PIGMENTOVÉ SKVRNY: Trápí vás? Podzim je nejvhodnější období, kdy je řešit

| Autor: Františka Těšínská | Rubrika: Trendy

Trápí vás po létě s pigmentovými skvrnami? Existuje řada způsobů, jak s nimi bojovat. Právě teď nastal ideální čas začít problém řešit.

„Pigment je barvivo (melanin), které je složené z pigmentových buněk, melanocytů. Je uložený v pokožce a vlasových cibulkách a díky němu máme různé zabarvení kůže a vlasů,“ vysvětluje na úvod Monika Arenbergerová. Pokud máme pigmentu dostatek a funguje správně, chrání naši pokožku před spálením sluncem a také jsme díky němu dohněda opálení. „Při slunění totiž dochází ke zvýšené produkci kožního barviva, které je předáváno i okolním buňkám pokožky, a tak kůže tmavne,“ popisuje dermatoložka.

CO SKVRNY ZPŮSOBUJE

Pigmentové buňky mohou mít ale různé poruchy. Pro ženy jsou kosmeticky nejméně přijatelné pigmentové skvrny, odborně známé jako melasma. Ty se objevují až z 90 % na obličeji a krku (nejčastěji na spáncích, čele, tváři a okolo úst), a to hlavně po dovolené na slunci. Poznáte je podle hnědého až šedohnědého zbarvení. „Odstín pigmentace záleží na hloubce uložení kožního barviva,“ říká dermatoložka. Při vzniku jde o kombinaci dvou faktorů, jednak je to UV (ultrafialové) záření (nejčastěji UVA paprsky, které jsou stálé po celý rok), jednak hrají roli hormonální změny způsobené těhotenstvím nebo užíváním hormonálních přípravků.

„K pigmentacím může dojít i při užívání léků, které zcitlivují pokožku vůči UV záření, například se to stává užíváním některých druhů antibiotik, diuretik, ale také při aplikaci parfému a následném opalování,“ upozorňuje Arenbergerová.

SPRÁVNÁ LÉČBA

Pigmentové skvrny mohou spontánně vyblednout a vymizet, ale často se s nimi potýkáme řadu měsíců i let a v některých případech jsou velmi obtížně léčitelné,“ říká na základě dlouholetých zkušeností dermatoložka. Nejdůležitější pro léčbu je vyloučení příčiny, která pigmentaci vyvolává. Pokud je například patrná souvislost se zahájením užívání antikoncepce, je vhodné ji ukončit, nebo alespoň změnit. Dobré je omezit vystavování se slunečnímu záření.

Samozřejmostí by proto měla být ochrana obličeje před UV zářením, a to pomocí krémů s vysokými ochrannými faktory, hlavně ve spektru UVA.

CO POMÁHÁ

K domácí léčbě doporučuje Monika Arenbergerová přípravky, které mají zesvětlující nebo bělící účinky. Patří k nim například kyselina azelaová, která tlumí tvorbu melaninu a podporuje tak jeho rovnoměrné rozložení v pokožce.

Navíc je dobře snášena s pokožkou a další výhodou je, že se dá používat i v letním období. Účinné jsou také bělicí přípravky, které obsahují vitamin A, koncentrovaný vitamin C a E, a to například ve formě séra.

„Profesionální možností je pak chemický peeling, při kterém dojde k odstranění povrchové vrstvy kůže, a tím i melaninu. Pro toto ošetření, které však může způsobit podráždění, zčervenání či zánět, se vždy obracejte na lékaře. Pro rekonvalescenci počítejte se dvěma až sedmi dny, což se odvíjí od typu peelingu,“ uvádí dermatoložka. Pomocí přístrojů, jako je intenzivní pulzní světlo (IPL), se provádí tzv. fotorejuvenace, díky níž dojde ke sjednocení pigmentace a omlazení pokožky. Ve většině případů je ale nutné ošetření několikrát opakovat. „Existují i speciální lasery, které jsou určeny přímo pro odstranění nežádoucích barevných projevů na kůži. Paprsek laseru přednostně vychytá melanocyty a dojde tak ke spálení pigmentu.“

Článek vyšel v časopise Dieta

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Chcete mít krásné a zdravé vlasy? Vyhněte se těmto chybám!

Chcete mít krásné a zdravé vlasy? Vyhněte se těmto chybám!

Dnes | Dlouhá hříva hustých vlasů je jistě snem nejedné ženy. Ne každá ale máme to štěstí, že se s…

Do boje s celulitidou: Proč je ideální začít teď na podzim?

Do boje s celulitidou: Proč je ideální začít teď na podzim?

17. 11. | V zimě se více zahalujeme a máme tendenci odkládat práci na "novém těle" až na nový rok, až na jaro…

Přituhuje: Jaký si koupit zimní kabát? Frčí jednoduché a barevné

Přituhuje: Jaký si koupit zimní kabát? Frčí jednoduché a barevné

15. 11. | Venku přituhuje víc a víc, a tak jistě oceníte kabát, který vás zahřeje za každého počasí. Jaký…

Zima versus rty: Co zabírá na rozpraskanou kůži a opary?

Zima versus rty: Co zabírá na rozpraskanou kůži a opary?

13. 11. | Jak snáší blížící se zimu vaše rty? Jsou rozpraskané, suché, loupou se a pálí? Pak byste jim měla…