Pamatujete se ještě na svůj první make-up?

| Autor: Kamila Netolická | Rubrika: Trendy

Generace dnešních třicátnic si při slově make-up vybaví svou oblíbenou značku. Když se ale zeptáme svých maminek, dozvíme se, že v 70. a 80. letech se v Československu make-upu neřeklo jinak než „dermacol“.


Dermacol nebyl jediný make-up v té době, ale byl kvalitní a dostupný, proto se toto synonymum krycího přípravku tak rychle vžilo. Právě letos slaví tato tradiční česká kosmetika své 45 výročí! Gratulujeme!Jak to všechno začalo?Svou úspěšnou dráhu Dermacol zahájil silně krycím make-upem, který byl prvním svého druhu v Evropě a jedním z prvních na světě. Díky němu vznikl i název DERMA-kůže a COLor-barva.

Za svůj vznik vděčí náhodě a dobrému úmyslu. Začátkem roku 1965 přišla do tehdejšího Ústavu lékařské kosmetiky maminka s malou dcerkou trpící dermatologickým defektem (névus) v oblasti tváře. Neléčitelný problém se odborníci ústavu rozhodli vyřešit jeho optickým krytím. Vyslali tedy Olgu Knoblochovou, svou nejzkušenější kosmetičku, do Filmových studií Barrandov, kde měli nejlepší zkušenosti s krycími přípravky. Po pár měsících se tato holčička dočkala doslova zázraku. Na jaře 1965 poprvé uviděla v zrcadle svou tvář bez jediné chybičky.Český make-up v Hollywoodu? Proč ne?Československá kosmetika dobyla světový Hollywood díky náhodě a nesporně i díky své kvalitě. Za vše vděčí návštěvě švýcarského producenta a jeho manželky, kteří při své exkurzi Barrandova v roce 1969 navštívili i Dermacol. Tam jim Olga Knoblochová předvedla, že i tzv. stařecké skvrny, které již oba ve svém pokročilém věku měli, se dají snadno skrýt. S sebou si odvezli dvě kompletní sady make-upů a již za několik týdnů se ozvali, že by chtěli koupit práva na recepturu ke Cover Make-upu Dermacol do Hollywoodu. Ještě v tom samém roce začali maskéři Hollywoodu pracovat s krycím make-upem Dermacol.Nejdříve název „Dermacol“ označoval jeden produkt, ale postupně po vzniku společnosti Dermacol, která spadala pod Filmová studia Barrandov a stále spolupracovala s Ústavem lékařské kosmetiky, vznikaly další a velmi kvalitní produkty – pleťová mléka, krémy, tělová kosmetika atd. Dnes má Dermacol více jak 200 druhů produktů!Olga Knoblochová: „Malovat se, neznamená, zmalovat se.“


Heslo, které Olga Knoblochová vyznává celý svůj profesní život. V kosmetice pracovala od roku 1958, kdy byl založen Ústav lékařské kosmetiky a tento obor ji natolik uchvátil, že se mu věnuje dodnes. Začínala v době, kdy nebylo zvykem, aby se ženy pravidelně líčily nebo používaly krycí a zkrášlovací přípravky. Průlom v kosmetickém odvětví jednoznačně způsobil Ústav lékařské kosmetiky, který byl otevřen v roce 1958. Poskytoval jak kosmetické ošetření, první plastické operace, tak i vyvíjel kosmetické přípravky jako např. krémy a mléka. Zákaznice se musely objednávat a čekací lhůta byla i několik měsíců. Vedle různých druhů kosmetického a dermatologického ošetření nabízel ústav i služby kosmetičky a vizážistky.Vše začalo náhodou, dnes však nic náhodě ponecháno není. Dermacol je tradice, kterou prověřil čas, ale která se dále vyvíjí a v oblasti kosmetiky přináší stále něco nového.Těšte se na další díl – Dermacol dnes!


Kamila Netolická

Další články z rubriky

Zahalte se do hřejivých svetrů, roláků a kardiganů: Vybírejte z více než 50 kousků!

Zahalte se do hřejivých svetrů, roláků a kardiganů: Vybírejte z více než 50…

19. 9. | Léto je nenávratně pryč a chladná rána i večery nám vtíravě zalézají pod oblečení. Je na čase…

Chcete si zachovat letní opálení i na podzim? Zkuste tyto triky

Chcete si zachovat letní opálení i na podzim? Zkuste tyto triky

17. 9. | 1 | Období letních dovolených se neomylně chýlí ke konci. Právě jste se vrátila od moře nebo se k němu…

Barvíte si vlasy? Pozor na chyby, které vám přidají roky!

Barvíte si vlasy? Pozor na chyby, které vám přidají roky!

15. 9. | Málokterá žena má radost z šedin a dokáže se s nimi smířit. Většina z nás si vlasy barví, ne vždy…

Tři módní tipy, které tento podzim musíte mít

Tři módní tipy, které tento podzim musíte mít

13. 9. | Podzim se nemilosrdně přiblížil a venku začíná přituhovat. Je třeba proto obměnit šatník a doplnit…