Průvodce jarním šatníkem: vše o lehkých sezónních materiálech

| Autor: redakce | Rubrika: Trendy

Přichází jaro. Konečně je čas dát sbohem teplým svetrům, čepicím a šálám, čas pečlivě uložit všechnu vlnu a kožešiny a směle zapomenout na tlusté kabáty i neforemné vycpávané bundy. S koncem plesové sezóny se rozloučíme i s leskem saténu, taftu a sametu, ale komu by se po nich stýskalo – jejich místo v našem šatníku teď bude patřit lehoučkému hedvábí, chladivému lnu, průsvitnému šifonu, tylovým sukýnkám a romantickým krajkám – zkrátka výsostně jarním a letním materiálům. A ty jsou jiné nejen svou podstatou, ale vyžadují i jinou péči.

Ve spolupráci s konzultantkou Fashion Days , Eliškou Kadlecovou, jsme připravili Průvodce jarním šatníkem. Po jeho přečtení se v rozličných materiálech budete nejen lépe orientovat, ale dozvíte se také, jak o ně správně pečovat a také vždy něco navíc:

LEHKÉ HEDVÁBÍ

Přírodní hedvábí se získává odmotáváním vláken z kukel nočních morušových motýlů. Častější a dostupnější variantou je dnes však syntetické hedvábí. Pokud je kvalitní, je stejně jako to pravé měkké, jemné, lehké, vzdušné a přirozeně lesklé. Pravé hedvábí se přitom používá především na luxusní textilie a módní doplňky, jako jsou značkové šátky, šály, dámské šatovky, halenky, pestře potištěné deštníky nebo kravaty a také slouží jako surovina pro výrobu dalších tkanin, jako je atlas, buret, mušelín, organza nebo šantung.

PÉČE

Hedvábí nás chrání před horkem i chladem, jeho nevýhodou je však poměrně náročná údržba. Pere se výhradně ručně ve vlažné vodě s jemným pracím prostředkem nebo šamponem. Běžné prací prášky jsou pro něj příliš agresivní a můžou je vybělit a vytvořit na něm skvrny. Hedvábné věci se také nesmějí ždímat, jen jemně sušit ve froté ručníku. V úvahu tak rozhodně nepřipadá sušení v sušičce, v blízkosti topení nebo na přímém slunci. Přímé sluneční světlo za spolupůsobení vzdušné vlhkosti pravé hedvábí rozrušuje stejně jako pot – vlákna žloutnou a ztrácejí pevnost. Proto se také nedoporučuje nechávat hedvábné šátky dlouhodobě vystavené na sluníčku. Hedvábí se žehlí se ještě vlhké, pozor ale na kapky vody, po kterých na něm zůstávají skvrny – jak je vidět, důvodem pro zakoupení syntetického hedvábného šátku namísto pravého je tak často vedle ceny i mnohem jednodušší údržba.

VÍTE ŽE?

• Vlákno pravého hedvábí odmotané z jednoho kokonu má délku od pěti set metrů až do čtyř kilometrů.

• Přírodní hedvábí se v Číně vyrábělo již ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Výrobní postupy se střežily pod hrozbou trestu smrti. Když bylo toto tajemství vyzrazeno a hedvábí se v 6. století dostalo do Evropy, vyvažovalo se doslova zlatem a drahým kamením.

• Pravé hedvábí nemusí být jen dílem motýlů, existuje i velmi ojedinělé lasturové, takzvané byssové hedvábí.

CHLADIVÝ LEN

Len je ve své podstatě přírodní lýkové vlákno ze stonků lnovitých rostlin – nejčastěji ze lnu přadného. Len je pevnější a odolnější než bavlna, lněné výrobky však nemají tepelně izolační schopnost, takže nehřejí a mají studený omak. Proto se výborně hodí na léto a používají se i na oblečení do subtropických oblastí. Vlákna lnu mají malou pružnost, a snadno se mačkají – z toho důvodu se často používají ve směsi s bavlnou, viskózou nebo polyesterem.

PÉČE:

Lněné výrobky obecně dobře snášejí praní, mohou se ale srážet. Čím vyšší je pak podíl lnu v textilii, tím náročnější je i žehlení, pro které je vhodný nejvyšší stupeň napařování nebo rovnou vlhčení lněného plátna rozprašovačem.

VÍTE ŽE?

• Při nedostatku se kdysi len nahrazoval kopřivami, jejichž vlákna po zpracování nepálí, a jsou dokonce vysoce kvalitní, mají však velmi malou výtěžnost.

• Len pochází z Egypta, kde se do něj již před pěti a půl tisíci lety balila těla zesnulých faraonů.

• K podobným účelům jako len se používají i vlákna z ananasu, ramie, konopí, agáve nebo z bromélií.

PRŮSVITNÝ ŠIFON

Šifon je jemná průsvitná tkanina se zrnitým povrchem, tkaná z přírodního hedvábí nebo syntetických vláken. Šifon vytváří průsvitné elegantní záhyby a je vhodný k řasení. Značná průhlednost však klade vysoké nároky na precizní zpracování, protože je na něm vidět každá nedokonalost. Vyrábějí se z něj především košile, šaty, šátky, blůzky, sukně a závoje. Navzdory své nízké hmotnosti je velmi pevný, snadno se ale mačká a ještě snáze poškodí.

PÉČE

U šifonu z pravého hedvábí se doporučuje chemické čištění, ale lze jej prát i v ruce, pokud se neždímá a nechá se opatrně uschnout rozložený na ručníku. Syntetický šifon pak může při použití programu na jemné prádlo i do pračky. Žehlí se bez napařování na tu nejnižší teplotu.

VÍTE ŽE?

• Ačkoliv dnes šifon vnímáme jako jeden z lepších materiálů, jeho název pochází z francouzského „chiff on“, což znamená „hadr“.

• Zlatou érou šifonu byla 30. léta, filmy z té doby šifonovými šaty přímo překypují.

ROMANTICKÁ KRAJKA

Ty nejkvalitnější krajky se vyrábí z bavlny a lnu, levnější a méně kvalitní pak ze syntetických materiálů. Krajka, hit posledního léta, bude v letošní sezóně vidět už méně, stále ale zůstane velmi trendy materiálem, používaným na jakémkoliv druhu oblečení nebo doplňku, od tradičního spodního prádla, přes límečky, topy a šaty až po kabelky a boty.

PÉČE

Krajka by se obecně měla prát v programu na jemné prádlo, nejlépe v ochranné síťce. V ostatních aspektech péče pak záleží na materiálu – bavlněné krajce žehlení prospěje – změkne a vytvaruje se, naopak syntetickou krajku může žehlení byť na nejnižší teplotní stupeň nevratně poškodit.

VÍTE ŽE?

• Krajka se v oděvnictví nejvíce rozšířila v 16. století. Jako ručně vyráběná se ve své době stala symbolem luxusu a bohatství a byla z toho důvodu i důležitou součástí krojů.

• Dodnes existuje náročná umělecká rukodělná technika šité krajky, pracující pouze s jednou nekonečnou nití.

NADÝCHANÝ TYL

Tyl se jako lehká průhledná textilie s jemným mřížkováním nejčastěji vyrábí z bavlny nebo chemického hedvábí. Tylu jsou dva základní druhy – měkký a natužený. Měkký tyl se používá na dámské šaty a halenky nebo svatební závoje. Natužený tyl známe ze sukní baletek a slouží také jako výztuha širokých dlouhých společenských šatů nebo jako svrchní materiál na sukně, kterým dodává jemný a nadýchaný vzhled.

PÉČE

Měkký tyl lze prát podle pokynů na štítku oděvu – většinou za použití programu na jemné prádlo. Natužený tyl je nutné znovu natužit škrobením nebo jej případně nechat rovnou vyčistit chemicky.

VÍTE ŽE?

• Název ‚tyl‘ má svůj původ ve jméně francouzského města Tulle, kde se v 17. a 18. století paličkovaly síťovité podklady pro výšivku i šitou krajku.

• Tyly není potřeba začišťovat, protože se netřepí. Nezačištěný tylový okraj tak nesvědčí o nedbalosti švadlenky, ale o jejích znalostech.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Helena Konarovská: Ženy mě o prsou hodně naučily. Předám to dál

Helena Konarovská: Ženy mě o prsou hodně naučily. Předám to dál

Včera | Odbornici na podprsenky Helenu Konarovskou si řada lidí pamatuje především kvůli její vyřídilce z…

Vada na kráse, nebo ozdoba? Nestyďte se za své pihy!

Vada na kráse, nebo ozdoba? Nestyďte se za své pihy!

26. 5. | 2 | S prvním vykouknutím sluníčka vykouknou i ony drobné tmavé skvrnky, které někteří milují a mnozí…

Jaké oblečení muži nesnášejí? Vyhoďte ho z šatníku!

Jaké oblečení muži nesnášejí? Vyhoďte ho z šatníku!

24. 5. | Která z nás by se nechtěla líbit mužům? Ačkoliv to vypadá, že muži našim svrškům nevěnují pozornost…

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

22. 5. | Začněte svůj dekolt vnímat stejně jako svůj obličej. Ten také odličujete, používáte na něj…