Pět dní v životě návrhářky

| Autor: Iveta Vařečková | Rubrika: Trendy

Ležet jen tak na divanu, přemýšlet o vysoké módě a nechat se obskakovat asistenty? O tom si mladá česká návrhářka Petra Balvínová (31) může nechat jenom zdát. Zvlášť teď, na konci léta, kdy finišují přípravy nové kolekce její značky TIQE.
1. den: Od látek až k zákaznicím

Ráno jedu do velkoobchodu s látkami vyzvednout vlnu na kalhoty. Odtud do dílny, kde nám šijí trika. Kolem jedenácté přijíždím do ateliéru, který mám spojený s obchodem. Dám si jen rychlé kafe a další dvě hodiny už patří zákaznicím, jež přicházejí na zkoušky oblečení. Protože nemám prodavačku, jsem to já, kdo v obchodě nabízí své věci. Je to sice časově náročné, ale zase vidím, jak ženy na modely reagují. Zakládám si na tom, že všechno, co navrhnu, sama nosím. Je pro mě důležité, abych si šaty, které navrhuji, sama dokázala vzít. Už několikrát se mi potvrdilo, že jakmile se něco neprodává, stačí, abych si to oblékla a hned je o to zájem. Během zkoušení se najde i chvilka, abych zákaznicím představila nové kousky. Zajímá mě jejich názor. Jsou to krásné a chytré ženy, které se umí oblékat a jejich podněty mi pomáhají vytvořit si o jejich přáních jasnější představu. Přiznám se, že poprvé za čtyři roky, co funguje značka TIQE, mám z nové kolekce opravdu radost. Díky stálé klientele se konečně můžu pustit do náročnějších věcí z kvalitních přírodních materiálů a složitějších střihů a nekoukat na cenu. Před dvěma lety jsem si nedovolila šít drahé modely, pro které jsem neměla odpovídající klientelu. Věděla jsem, že musím začít od píky. Z barev tentokrát převládá černá, šedá a bílá. Protože jde o dražší věci, nepouštím se do odvážnějších tónů. Vím, že by se nekupovaly, a proto jsem paletu doplnila jen o elegantní pudrovou. Navrhování není jen o kreativitě. Spíš jde o každodenní organizaci práce, a tak než večer odjedu domů, zadávám švadlenám úkoly na další den.

2. den: Plány na módní přehlídku

Na začátek dne jsem si domluvila schůzku kvůli módní přehlídce, která proběhne na konci září. S manažerkou Casina Palace na pražských Příkopech se radíme, jak bude večer probíhat, jakou zvolíme atmosféru a kolik bude potřeba modelek. Jednám i s dalšími partnery, protože chci své šaty spojit s diamantovými šperky. V poledne mám naplánované setkání se zákaznicí v ateliéru kvůli zkoušce svatebních šatů. Přímo na róbu chci použít umělé máky a vytvořit tak prostorovou aplikaci ve stylu kytice. Díky tomu, že jsem se deset let živila stylingem a vybírala oblečení pro modelky i obyčejné holky, aniž bych se s nimi předem sešla, dokážu odhadnout, co komu bude slušet. Může to znít pohádkově, ale už jako malá jsem věděla, že se budu věnovat módě. Přivedl mě k ní táta, který se sice živil jako ekonom, ale měl i báječné estetické cítění a šil na mě oblečení. Během práce mi vysvětloval, proč si vybral konkrétní barvy a postup práce. Nikdy mi nic nezakazoval, ale zároveň chtěl, abych za ním přišla, až něco budu skutečně chtít. Byl pro mě přirozenou autoritou a já díky němu pochopila, že konfekce není tím, co bych měla v životě vyhledávat. Ve dvanácti jsem začala šít své první věci a po odmaturování na textilní škole jsem odešla do Prahy. Když umřel táta, vzdala jsem se stylingu a začala se naplno věnovat návrhářství. Rozjet vlastní značku nebylo nic jednoduchého, dneska ale vím, že jsem se rozhodla správně. Když se za sebe ohlédnu, vidím, že něco opravdu buduji.

3. den: Zuzana Jandová: Sexy spasitelka

Od devíti hodin jsem v ateliéru fotografky Nikoly Šrajerové. Dneska fotíme novou kolekci, jejíž tváří je Miss ČR 2008 Zuzana Jandová. Vybrala jsem si jí, protože je sexy a má krásné dlouhé nohy. Sice pracuje v zahraničí, ale na nabídku kývla a přijela na jeden den do České republiky. Myšlenkou kolekce FATUM je moje přesvědčení, že ženy jsou novodobé spasitelky. Berou na sebe hříchy druhých lidí a zároveň jsou ukřižovány na své touze obětovat život mužům – kvůli nim se oblékají, pro muže se trápí a nenávidí jiné ženy. Proto chci Zuzanu „ukřižovat“ na stříbrném vibrátoru s Venušinými kuličkami. Během focení má Zuzka za sebou jen modré pozadí. Celá scéna vznikne až v počítači díky 3D technologii. Proto musí zvládnout přesné pozice, aby do sebe nakonec všechno perfektně zapadlo. Je to hodně náročné a končíme až pozdě večer. Jsem vyčerpaná, ale naprosto spokojená.

4. den: Nový šatník pro manažera

Dnešní den je jiný než všechny ostatní. Na skok vklouznu do své dřívější profese imagemakera. Mým úkolem je připravit manažera na schůzku v zahraničí, kde chce uzavřít důležitý kontrakt. Potřebuje, aby vše bylo perfektní, včetně jeho šatníku a doplňků. Setkáváme se dopoledne u něj doma, kde si prohlížím jeho skříň s oblečením. Vyberu, co se dá využít a vytvoříme společně seznam toho, co je potřeba dokoupit. Po krátkém obědě vyrážím do ulic. V obchodech půjčuji oděvy, které si klient večer zkouší a dolaďujeme poslední detaily. Byl to těžký den, ale zdá se, že úkol je splněn. Ještě než odjedu domů za dcerou a manželem, vracím se na chvilku do ateliéru připravit mému týmu práci na další dny.

5. den: Vzduch, čas, papír a jde se na to

Sice je sobota, ale nemůžu si říct, že mám volno. Zatímco v ateliéru funguji jako mistrová, prodavačka a večer jsem manažerkou, přes víkend se konečně stávám návrhářkou. Zjistila jsem, že se v práci – mezi čtyřmi stěnami – nedokážu uvolnit a kreslit. Potřebuji si sednout na zahradu a dýchat čerstvý vzduch. Protože jsem doma, moc se mi nedaří jen tak lusknout prsty a zapomenout na roli manželky a mámy. Naštěstí mám se svojí sedmiletou dcerou báječný vztah. S Aničkou jsme kamarádky, vzájemně se respektujeme a dáváme si prostor. Ona už odmala vykřikuje, že značku TIQE po mně jednou převezme. Uvidí se, co bude za pár let. Zatím beru, že TIQE je taková moje čtyřletá holčička, která už dneska umí komunikovat, je krásná, sexy, hravá a celá moje. Doufám, že z ní jednou vyroste fajn „člověk“.
Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Juicy.
STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Celé léto pod sluncem: Dopřejte pokožce vhodný restart

Celé léto pod sluncem: Dopřejte pokožce vhodný restart

Dnes | Sluníčko, koupání, vlahý větřík, ale i klimatizace, to všechno symbolizuje léto. A ač je nám to…

Ochlazuje se? Pořiďte si bundičku pro vlahé letní a podzimní noci

Ochlazuje se? Pořiďte si bundičku pro vlahé letní a podzimní noci

16. 8. | Léto se pomalu blíží ke konci a noci už nejsou tak horké jako v červenci. Trávíte-li večery často…

Chcete chodit bez make-upu? Máme pro vás 10 tipů, jak na to!

Chcete chodit bez make-upu? Máme pro vás 10 tipů, jak na to!

14. 8. | Aplikace make-upu bývá pro mnohé z nás ztráta času a obzvlášť v horkých letních dnech, kdy jde při…

Černá, bílá, modrá aneb Oblíbená barva oblečení prozradí vaši povahu

Černá, bílá, modrá aneb Oblíbená barva oblečení prozradí vaši povahu

9. 8. | Možná tomu nebudete věřit, ale oblíbená barva, ve které nejčastěji nosíte oblečení, může o vás a…