Řekněte sýr: JAK SE DOBŘE VYFOTIT

| Autor: redakce | Rubrika: Trendy

Falešné momentky z kaváren, skupinové fotky na oslavách, večírcích a svatbách, ale i obyčejný portrét na občanku – možná se jim často chcete raději vyhnout, protože výsledek je nejistý a ne vždy lichotivý. Když se budete držet několika zásad, budete na fotkách vypadat skvěle za jakýchkoli okolností.

Řekněte sýr: JAK SE DOBŘE VYFOTIT

HLEDEJTE SVĚTLO

Pokud chcete mít jistotu, že vám to na fotografii bude slušet, buďte jako slunečnice v legendární české písni a otáčejte se za světlem. Přinejmenším obličejem, který je pro výsledný snímek ve většině případů nejdůležitější – k postavě se dostaneme už za chvilku. Obecně také platí, že ostré světlo, ať už je to silná lampa, blesk nebo polední slunce, sluší jen málokomu. Tvoří dramatické stíny, které je lepší si schovat na umělecké portrétování s profesionálem – pracuje se s nimi velmi složitě. Naopak jednolitým měkkým světlem nic nezkazíte. Co si pod ním v běžných podmínkách představit? Slunce svítící přes souvislé mraky nebo listí stromu, světlo odrážející se od bílé nebo jiné světlé stěny, případně lampu s mléčným sklem.

ZAUJMĚTE POZICI

To nejdůležitější, čeho si na fotkách i při osobním setkání všímáme hned v první chvíli, jsou tváře. Nejlépe vypadají v případě, že jsou nejen dobře vidět, ale také mají dobře vykreslenou linii čelisti, na snímku pak působí štíhleji.

Takového vzhledu lze dosáhnout i v případě, že máte nějaké to deko navíc. K fotografovi se natočte mírně bokem, rameno, které je k němu blíž, shoďte o něco níž a mírně zdvihněte bradu. Výsledek vás příjemně překvapí. Zároveň vždy pomáhá, pokud je objektiv o něco málo výš než vy. To samé platí také o světle: lampa přímo nad vámi bude kreslit nepěkné stíny a snadno vám přidá léta, zatímco nevhodně použitý blesk umístěný přímo na fotoaparátu vás na snímku velmi často zploští.

TRÉNUJTE

Rozhodl se vás fotograf zachytit na skupinové fotografii? Bude na snímku vidět celá postava? Způsobů, jak se k celé věci postavit, je mnoho. Proto jediná univerzálně platná rada zní: trénujte. Před vlastním fotoaparátem, webkamerou nebo zrcadlem. Nebojte se, z narcismu vás nikdo neobviní, a navíc snadno zjistíte, že některé drobné změny mohou mít velký efekt, záleží jen na typu vaší postavy a ochotě experimentovat. Zkuste dát nohu přes nohu nebo tu blíže k fotografovi mírně pokrčit. Vyzkoušejte dát ruce v bok nebo jednu z nich opřít o stehno. Natočte se k objektivu čelem a potom bokem – vidíte ten rozdíl? Zatímco většina mužů si může dovolit „hranatější“ čelní pohled, ženské postavě často mnohem více sluší tříčtvrteční profil.

FOŤTE SE, JEN KDYŽ CHCETE

Bez ohledu na triky ohledně postoje a výrazu, bez ohledu na kvalitu fotoaparátu i člověka, který za ním stojí, bez jedné věci se dobrá fotografie neobejde. Nejde vůbec o vnější ani vnitřní krásu, klíčové je totiž sebevědomí.

Objektiv je děsivá šelma a podívat se do jejího skleněného oka chce odvahu. A co hůř, snadno vycítí strach, který se propíše do hotového snímku – strojený úsměv často doprovázejí „mrtvé“ oči a vynucenou skupinovku po návratu domů nejspíš smažete. Ale funguje to i opačně. Pokud k portrétování přistoupíte s chutí, odměnou vám zaručeně bude krásnější fotka. Proto se foťte, pokud na to máte chuť a náladu. Není nic špatného na tom, říci „ne“.

MAREK VÁCA/MOJE PSYCHOLOGIE

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Vada na kráse, nebo ozdoba? Nestyďte se za své pihy!

Vada na kráse, nebo ozdoba? Nestyďte se za své pihy!

Včera | 1 | S prvním vykouknutím sluníčka vykouknou i ony drobné tmavé skvrnky, které někteří milují a mnozí…

Jaké oblečení muži nesnášejí? Vyhoďte ho z šatníku!

Jaké oblečení muži nesnášejí? Vyhoďte ho z šatníku!

24. 5. | Která z nás by se nechtěla líbit mužům? Ačkoliv to vypadá, že muži našim svrškům nevěnují pozornost…

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

22. 5. | Začněte svůj dekolt vnímat stejně jako svůj obličej. Ten také odličujete, používáte na něj…

Může sprchování škodit? Čím si ve sprše nevědomky ubližujete

Může sprchování škodit? Čím si ve sprše nevědomky ubližujete

19. 5. | Pravidelné sprchování je základem každodenní hygieny. I pobyt ve sprše má ale svoje pravidla, která…