Nespravedlnost: Proč muži hubnou snadněji?

| Autor: Ilona Kotková | Rubrika: Trendy

O tom, jak nelehké může být hubnutí, ví většina z nás své. Téměř každý člověk v životě vyzkoušel alespoň jednu z nepřeberného množství diet a přinejmenším teoreticky se vážněji zabýval změnou svých stravovacích návyků. Napadlo vás ale někdy porovnat úspěšnost jednotlivých pohlaví? A také se vám zdá, že muži hubnou snadněji?!

Nespravedlnost: Proč muži hubnou snadněji?

Nedávno jsem se dočetla, že průměrná žena vyzkouší do věku 45 let přes šedesát nejrůznějších diet! To mne velice zaujalo. Ohromilo! A utvrdilo v přesvědčení, že zřejmě nespadám do skupiny „průměrná žena“.

Pravdou je, že diety drží lidé odpradávna. Už starověcí Řekové a Římané toužili zhubnout, avšak jejich motivace byla především zdravotní a kondiční. Stačí se pozastavit nad původem samotného slova. Základ hledejme v řeckém „diatia“, které však popisuje celkový způsob života. Až o mnoho let později, v průběhu 19. století, byla odstartována éra nárazového hubnutí. Bohužel pro lidi, bohudík pro dietní a potravinářský průmysl.

Viníky jsou stavba těla i vytrvalost

Pokud jde o samotný hubnoucí proces, ženy se oproti mužům skutečně nacházejí v poměrně nevýhodné pozici. Hubneme zkrátka hůře a s mnohem větším vypětím sil. Ať už se bavíme o stránce fyzické nebo psychické. Stavba mužského těla je totiž hubnutí a dlouhodobému udržování váhy více nakloněna. Muži se mohou pyšnit celkově vyšším podílem svalové hmoty a naopak nižším procentem tělesného tuku. Díky tomu spalují více energie než ženy, a to, považte, hlavně v klidu! Zjednodušeně řečeno, kilo svalů spálí více energie, než kilo sádla. Bohužel.

Muži jsou ve výhodě, i pokud jde o vytrvalost. Dokáží totiž vydávat energii po delší časový úsek bez výraznějších známek únavy než, v tomto směru slabší a méně odolné, ženy. Dokonce i z hlediska psychologického jsou muži - jak jinak - opět ve výhodě. Sice jim trvá o poznání déle, než se k hubnutí odhodlají, nicméně když se tak konečně stane, nemají problém nově nastolený režim dodržovat. Ať už se bavíme o stravování nebo fyzické aktivitě. Lidově řečeno, prostě to „tak neprožívají“. Protože, jak asi už tušíte, základ je v hlavě. My ženy si často své hubnutí blokujeme někdy až nezdravým chtěním.

Muži a diety se míjejí

Ještě je třeba říci, že u problematiky hubnutí v určitém smyslu platí známé „méně je více“, například pokud jde o zkušenosti se zmiňovanými dietami. Ženy, na rozdíl od mužů, se mohou pochlubit často velmi bohatým výčtem nejpodivnějších diet všeho druhu a začínají s nimi už v poměrně útlém věku. To může do budoucna znamenat problém. Efekt takové „rychlé“ diety je sice mnohdy opravdu rychlý, ale stejně rychle také končí. A pak nastupuje mnohým důvěrně známý jo-jo efekt, kdy nejen že se pracně shozené kilogramy vrátí, ale přivedou si s sebou často i nějaké ty kolegy navíc.

Další velkou nevýhodou směrem k redukci váhy může být i fakt, že si organismus na nízký energetický příjem při opakovaných dietách rychle zvykne. Důsledkem je celkové snížení vlastní klidové spotřeby energie, tzv. bazálního metabolismu. Proto se každý další pokus o hubnutí zdá být těžší.

Ještě je třeba zmínit, že my ženy, mnohem více než muži, máme v tomto směru blízko k extrémům typu mentální anorexie či bulimie. Jde o závažné a v konečném důsledku i život ohrožující choroby. Zvláště nebezpečné pak mohou být pro ženy velice mladé, které bohužel také nejčastěji postihují.

Smiřme se s osudem

Co povzbudivého říci nakonec? Máme vůbec my ženy nějakou hubnoucí výhodu? Těžko se hledá, ale snad bychom se shodly na tom, že pokud chceme, dokážeme být dokonale odhodlané i důsledné, jde -li nám o hodně. Rada na závěr by tedy mohla znít třeba nějak takto: Využijme svůj potenciál měnit věci k obrazu svému a vytvořme si v hlavě svůj vlastní šťastný obrázek, na kterém nám bude dobře, budeme samy se sebou spokojené a především samy sebou i zůstaneme!

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Domácí péče o suché rty: Vyrobte si vlastní balzám, lesk nebo peeling

Domácí péče o suché rty: Vyrobte si vlastní balzám, lesk nebo peeling

23. 2. | Rty dostávají obzvlášť v zimě pořádně zabrat, jsou suché, rozpraskané, a proto vyžadují pozornost.…

Jaro se blíží: Jaké bundy a kabáty si můžete pořídit už dnes?

Jaro se blíží: Jaké bundy a kabáty si můžete pořídit už dnes?

21. 2. | Únor se pomaličku chýlí ke konci a mnoho lidí už nedočkavě vyhlíží jaro. To si bude žádat obměnu…

Zhubněte tři kila za dva týdny! Stačí udělat si hodinu času denně

Zhubněte tři kila za dva týdny! Stačí udělat si hodinu času denně

19. 2. | Taky tak nerada vstáváte? Pak se ale ani nestihnete nasnídat, natož si zacvičit. Zkuste vstávat o…

Vytaste drápky: Jak mít krásné a zdravé nehty

Vytaste drápky: Jak mít krásné a zdravé nehty

19. 2. | 1 | Hezké a upravené nehty by měly být samozřejmostí pro každou ženu, protože hned po obličeji jsou…