Milujeme džíny!

| Autor: Jana Benešovská | Rubrika: Trendy

Alespoň jedny má ve skříni snad každý člověk na světě. Džíny se nosí všude a údajně se jich ročně na celé zeměkouli prodá miliarda kusů. Džíny jsou fenomén, který téměř v nezměněné podobě přežil více než sto padesát let.

Všechno to začalo, když jistá Rebecca Strauss opustila rodné Německo a odjela za vidinou lepšího života do Ameriky. Její syn Loeb (později Levi) se v době zlaté horečky rozhodl, že vydělá jmění. Nikoli však rýžováním zlata, ale prodejem nutného vybavení zlatokopům. Silné plátno barvené indigem – původně pro stany – se ukázalo jako ideální materiál pro pracovní kalhoty.Levi´s kalhoty se výborně prodávaly, protože i v drsných podmínkách hodně vydržely. Měly jedinou vadu – rychle se u nich trhaly kapsy. Tento problém vyřešil krejčí Jakob Davis, který použil kovové cvočky a přidal kapsový stehový design. Oba muži si nechali nápad patentovat společně, patent byl uznán 20. 5. 1873. a toto datum se považuje za zrození džínů.

Později začali toto oblečení používat i farmáři, pracovníci na železnici a honáci dobytka. Do Evropy se džíny dostaly až během druhé světové války s americkými vojáky. V 60. letech se džíny v USA i v Evropě proměnily v symbol mladé revoltující generace. „Beat generation“ odmítala oficiální módu a nosila právě džíny, trička a bundy – tedy oděv spojovaný s manuálně pracujícími.Na sklonku 60. let se pak džíny staly doslova uniformou mládeže revoltující proti establishmentu. Ze symbolu revolty se stal symbol mládí, svobody. „Modrou uniformu“ nosili všichni: chlapci i dívky, mladí vychovaní v blahobytu i jejich chudí vrstevníci. Na to pochopitelně reagovali i módní návrháři.

V polovině 70. let, kdy móda džínů vrcholila, zařadili „džínový program“ do svých kolekcí nejen vyhlášení módní tvůrci, ale celý oděvní průmysl. Kdo chtěl, mohl být oblečený v džínovém stylu od hlavy k patě. Šily se kalhoty, sukně, bundy, vesty i jiné kusy oblečení.

Některé se dokonce upravovaly, aby vypadaly jako obnošené. Při masovém rozšíření ale džíny přestaly být symbolem životního postoje a staly se módou, kterou je třeba stále přiživovat novými detaily, úpravami střihu, materiálu, barev, což se děje dodnes.Vůbec první Levi´s Jeans dostaly číslo 501. Ačkoli jsou dnes jen jedním z tisíců modelů, pořád jsou považovány za klasiku. V džínách už dnes nikdo nevidí revoltu, vždyť je nosí kdekdo – od dětí po seniory. Málokdo je považuje vysloveně za módní, nikdy však neztratily nic ze svých skvělých užitných vlastností. Ztělesňují základní oblečení, v němž se cítí dobře každý.

Tím se paradoxně vrátily ke svému původnímu účelu. Ať si vyberete jakýkoli ze stovek modelů, jsou znakem praktického oděvu i na počátku 21. století, proto je máme v šatníku my i vy.


Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Moje Psychologie.


POJĎTE NAKUPOVAT DO BUTIKU NA DÁMA.CZ!

KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!
ČTĚTE TAKÉ: Co se stalo s Richardem Müllerem? Zhubl 20 kilogramů!

Komentáře

Komentářů celkem: 1
Jj, džíny se prostě neomrzí :) OlgaN 13. 10. 2011 | 10:38

Další články z rubriky

Jaké oblečení muži nesnášejí? Vyhoďte ho z šatníku!

Jaké oblečení muži nesnášejí? Vyhoďte ho z šatníku!

Včera | Která z nás by se nechtěla líbit mužům? Ačkoliv to vypadá, že muži našim svrškům nevěnují pozornost…

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

22. 5. | Začněte svůj dekolt vnímat stejně jako svůj obličej. Ten také odličujete, používáte na něj…

Může sprchování škodit? Čím si ve sprše nevědomky ubližujete

Může sprchování škodit? Čím si ve sprše nevědomky ubližujete

19. 5. | Pravidelné sprchování je základem každodenní hygieny. I pobyt ve sprše má ale svoje pravidla, která…

Podprsenka slaví 100 let: Jaké se nosily v minulosti?

Podprsenka slaví 100 let: Jaké se nosily v minulosti?

17. 5. | I podprsenka se dá považovat za módní doplněk. A stejně tak, jako se měnil styl oblečení od…