Opalování podle abecedy - díl I.

| Autor: redakce | Rubrika: Trendy

Do 1 roku věku by se kojenci vůbec neměli vystavovat přímému slunci. Do 2 let věku by se měla batolata chránit oděvem a krémem na opalování a nebýt vystavována polednímu slunci.

Děti a opalování - Děti starší 2 let by měli být chráněny slunečními přípravky s ochranným faktorem min. 30. Důležitá je také pokrývka hlavy a sluneční brýle.Doba slunění - Aktivita UV záření je nízká před 9. hodinou ráno a po 17. hodině večer, nejvyšší pak je mezi 13. a 15. hodinou odpoledne. Všeobecně se nedoporučuje vystavovat kůži slunci mezi 11. a 15. hodinou. Doba, po kterou je možno pobývat na slunci bez spálení, je pro každý fototyp jiná, pohybuje se mezi 5 a 40 minutami a je možné ji zvýšit použitím krému s faktorem.Fototypy - v oblasti střední Evropy rozeznáváme 4:I – Kůže je nápadně světlá, vlasy rezavé, oči modré či jinak světlé. Kůže nevykazuje schopnost obrany, rudne, brzy se olupuje. Doba expozice bez spálení je 5 až 10 minut.II – Vlasy jsou blond až světle hnědé, oči modré, zelené či šedé. Na UV záření tento typ reaguje silně, rudne, hnědne až posléze, a to jen lehce. Kůže se následně olupuje. Doba expozice bez spálení je 10 až 20 minut.III – Vlasy i oči jsou tmavé, pokožka pak světle hnědá bez pih. Na UV záření pokožka reaguje tmavnutím. Doba expozice bez spálení je 20 až 30 minut.IV – Pokožka je „středomořsky“ tmavá, vlasy a oči také. Tento typ na UV záření téměř nereaguje, pokožka je chráněna hlubokou pigmentací. Doba expozice bez spálení je okolo 40 minut.


Množství krému a jeho aplikace – S opalovacími přípravky není dobré šetřit. Na jedno použití k namazání celého těla ideálně spotřebuje dospělý člověk cca 25 ml, což je asi 5 kávových lžiček krému. Není-li přípravek voděodolný, je třeba nátěr opakovat nejpozději každé dvě hodiny nebo ihned po koupání.I voděodolný přípravek je však nutné občas během expozice obnovit. Všeobecně se doporučuje krém nanášet cca 30 minut před vstupem na slunce, ale přípravky nové generace působí zpravidla ihned po nanesení.
Nadmořská výška a UV záření – Na každých 1000 m. n. m. stoupá dávka UV záření, a to konkrétně UVA o cca 5 % a UVB o cca 15 %.Oči – Je třeba je před sluncem chránit stejně dobře jako kůži. Zatímco barva skel není až tak důležitá, před UV zářením v celém jeho rozsahu ochrání brýle označené UV 400. Širší nosníky obrub pak chrání před vnikáním odražených UV paprsků do oka ze stran.Při vyšší sluneční expozici může dojít k zánětu spojivky, pokud je tato expozice neustálá, může dojít až k šedému zákalu čočky a ke ztrátě zrakové ostrosti. Je-li čočka v oku díky operaci nahrazena umělou, může průnik UV záření poškodit dokonce i sítnici.
ČTĚTE TAKÉ:
Jak na citlivou pleť - díl II.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Čeká vás vánoční večírek? Takhle byste se měla obléct

Čeká vás vánoční večírek? Takhle byste se měla obléct

Včera | Čím dál častěji se stává, že na pozvánkách na večírky je uvedeno, v jakém stylu byste se měla…

Časté chyby, které v zimě děláme v péči o pleť

Časté chyby, které v zimě děláme v péči o pleť

11. 12. | Jak už bylo řečeno spoustukrát, v zimě vyžaduje pleť speciální péči. I když slunce nesvítí tak…

Vánoce 2017 jsou za rohem: Jak si užít advent den po dni

Vánoce 2017 jsou za rohem: Jak si užít advent den po dni

10. 12. | Předvánoční shon je pro většinu lidí velmi hektickým obdobím, na druhou stranu už ve vzduchu vládne…

Vánoce 2017: 50 měkkých i tvrdých vánočních dárků do 500 korun

Vánoce 2017: 50 měkkých i tvrdých vánočních dárků do 500 korun

8. 12. | Jistě si ještě vzpomínáte na doby, kdy dostat takzvaný měkký dárek pod stromečkem znamenalo…