Pigmentové skvrny. Kompletní výčet metod, jak na ně

| Autor: Martina Polachová | Rubrika: Trendy

Vrásky a pupínky jsou na pořadu dne od nepaměti. Posledních pár let je ale téměř zastínil jiný, čím dál obvyklejší nešvar – pigmentové skvrny.

Jestli se tváře poseté pihami dříve považovaly za neobvyklé, dnes je tato „ozdoba“ běžná. Čím to je? Vzhledem k tomu, že se objevuje na částech těla na první pohled viditelných (čelo, tváře, nad horním rtem), je jasné, že viníkem číslo jedna bude UV záření – to má ostatně na svědomí celkem rozmanitou škálu neduhů. „Nejedná se přitom pouze o záměrné opalování, ale o jakýkoli pobyt na slunci,“ varuje MUDr. Marta Moidlová z kliniky LaserPlastic.

Často se například zapomíná, že přes sklo (v kanceláři, v autě) prochází značná část UV záření. Už několikaminutová expozice může u citlivých lidí způsobit vznik hyperpigmentace,“ upozorňuje dále lékařka. No a pak je tady také vliv těhotenství či přemíra stresu a s tím spojené hormonální výkyvy, stárnutí nebo i zvýšená péče o pleť. Ať chcete, nebo ne, ve všech těchto případech dostává nadměrná tvorba melaninu (kožního barviva) zelenou.

LEKCE KOREKCE

Proti UV záření se (nejen preventivně) můžete dobře bránit pomocí kvalitního krému s co nejvyšším SPF a dodržováním pravidel zdravého slunění. Proti všemu ostatnímu však mnoho nezmůžete. Takže pokud jste se neubránila a pigmentové skvrny se na vás již neblaze podepsaly, zajděte je zkonzultovat s dermatologem. Ten vám totiž nejlépe poradí, jak můžete vzniklou situaci řešit.

Možnosti jsou v zásadě dvě: prostřednictvím bělicích přípravků s obsahem hydroxykyselin a dalších účinných látek nebo některou z depigmentačních procedur (ideálně kombinací obojího). MUDr. Gréta Wohlová z Laserového centra Anděl v této souvislosti doporučuje:

Ideální je začít po létě, protože po zákrocích je nutná fotoprotekce a navíc jde zpravidla o opakovaná ošetření. U chemického peelingu běžně provádíme čtyři ošetření v intervalu dvou až čtyř týdnů.“ Smiřte se jen s tím, že zde bohužel platí nepřímá úměra – jak rychle k hyperpigmentacím přijdete, tak rychle se jich NEzbavíte. Ba naopak! Návrat k dokonalosti bývá obtížný, zdlouhavý, vyžadující obrovskou disciplínu a ne vždycky je stoprocentně úspěšný. S každým vysvitnutím slunce mají totiž „mapky“ tendenci se zviditelnit. I poté proto stále platí maximální ochrana před UV zářením!

NEJLEPŠÍ ZMIZÍK?

  • Chemický peeling: Postupně odloučí odumírající buňky z povrchu kůže, které nahradí mladistvě zářící pleť. Sjednotí barvu a povrch pokožky. Rozdíl mezi chemickým peelingem od dermatologa a kosmetičky je v intenzitě: kosmetičky používají látky s nízkými koncentracemi většinou jako součást celkové péče. Naopak lékař provádí samostatnou cílenou proceduru, při níž aplikuje látky a jejich kombinace vysoce koncentrované (až 70%) s nízkým pH.

Například na klinice LaserPlastic, www.laserplastic.cz

  • Laser:Rozmělní pigment na drobné částečky, a ty jsou pak pomocí buněčného systému odplaveny pryč,“ popisuje postup odstraňování pigmentací laserem MUDr. Jitka Chaloupecká z LC Anděl. Zákrok je mírně bolestivý a hojení probíhá přes povrchové stroupky přibližně 10 dní.

Například v Laserovém centru Anděl, www.lcandel.cz

  • IPL (intenzivní pulzní světlo): Světlo se při styku s melaninem přemění na teplo, čímž dojde k zahřátí pigmentu a jeho následnému vypuzení z těla ven. Po zákroku je pokožka mírně zarudlá, ale po zhruba osdmi dnech začne pigment blednout. Ošetření lze po dvou týdnech zopakovat.

Například na Brandeis Clinic, www.brandeisclinic.cz

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Další články z rubriky

Barvíte si vlasy sama? Takto odstraníte nežádoucí barvu z pokožky

Barvíte si vlasy sama? Takto odstraníte nežádoucí barvu z pokožky

19. 1. | 1 | Jestliže se s barvením vlasů nesvěřujete do péče kadeřnice, ale kupujete si barvy v drogerii a…

Pohodlí i elegance v noci: Běžte do postele ve stylovém nočním prádle

Pohodlí i elegance v noci: Běžte do postele ve stylovém nočním prádle

17. 1. | Ať už upřednostňujete sexy noční košilky, pyžama pánského střihu nebo šortky a tílko, vždy můžete…

Trápí vás odrosty a šedivé vlasy? Takhle je zamaskujete!

Trápí vás odrosty a šedivé vlasy? Takhle je zamaskujete!

15. 1. | 1 | S přibývajícím věkem přibývá i šedin ve vaší hřívě. Co s tím? V poslední době jdou módní trendy na…

Od krku dolů: Starejte se správně o pokožku na celém těle

Od krku dolů: Starejte se správně o pokožku na celém těle

12. 1. | Většina žen věnuje největší péči pokožce v obličeji, zapomíná ale, že i další části těla vyžadují…