Péče o pleť: není kyselina jako kyselina

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: Trendy

Kyselina hyaluronová se k léčebným účelům používá již od šedesátých let minulého století, způsob jejího získávání se postupně velmi zdokonalil a zdokonalilo se i její uplatnění v estetické medicíně.

Tato kyselina je jednou z klíčových složek lidské kůže. Zajišťuje její vlhkost, pevnost a pružnost, hydratuje kůži a současně vytváří v podkoží síťovou strukturu, která určuje výšku pokožky. Výhodou této látky je mimořádná schopnost vázat na sebe v kůži vodu, což se využívá při implantačních technikách, kterými se korigují viditelné kožní defekty, například vrásky kolem úst nebo nerovnosti pleti na obličeji.


„Kyselina hyaluronová zlepšuje vlastnosti kůže především na obličeji, na krku a v dekoltu, kde kůže začíná být suchá, zvrásnělá, nemá svoji původní pevnost a elasticitu. Mikroskopická množství kyseliny se zde aplikují jemnými, těsně vedle sebe jdoucími vpichy,“ popisuje MUDr. Pavel Zloský, primář laserového a dermatologického centra pražské kliniky Esthé. Implantovaná kyselina hyaluronová se přibližně do jednoho roku postupně vstřebá, stejně jako ta, kterou si tělo samo vyrábí. Nezůstává v kůži jako cizí těleso, které tělo nedokáže přirozenou cestou odbourat.Přicházejí biotechnologie

Na našem trhu je už dostupný nový přípravek obsahující kyselinu hyaluronovou, která se svým složením a vlastnostmi velmi podobá kyselině hyaluronové, jež se přirozeně tvoří v lidské kůži. Je to látka kompatibilní s kůží, a proto nevyvolává alergické reakce. „Nemusíme už testovat, zda ji tělo přijme jako u dříve používané kyseliny hyaluronové, která se vyráběla z ptačí tkáně, nehrozí tedy ani teoretické nebezpečí přenosu jakéhokoli onemocnění, například ptačí chřipky,“ říká P. Zloský. Na rozdíl od starších typů kyseliny hyaluronové vyráběných z chrupavek zvířat, nejčastěji kohoutích hřebínků, vzniká tento produkt biotechnologicky. Postupně se čistí a prochází různými chemickými procesy, aby z něj vznikla kyselina hyaluronová ve formě gelů o odlišné viskozitě, které lze použít na různé typy kožních defektů.Už žádné injekce!

Další, velmi zajímavou novinkou na našem trhu je kyselina hyaluronová s nízkou molekulární hmotností, která se do organismu vstřebá i při požití ve formě měkkých kapslí (perliček). Tyto kapsle jsou vhodným doplňkem jak k injekcím s kyselinou hyaluronovou, tak k různým laserovým zákrokům sloužícím k omlazování pleti nebo k chemickému peelingu. Obsahují navíc i hydrolyzáty kolagenu, který je základní složkou kůže, svalů, šlach, vazů a cév, velkou měrou přispívá nejen k napětí a pružnosti kůže, ale také vlasů a nehtů. Další důležitou součástí přípravku jsou látky nazývané antioxidanty, především piknogenol a koenzym Q10. Antioxidanty blokují volné radikály, které nesou hlavní odpovědnost za stárnutí kůže. Právě takto působí koenzym Q10, navíc snižuje škodlivé účinky slunečního záření. Je to látka, o které bylo nově zjištěno, že má vztah k výrobě energie v buňkách (ve stárnoucím organismu postupně ubývá) a při jeho dodání se podstatně zlepšuje energetický stav buněk. Piknogenol pomáhá udržet integritu cév, zvyšuje prokrvení pokožky, zlepšuje její napětí a pružnost a chrání ji před poškozením UV zářením.

Další články z rubriky

Jarní detoxikace pleti: Hydratace, peeling, jóga i vitamíny

Jarní detoxikace pleti: Hydratace, peeling, jóga i vitamíny

Dnes | Jaro je doslova na spadnutí a první jarní den ťuká na dveře. Také se tak těšíte? Vaše pleť jistě…

Znáte tyto beauty triky? Díky nim budete ještě krásnější!

Znáte tyto beauty triky? Díky nim budete ještě krásnější!

16. 3. | 1 | Málokterá žena netouží být krásnější. Většina z nás se chce zbavit svých nedostatků a mít dokonalou…

Jarní móda 2018: Co musíte mít na jaře v šatníku nehledě na věk

Jarní móda 2018: Co musíte mít na jaře v šatníku nehledě na věk

14. 3. | Jaro se začíná hlásit o slovo, což znamená, že neforemné bundy, svetry a kabáty uvolní místo v…

Hříchy, které pácháte: Čím jste se provinila vůči své pleti?

Hříchy, které pácháte: Čím jste se provinila vůči své pleti?

12. 3. | Pokud nejste spokojená se stavem své pokožky, možná to bude tím, že děláte něco špatně. Zkuste…