskem

Jste už večer unavená a také líná pouštět se do jakékoli péče o pokožku? Nebo se vám nechce čekat, až se mléko či krém vstřebá? Pak po každém sprchování použijte Tělové mléko do sprchy NIVEA (250ml, 115Kč). Pokožce těla rychle a jednoduše poskytne intenzivní hydrataci. Stačí se umýt sprchovým gelem, na mokrou pokožku aplikovat tělové mléko do sprchy, opláchnout – a je hotovo! Osušte se ručníkem a hned se můžete oblékat.

Článek vyšel v časopise Dieta 7-8/2013

Čtěte také

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

16. 10. 2017 | 1 | Určitě znáte naprosto chorobnou únavu, kdy jedete jako robot, jste naprosto bez energie a vždy se…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. 2017 | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

Další články z rubriky

Trápí vás odrosty a šedivé vlasy? Takhle je zamaskujete!

Trápí vás odrosty a šedivé vlasy? Takhle je zamaskujete!

Včera | S přibývajícím věkem přibývá i šedin ve vaší hřívě. Co s tím? V poslední době jdou módní trendy na…

Od krku dolů: Starejte se správně o pokožku na celém těle

Od krku dolů: Starejte se správně o pokožku na celém těle

12. 1. | Většina žen věnuje největší péči pokožce v obličeji, zapomíná ale, že i další části těla vyžadují…

Chcete být vždy in? Vyhněte se těmto módním přešlapům!

Chcete být vždy in? Vyhněte se těmto módním přešlapům!

10. 1. | Být v oblékání kreativní rozhodně není na škodu, všeho ale s mírou. Originalita se cení, ovšem…

Máte citlivou pleť? Této kosmetice se raději vyhněte

Máte citlivou pleť? Této kosmetice se raději vyhněte

8. 1. | Jestli trpíte citlivou pletí, jistě víte, že vybrat si správnou kosmetiku, která by vám na obličeji…