Nákupem trenčkotu chybu neuděláte!

| Autor: Jana Benešovská | Rubrika: Trendy

Je nadčasový, elegantní, velice snadno ho můžete zkombinovat prakticky s jakoukoli částí vašeho šatníku a sluší opravdu všem ženám. Navíc v počasí, které v březnu obvykle panuje, je to mimořádně praktická věc.

Když se řekne trenčkot, módním nadšencům se okamžitě vybaví značka Burberry. Britský módní dům stál u zrodu oblíbeného pršipláště. Konkrétně se za autora trenčkotu považuje Thomas Burberry, který na začátku 20. století vymyslel pro britskou armádu pohodlnější variantu těžkých vojenských kabátů.

Historie baloňáků však sahá až do 19. století, kdy se v pánském šatníku začala prosazovat anglická móda úspěšného muže: neokázalá elegance spojená s praktičností. Úspěch gentlemana spočíval v nestrojenosti, jinými slovy v tom, že muž byl elegantní jaksi mimochodem. Tato filozofie „nedbalé elegance“ rozšířila módní svět o nový pocit svobody.
Vlevo: béžový trenčkot, Burberry, 27 500 Kč bílý top, Debenhams, 1499 Kč perlový náhrdelník, Coccinelle, 4400 Kč modré kalhoty, MaxMara, 7500 Kč šátek se vzorem, Salvatore Ferragamo, 6000 Kč modrá kabelka, Coccinelle, 10 200 Kč

Vpravo: tmavomodrý trenčkot, Blauer, 13 000 Kč zelené květované šaty, Gant, 6499 Kč modré pásky, MaxMara Weekend, 2500 KčTrenčkot je pláštěm do nepohody. A kdo jiný by měl o nepohodě – dešti, větru a dalších záludnostech rychle se měnícího počasí – vědět víc než Angličané? Elegance i praktičnost trenčkotu spočívá v jeho důmyslném střihu – přiléhavá (ne však těsná) linie přepásaná opaskem a dvouřadé zapínání nedovolí ani prudkému větru, aby se dostal k tělu. Také detaily jsou funkční: okraje rukávů se dají podle potřeby přitáhnout páskem k ruce, široké klopy přepnout a tím uzavřít plášť až k límci.

Snadný pohyb i v tomto „zakuklení“ umožňuje zadní rozparek. Je pozůstatkem z doby, kdy se jezdilo na koních. A když nepohoda pomine? Stačí uvolnit zapínání a otevřít klopy, případně ležérně rozepnout plášť podšitý typickou anglickou kostkou… právě takový je klasický trenčkot Burberry.

Thomas Burberry, zakladatel jedné z nejstarších módních značek Velké Británie, navrhl v roce 1901 velitelům armády kabát proti dešti z gabardénu – husté vlněné či bavlněné tkaniny. Ovšem za první i druhé světové války byly ve vojenské službě také ženy, které rovněž potřebovaly oděv chránící proti větru a dešti.

Tak vznikla ženská řada tohoto kabátu. Zatímco velitelé nosili trenčkot v khaki a olivové barvě, zapisovatelky a úřednice měly k dispozici trenčkot v námořnické modři. O vojenském původu svědčí i jméno – „trench“ znamená vojenský zákop. Po válce se stal trenčkot oblíbenou součástí šatníku mnoha mužů i žen. Tehdy se o jeho slávu zasloužili zejména detektivové z filmového plátna.
Vlevo: žlutý trenčkot, iBlues, 10 600 Kč béžová sukně, Mango, 1499 Kč béžová halenka s fiží, Ralph Lauren, Van Graaf, 5999 Kč pásek, Marella, 2900 Kč černé kotníkové boty, Marks & Spencer, 2299 Kč dioptrické brýle Ray Ban, Grand Optical, 5999 Kč kabelka Fendi, Pařížská 13, 21 250 Kč

Vpravo: béžový trenčkot, Marks & Spencer, 2999 Kč pruhované tričko, Van Graaf, 1499 Kč sluneční brýle, Valentino, Pařížská 13, 12 250 Kč džíny, H&M, 899 Kč náramky, Marella, 1400 Kč béžové lodičky, Mango, 2499 Kč


V typickém pohodlném, nenápadném, ale přesto elegantním kabátě vyřešili i ty nejsložitější případy. Kdo by se jim nechtěl podobat! Když se pak ve stejném kabátě objevila i Audrey Hepburn ve Snídani u Tiffanyho, bylo jasné, že se stane nesmrtelným.

Dnes je trenčkot nejlepší variantou jarního svrchníku. V šatníku ho mají Catherine Deneuve, Kylie Minogue nebo Kate Moss. Zkombinovat trenčkot a vypadat dobře je snadné, hodí se k němu džíny, šaty i sukně. Je elegantní a nikdy vám v něm nebude zima. Pršipláštů je teď v obchodech plno. Střihy jsou různé, seženete i jiné než klasické délky po kolena a ceny v konfekci se pohybují už kolem tisíce korun.

Pochopitelně klasický Burberry je jen jeden. Dnes tato značka nabízí novou online službu, prostřednictvím které si můžete navrhnout svůj vlastní trenčkot sami. K dispozici dostanete několik střihů, barev, knoflíků, a chceteli být skutečně originální, můžete si na něj dokonce nechat vyšít svoje vlastní iniciály.Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Moje Psychologie.
ČTĚTE TAKÉ: Žena po čtyřicítce. Gynekolog radí!


KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!Další články z rubriky

Zahalte se do hřejivých svetrů, roláků a kardiganů: Vybírejte z více než 50 kousků!

Zahalte se do hřejivých svetrů, roláků a kardiganů: Vybírejte z více než 50…

19. 9. | Léto je nenávratně pryč a chladná rána i večery nám vtíravě zalézají pod oblečení. Je na čase…

Chcete si zachovat letní opálení i na podzim? Zkuste tyto triky

Chcete si zachovat letní opálení i na podzim? Zkuste tyto triky

17. 9. | 1 | Období letních dovolených se neomylně chýlí ke konci. Právě jste se vrátila od moře nebo se k němu…

Barvíte si vlasy? Pozor na chyby, které vám přidají roky!

Barvíte si vlasy? Pozor na chyby, které vám přidají roky!

15. 9. | Málokterá žena má radost z šedin a dokáže se s nimi smířit. Většina z nás si vlasy barví, ne vždy…

Tři módní tipy, které tento podzim musíte mít

Tři módní tipy, které tento podzim musíte mít

13. 9. | Podzim se nemilosrdně přiblížil a venku začíná přituhovat. Je třeba proto obměnit šatník a doplnit…