Opalování podle abecedy - díl I.

| Autor: redakce | Rubrika: Trendy

Do 1 roku věku by se kojenci vůbec neměli vystavovat přímému slunci. Do 2 let věku by se měla batolata chránit oděvem a krémem na opalování a nebýt vystavována polednímu slunci.

Děti a opalování - Děti starší 2 let by měli být chráněny slunečními přípravky s ochranným faktorem min. 30. Důležitá je také pokrývka hlavy a sluneční brýle.Doba slunění - Aktivita UV záření je nízká před 9. hodinou ráno a po 17. hodině večer, nejvyšší pak je mezi 13. a 15. hodinou odpoledne. Všeobecně se nedoporučuje vystavovat kůži slunci mezi 11. a 15. hodinou. Doba, po kterou je možno pobývat na slunci bez spálení, je pro každý fototyp jiná, pohybuje se mezi 5 a 40 minutami a je možné ji zvýšit použitím krému s faktorem.Fototypy - v oblasti střední Evropy rozeznáváme 4:I – Kůže je nápadně světlá, vlasy rezavé, oči modré či jinak světlé. Kůže nevykazuje schopnost obrany, rudne, brzy se olupuje. Doba expozice bez spálení je 5 až 10 minut.II – Vlasy jsou blond až světle hnědé, oči modré, zelené či šedé. Na UV záření tento typ reaguje silně, rudne, hnědne až posléze, a to jen lehce. Kůže se následně olupuje. Doba expozice bez spálení je 10 až 20 minut.III – Vlasy i oči jsou tmavé, pokožka pak světle hnědá bez pih. Na UV záření pokožka reaguje tmavnutím. Doba expozice bez spálení je 20 až 30 minut.IV – Pokožka je „středomořsky“ tmavá, vlasy a oči také. Tento typ na UV záření téměř nereaguje, pokožka je chráněna hlubokou pigmentací. Doba expozice bez spálení je okolo 40 minut.


Množství krému a jeho aplikace – S opalovacími přípravky není dobré šetřit. Na jedno použití k namazání celého těla ideálně spotřebuje dospělý člověk cca 25 ml, což je asi 5 kávových lžiček krému. Není-li přípravek voděodolný, je třeba nátěr opakovat nejpozději každé dvě hodiny nebo ihned po koupání.I voděodolný přípravek je však nutné občas během expozice obnovit. Všeobecně se doporučuje krém nanášet cca 30 minut před vstupem na slunce, ale přípravky nové generace působí zpravidla ihned po nanesení.
Nadmořská výška a UV záření – Na každých 1000 m. n. m. stoupá dávka UV záření, a to konkrétně UVA o cca 5 % a UVB o cca 15 %.Oči – Je třeba je před sluncem chránit stejně dobře jako kůži. Zatímco barva skel není až tak důležitá, před UV zářením v celém jeho rozsahu ochrání brýle označené UV 400. Širší nosníky obrub pak chrání před vnikáním odražených UV paprsků do oka ze stran.Při vyšší sluneční expozici může dojít k zánětu spojivky, pokud je tato expozice neustálá, může dojít až k šedému zákalu čočky a ke ztrátě zrakové ostrosti. Je-li čočka v oku díky operaci nahrazena umělou, může průnik UV záření poškodit dokonce i sítnici.
ČTĚTE TAKÉ:
Jak na citlivou pleť - díl II.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Zahalte se do hřejivých svetrů, roláků a kardiganů: Vybírejte z více než 50 kousků!

Zahalte se do hřejivých svetrů, roláků a kardiganů: Vybírejte z více než 50…

19. 9. | Léto je nenávratně pryč a chladná rána i večery nám vtíravě zalézají pod oblečení. Je na čase…

Chcete si zachovat letní opálení i na podzim? Zkuste tyto triky

Chcete si zachovat letní opálení i na podzim? Zkuste tyto triky

17. 9. | 1 | Období letních dovolených se neomylně chýlí ke konci. Právě jste se vrátila od moře nebo se k němu…

Barvíte si vlasy? Pozor na chyby, které vám přidají roky!

Barvíte si vlasy? Pozor na chyby, které vám přidají roky!

15. 9. | Málokterá žena má radost z šedin a dokáže se s nimi smířit. Většina z nás si vlasy barví, ne vždy…

Tři módní tipy, které tento podzim musíte mít

Tři módní tipy, které tento podzim musíte mít

13. 9. | Podzim se nemilosrdně přiblížil a venku začíná přituhovat. Je třeba proto obměnit šatník a doplnit…