Pamatujete se ještě na svůj první make-up?

| Autor: Kamila Netolická | Rubrika: Trendy

Generace dnešních třicátnic si při slově make-up vybaví svou oblíbenou značku. Když se ale zeptáme svých maminek, dozvíme se, že v 70. a 80. letech se v Československu make-upu neřeklo jinak než „dermacol“.


Dermacol nebyl jediný make-up v té době, ale byl kvalitní a dostupný, proto se toto synonymum krycího přípravku tak rychle vžilo. Právě letos slaví tato tradiční česká kosmetika své 45 výročí! Gratulujeme!Jak to všechno začalo?Svou úspěšnou dráhu Dermacol zahájil silně krycím make-upem, který byl prvním svého druhu v Evropě a jedním z prvních na světě. Díky němu vznikl i název DERMA-kůže a COLor-barva.

Za svůj vznik vděčí náhodě a dobrému úmyslu. Začátkem roku 1965 přišla do tehdejšího Ústavu lékařské kosmetiky maminka s malou dcerkou trpící dermatologickým defektem (névus) v oblasti tváře. Neléčitelný problém se odborníci ústavu rozhodli vyřešit jeho optickým krytím. Vyslali tedy Olgu Knoblochovou, svou nejzkušenější kosmetičku, do Filmových studií Barrandov, kde měli nejlepší zkušenosti s krycími přípravky. Po pár měsících se tato holčička dočkala doslova zázraku. Na jaře 1965 poprvé uviděla v zrcadle svou tvář bez jediné chybičky.Český make-up v Hollywoodu? Proč ne?Československá kosmetika dobyla světový Hollywood díky náhodě a nesporně i díky své kvalitě. Za vše vděčí návštěvě švýcarského producenta a jeho manželky, kteří při své exkurzi Barrandova v roce 1969 navštívili i Dermacol. Tam jim Olga Knoblochová předvedla, že i tzv. stařecké skvrny, které již oba ve svém pokročilém věku měli, se dají snadno skrýt. S sebou si odvezli dvě kompletní sady make-upů a již za několik týdnů se ozvali, že by chtěli koupit práva na recepturu ke Cover Make-upu Dermacol do Hollywoodu. Ještě v tom samém roce začali maskéři Hollywoodu pracovat s krycím make-upem Dermacol.Nejdříve název „Dermacol“ označoval jeden produkt, ale postupně po vzniku společnosti Dermacol, která spadala pod Filmová studia Barrandov a stále spolupracovala s Ústavem lékařské kosmetiky, vznikaly další a velmi kvalitní produkty – pleťová mléka, krémy, tělová kosmetika atd. Dnes má Dermacol více jak 200 druhů produktů!Olga Knoblochová: „Malovat se, neznamená, zmalovat se.“


Heslo, které Olga Knoblochová vyznává celý svůj profesní život. V kosmetice pracovala od roku 1958, kdy byl založen Ústav lékařské kosmetiky a tento obor ji natolik uchvátil, že se mu věnuje dodnes. Začínala v době, kdy nebylo zvykem, aby se ženy pravidelně líčily nebo používaly krycí a zkrášlovací přípravky. Průlom v kosmetickém odvětví jednoznačně způsobil Ústav lékařské kosmetiky, který byl otevřen v roce 1958. Poskytoval jak kosmetické ošetření, první plastické operace, tak i vyvíjel kosmetické přípravky jako např. krémy a mléka. Zákaznice se musely objednávat a čekací lhůta byla i několik měsíců. Vedle různých druhů kosmetického a dermatologického ošetření nabízel ústav i služby kosmetičky a vizážistky.Vše začalo náhodou, dnes však nic náhodě ponecháno není. Dermacol je tradice, kterou prověřil čas, ale která se dále vyvíjí a v oblasti kosmetiky přináší stále něco nového.Těšte se na další díl – Dermacol dnes!


Kamila Netolická

Další články z rubriky

Dodejte vlasům zdraví: Vyrobte si výživné zábaly z domácích surovin

Dodejte vlasům zdraví: Vyrobte si výživné zábaly z domácích surovin

Včera | Zima dává zabrat celému tělu i vlasům. Často během zimních měsíců bývají mdlé, bez lesku a poničené…

Buďte sexy na Valentýna: Oblečte se do rudé. Inspirace v galerii

Buďte sexy na Valentýna: Oblečte se do rudé. Inspirace v galerii

14. 2. | Jak známo, červená a všechny její odstíny jsou barvou lásky a vášně. Pokud dnes se svým partnerem…

Z fitka rovnou za zábavou? Buďte po cvičení krásná za 15 minut

Z fitka rovnou za zábavou? Buďte po cvičení krásná za 15 minut

12. 2. | Běžíte po práci rovnou cvičit, večer chcete vyrazit s kamarády na drink nebo do divadla a nehodí se…

Domácí lázně: Připravte si voňavou koupel z domácích surovin

Domácí lázně: Připravte si voňavou koupel z domácích surovin

9. 2. | Venku nám přituhuje, a tak není divu, že se pro mnohé z nás stává nejpříjemnějším večerním…