Rozhovor s módní návrhářkou Helenou Bedrnovou

| Autor: redakce | Rubrika: Trendy

Oblíbená návrhářka Helena Bedrnová nám prozradí, které ze současných celebrit bychom si mohli vzít v oblékaní za vzor, jak si najít a udržet vlastní styl a jak si nejlépe vybavit vlastní šatník.

Na co se příznivci Heleny Bedrnové mohou v letošní sezóně těšit?
Připravila jsem pro letošní sezónu dvacet nových kolekcí jejichž společným jmenovatelem je především ženskost a mladistvý styl. Pokusila jsem se propojit prvky trendové originální módy s osvědčenou klasikou. Hlavní důraz ve svých kolekcích jsem kladla na padnoucí střih, který postavu opticky zeštíhluje, kvalitní materiály a originální detaily. Takže kolekce obsahují například aranžovaná trička,halenky, u kterých jsem se zaměřila  na zajímavě řešené rukávy, řasené, zavinovací nebo  balonkové. Novinkou jsou sukně a kalhoty se zvýšeným pasem, saka s měchovými prvky a šaty se zvýrazněnou pasovou linií. Pro zákaznice, které preferují jednoduchost jsem připravila celou řadu oděvních součástí v oblíbených barvách černo-bílé a červeno-černo-bílé s prvky ručního nebo strojového kontrastního štepování.

Jaký je rozdíl mezi kolekcí, která se prodává v obchodech a kolekcí autorskou?
Autorská kolekce obsahuje nové trendové prvky, je jakousi vizí do budoucna, objevuje se v ní řada nových nápadů, barevných kombinací a originálních prvků. Při tvorbě autorské kolekce pracuji jen s myšlenkou, nápadem, který prostřednictvím materiálu, barvy, tvaru a detailu ztvárňuji do reality. Z takové kolekce pak čerpám při sestavování výrobního programu. Použiji jednotlivé prvky, detaily nebo nápady a zpracuji je tak aby oděv splňoval kritéria trhu. Jinými slovy vytvořím  nositelné oblečení, které si zákaznice žádají a je dobře prodejné. V módě je totiž velký rozdíl v tom co je trendy a co se prodává. Né vždy to, co je krásné na přehlídkovém mole na ultraštíhlé modelce, je nositelné v běžném životě a s normálními proporcemi těla :-) A tak mám radost, když se mi podaří do každého prodejného modýlku dostat alespoň kousek z přehlídkového mola, kousek ze mě :-)

Které ze současných celebrit bychom si mohli vzít v oblékaní za vzor?
Perfektní styl má u nás řada známých osobností třeba modelka Simona Krainová, Diana Kobzanová ,zpěvačka Dara Rolnic, herečka Mahulena Bočanová, Alice Bendová ale vždy skvěle oblečená je i Helena Vondráčková, Jiří Korn a určitě řada dalších.

Dva roky jste spolupracovala na pořadu Vypadáš skvěle, nyní spolupracujete na pokračování pořadu o proměnách „ Muvi proměny“ na internetové televizi. Jak se vám spolupracuje s adeptkami  proměn?
Oproti pořadu Vypadáš skvěle, kde se oblečení půjčovalo z obchodů je smyslem Muviproměn aby se účastnici proměny poradilo jak se obléknout z variant a možností jejího vlastního šatníku. Což bývá někdy trošku problém, protože oblečení, které mám na natáčení k dispozici mi chybí doplňky nebo zajímavé kousky, které by celkový outfit zmodernizovaly. Proto většinou na natáčení pár kusů oblečení a doplňky vozím. S proměňovanými mám jen ty nejlepší zkušenosti, takže spolupracovat na jejich proměně je pro mě radost.

Co všechno si máme představit pod pojmem vlastní styl?
Osobní styl je kombinace vlastního vkusu a módy. Mít vlastní styl znamená cítit se v oblečení a zvolené image dobře, umět respektovat svůj vlastní barevný typ, to znamená pokud jsem světlý typ volit světlejší barvy a nižší kontrasty barev, vyvarovat se vysokých kontrastů například černé s bílou a naopak. Mít vlastní styl také znamená umět zvýraznit svou osobnost a docílit harmonie celkového vzhledu, využít svých předností a znát své nedostatky, přiznat je a umět je  prezentovat ve svůj prospěch. Velký nos může být osobitý, široké boky ženské a asymetrie v obličeji zajímavá pokud jsme se svými nedostatky v souladu.

Jaké styly existují a jak mám poznat, který je pro mne ten správný?
Základními styly je klasický, naturální, dramatický a delikátní. Styl je odrazem osobnosti člověka, takže pro jeho správnou volbu je důležité jaké máme zaměstnání, koníčky, záliby, zda máme rádi společnost nebo jsme spíše uzavřenější povahy, zda jsme rádi středem pozornosti nebo naopak, důležité je také jaký máme tvar postavy a také to jak jsme energičtí. Z jednotlivých kritérií zjistíme, který styl je pro nás nejvhodnější.

Většinou jeden člověk může mít i více různých stylů, které s ním harmonizují. Klasický styl je jednoduchý, funkční a formální, takže se hodí k profesím jako například úředník, advokát apod. Hodí se k lidem, kteří mají rádi pořádek, systém a preciznost. Naturální styl se vyznačuje pohodlností, sportovními prvky a přírodními materiály. Hodí se k osobnostem lidí, kteří rádi sportují, dávají přednost svobodě a pohodlí. Dramatický styl se vyznačuje výraznými prvky jako je přiléhavá silueta, výrazné barvy,vysoké kontrasty barev, hodí se k lidem, kteří jsou rádi středem pozornosti. A delikátní styl zvýrazňuje ženskost a jemnost. Charakteristické pro delikátní styl jsou měkké poddajné často splývavé materiály a zdobné prvky jako například látkové květiny, sametové stuhy, korálky apod.  

V čem je pro nás osobní image nejvíce důležitá?
Naše osobní image je jako naše vizitka, v mnohém o nás vypovídá, jedná se o naši vlastní prezentaci, která zahrnuje vzhled, způsob řeči, komunikaci, naše chování a zvyky. A pro náš osobní rozvoj a hlavně dobrý pocit je důležité čím se obklopujeme, jak sami sebe hodnotíme, zda něco předstíráme a to jak na druhé působíme. Pozitivní image nám pomáhá zvyšovat sebevědomí, pokud máme dobré sebevědomí vytváříme dobré vztahy a v práci dosahujeme lepších výsledků. A pokud dosahujeme lepších výsledků zvyšuje se naše sebedůvěra. Vzniká tak pozitivní spirála, díky které se dobře cítíme a náš život je šťastnější, proto je osobní image člověka tak důležitá.  

Podle čeho se má současná žena, která nemá čas sledovat módní trendy, orientovat aby se oblékala moderně?
Módní časopisy a internetové portály dnes přinášejí spoustu informací a módních fotografií podle kterých se může žena inspirovat a vytvořit si tak svůj osobitý styl. Styl je o harmonii, která se vytvoří za pomoci jednotlivých oděvů a doplňků v souladu s podstatou člověka, jeho energií, duší, typologií, mentalitou atd. Pokud máme vkus a talent, postačí nám oblékat se podle pocitů, pokud nám ale kreativita a vkus chybí, je lépe vybrat si dobrého stylistu a nechat si poradit.

Můžete poradit ženám, které nemají vrozený vkus a nemají peníze na to aby si zaplatily poradenství, přesto by se ale chtěli oblékat moderně a vkusně, jak to udělat?
Nejdůležitější je vytvořit si fungující šatník. Pokud nemáme na to abychom si zaplatili poradenství, je dobré vybrat si ze svého okolí někoho o kom víme, že má vkus a jeho styl se nám líbí. Takový člověk nám pak může s oblékáním poradit. Po té co ze šatníku vyřadíme vše co už nenosíme, zůstane nám v něm jen oblečení, které budeme doplňovat dalšími, novými, módními kousky. Než ale začneme nakupovat je dobré si přesně naplánovat co nám v šatníku konkrétně chybí. Doporučuji postupovat podle jednotlivých outfitů, tedy  kompletního oblečení, které nosíme včetně šperků, kabelky a bot. Po té co provedeme revizi šatníku tak, že kombinujeme jednotlivé oděvy a doplňky a vytváříme z nich celkové outfity, zjistíme co je třeba dokoupit.
Pro snadnější orientaci je možné si vždy k jednotlivě zkombinovanému outfitu přidat poznámku s chybějící součástí a celý komplet i s poznámkou vyfotit. Až budeme nakupovat postačí nám vzít si sebou fotoaparát abychom se mohli podívat co konkrétního budeme nakupovat, co nám chybí. Když pak nové kousky přineseme domů zapadnou nám do předem naplánovaných kombinací. S kamarádkou, která nám poslouží místo poradce, pak všechny kombinace, které nám šatník umožňuje vyzkoušíme. V každém outfitu se necháme od kamarádky vyfotit abychom pak kombinace, které jsme si vytvořili nezapomněli.

Kolik kusů oblečení by měl obsahovat šatník tak aby byl funkční?
Jako základ postačí pět spodních, oděvních součástí. Ke každé spodní oděvní součásti tedy ke kalhotám nebo sukni bychom měli mít v šatníku tři až pět vrchních součástí.

Podle čeho se má žena orientovat při výběru barev svého oblečení?
Takovou jednoduchou pomůckou pro určení našich osobních barev jsou barvy v našem obličeji, tedy barva očí, pleti, úst, vlasů. Tyto odstíny barev pak jakoby „opisujeme“ do barev oblečení. Například máme-li zelenomodré oči tak nám určitě budou slušet zelené a modré odstíny barev apod.

Co plánujete v nejbližší době?
Před několika dny jsem otevřela další svůj obchod, tentokrát v centru Prahy 1 v pasáži ve Štěpánské ulici. V současné době dokončuji autorskou kolekci s názvem „STATUS QUO“, ta by se měla poprvé předvádět na módní přehlídce 27.března v Mohelnici. Plánuji výstavu fotografií mých retro modelů. Fotografie pořídili studenti Reklamní školy Michael v rámci maturitních prací. Když jsem fotografie viděla byla jsem doslova nadšená.

Co byste poradila začínajícím návrhářům?
Řídit se rčením: „Chtěj dělat, co musíš a brzy budeš moci dělat to, co chceš“.

A čím se v životě řídíte Vy sama??
Protože život je neustálé hledání správné míry věcí, myšlenek a činností, dospěla jsem k tomu, že harmonie je dobrý základ ke všemu, je to zlatá střední cesta,která vede k vytouženému cíli bez rizika bloudění. A tak pro mě, stejně jak v lásce tak i v životě platí: „Znej proto míru v lásce ať je stálá, chybí ten kdo otálí, i ten kdo cválá“.

modelka: Lucie Váchová, Jana Doleželová, Veronika Kašáková
Make-up: Ivo Špes, Ivana Tokárská
Foto: Hugo Vítámvás, Milada Čistínová

Další články z rubriky

Zahalte se do hřejivých svetrů, roláků a kardiganů: Vybírejte z více než 50 kousků!

Zahalte se do hřejivých svetrů, roláků a kardiganů: Vybírejte z více než 50…

19. 9. | Léto je nenávratně pryč a chladná rána i večery nám vtíravě zalézají pod oblečení. Je na čase…

Chcete si zachovat letní opálení i na podzim? Zkuste tyto triky

Chcete si zachovat letní opálení i na podzim? Zkuste tyto triky

17. 9. | 1 | Období letních dovolených se neomylně chýlí ke konci. Právě jste se vrátila od moře nebo se k němu…

Barvíte si vlasy? Pozor na chyby, které vám přidají roky!

Barvíte si vlasy? Pozor na chyby, které vám přidají roky!

15. 9. | Málokterá žena má radost z šedin a dokáže se s nimi smířit. Většina z nás si vlasy barví, ne vždy…

Tři módní tipy, které tento podzim musíte mít

Tři módní tipy, které tento podzim musíte mít

13. 9. | Podzim se nemilosrdně přiblížil a venku začíná přituhovat. Je třeba proto obměnit šatník a doplnit…