Minisukně: Bláznivá! Šokující! Sexy!

| Autor: Jana Benešovská | Rubrika: Trendy

Zatímco až do 50. let se dívky oblékaly jako jejich matky, o deset let později bylo všechno jinak. Bláznivá! Šokující! Revoluční! Sexy! Takové a další přívlastky si získala v módním vývoji 60. léta. Rozhodně ne náhodou je jejich symbolem minisukně.

Tehdy módu začala nejen kupovat, ale doslova tvořit generace dospívající právě v 60. letech – generace nezatížená válkou ani nedostatkem, a tudíž ani předsudky. Mladí lidé se stali nejen ohromnou masou kupujících, na které se obracela reklama, ale stali se i protagonisty vlastního vkusu a vlastních názorů.
K tomu neodmyslitelně patřila nová vlna hudby. Beatles a Rolling Stones to právě rozjížděli a mladí lidé toužili žít po svém. A oblékat se právě tak. Šaty pro dámy inspirované módními salony a nákladné obleky pro gentlemany se jim zdály nudné a nezajímavé, takže si módu tvořili po svém – jinak. Ke slovu se dostala generace mladých, do té doby neznámých módních tvůrců. Snad nejúspěšnější představitelkou nového stylu se stala Mary Quant, které připadal tehdejší způsob oblékání až příliš fádní a do světa módy uvedla k potěšení mužů a hrůze upjatých rodičů minisukni.

Model, který pojmenovala po své oblíbené značce automobilů Mini, se stal hitem a brzy ho vzaly na vědomí i módní časopisy typu Vogue. Bylo to šokující, ale Mary Quant si z toho nic nedělala.„Být nápadný? Co je na tom špatného? Já chci být nápadná a chci vzbuzovat senzaci. Jenom idiot utratí hromadu peněz za něco, čeho si nikdo nevšimne!“ říkala. Ženy po novém kousku šílely. Aby návrhářka stihla všechny zákaznice uspokojit, pracovalo pro ni 20 výrobců, během sedmi let otevřela ve Velké Británii 150 butiků a dalších 350 po světě. Součástí módy minisukní se staly punčochové kalhoty z elastických materiálů.

Nahradily punčochy a podvazkový pás. Vedle praktičnosti a pohodlí vnesly do odívání novou barevnost a vzorování. Ačkoli módní ideál se změnil a ikonou doby se stala mladičká štíhlá Twiggy, minisukně postupně oblékaly i ženy, které měly o mnoho let i kilogramů více. Minisukně – původně určená pro mladé – se stala módou žen bez rozdílu sociálního postavení a věku. O síle módního diktátu svědčí nejlépe to, že i britská královna ukázala svá kolena.

Mary Quant obdržela v roce 1966 od Jejího Veličenstva Řád britského impéria za služby prokázané exportu. Pařížská haute couture minimódu v počátcích odsoudila, ale nakonec ji musela respektovat. I v Paříži totiž nastoupila generace mladých návrhářů. Jistý André Courreges minimódu obohatil o jeden důležitý doplněk: vysoké holínky z plastových materiálů, původně v nezvyklé bílé a stříbrné. Oč byla sukně kratší, o to větší prostor poskytovala vysokým botám na nízkém podpatku.Ačkoli v závěru 60. let vystřídaly minimódu maxidélky, na minisukni se nezapomnělo. Stačí se podívat kolem. Ustálila se v šatníku mladých dívek, tedy ve věkové kategorii, pro kterou byla původně určena. Ztratila sice punc šokujícího oděvu, ale symbolem mládí a svobody v odívání zůstala. Současná móda, v níž je originalita a individualita zcela samozřejmá, umožňuje uplatnit minisukni v nových kombinacích – záleží jen na vašem vkusu. A pokud nevíte jak na to, inspiraci naleznete na dalších stránkách.Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Moje Psychologie.


POJĎTE NAKUPOVAT DO BUTIKU NA DÁMA.CZ!
ČTĚTE TAKÉ: Eva Decastelo: Kila jdou dolů pomalu, ale cvičení nenávidím!

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Jaké oblečení muži nesnášejí? Vyhoďte ho z šatníku!

Jaké oblečení muži nesnášejí? Vyhoďte ho z šatníku!

Včera | Která z nás by se nechtěla líbit mužům? Ačkoliv to vypadá, že muži našim svrškům nevěnují pozornost…

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

22. 5. | Začněte svůj dekolt vnímat stejně jako svůj obličej. Ten také odličujete, používáte na něj…

Může sprchování škodit? Čím si ve sprše nevědomky ubližujete

Může sprchování škodit? Čím si ve sprše nevědomky ubližujete

19. 5. | Pravidelné sprchování je základem každodenní hygieny. I pobyt ve sprše má ale svoje pravidla, která…

Podprsenka slaví 100 let: Jaké se nosily v minulosti?

Podprsenka slaví 100 let: Jaké se nosily v minulosti?

17. 5. | I podprsenka se dá považovat za módní doplněk. A stejně tak, jako se měnil styl oblečení od…