Válenky se vracejí!

| Autor: redakce | Rubrika: Trendy

Světem se šíří nová módní vlna. I když by se dalo říct, že jde svým způsobem o comeback, jelikož válenky jsou s námi už pěkných pár staletí. A přesto, že se jedná o původně zimní obuv, můžete je nosit po celý rok. Ostatně své o tom ví například herečka Eva Longoria. Čím jsou ale válenky tak výjimečné?


(Ashley Tisdale a Eva Longoria)

Zajímavý je už samotný jejich původ, někteří historikové se domnívají, že pochází od kočovných kmenů z Asie, které pak předaly způsob jejich výroby Slovanům. Jiní odborníci naopak tvrdí, že postup výroby válenek vymysleli právě Slované. Tomuto názoru nahrává i pověst, která uvádí, že dávná historie válenek začíná na březích Labe na území dnešního Německa, kde žily slovanské kmeny dlouhou dobu bok po boku s římskou říší. Římský letopisec Pontius již ve 4. století n. l. zaznamenal, že Slované jsou skvělí bojovníci také díky jejich obuvi, která jim pomáhala přežít v krutém klimatu dnešních Čech a Moravy. Obuv tedy nazval „valens“, což latinsky znamená „mající sílu“. V každém případě, ale víme, že historie válenek začíná mnohem dříve než před 300 lety, kdy je o nich zaznamenána první novodobá zmínka.

Pravé válenky jsou vždy z přírodních materiálů, což ocení nejen ekologičtí aktivisté, ale především naše nohy. K jejich výrobě má být použita pouze ekologicky čistá surovina, tj. čistě vypraná, česaná ovčí vlna. Pro ni je pak typická vlastnost vynikající tepelné izolace, pevnost a nízká váha. Díky schopnosti ovčí vlny regulovat teplo, se válenky hodí jak do - 40 ºC mrazů, tak do parného léta, aniž by přitom nohy prochladly nebo se naopak potily. Ovčí rouno je totiž schopno pojmout ke své hmotnosti více než 35% vody a v suchém prostředí se jí pak velmi rychle zbavuje, na rozdíl například od bavlny či syntetických vláken.

Další výhodou válenek je přirozený obsah lanolínu – vlnotuku, který obaluje každý ovčí vlas. Tím ho chrání před znečištěním bakteriemi a jinými mikroorganismy a podílí se na jeho regeneraci označované jako samočisticí efekt vlny. Lanolín má rovněž uklidňující účinky na pokožku, zjemňuje ji a působí protizánětlivě, proto se také hojně používá v kosmetice. Tím však pozitiva ovčí vlny zdaleka nekončí, kromě dobrého pocitu, že k výrobě vašich bot zemřelo zvíře maximálně tak stářím, urychlují její vlastnosti hojení ran, zlomenin, brání zánětlivým procesům, její suché teplo snižuje nervové napětí a drobná koncová vlákna mají masážní efekt. Díky tomu pozitivně působí proti rozšiřování cév a zlepšují krevní oběh. Celkově je tak zdraví prospěšná.

Jedinou velkou nevýhodou válenek byl však po dlouhou dobu jejich vzhled. V současné době však už ani to není problém. Na českém trhu se v poslední době objevilo hned několik značek, které se výrobou této obuvi zabývají.
Jednoduše, kdo se rozhodne pro tuto jedinečnou obuv má jistotu, že je z čeho vybírat.

(Válenkyn z kožené či syntetické usně s vnitřkem zatepleným srstí či vlnou, UGG)(Stylové válenky se syntetickým kožíškem, Roxy)
(Válenky ze 100% ovčí vlny, Scanfelt)ČTĚTE TAKÉ:
Lucie Vondráčková má měsíc po porodu zpět svou váhu a nové fotky!ČTĚTE TAKÉ:
Bez make-upu už chodit ven nemůžu, přiznává Markéta Častvaj

Další články z rubriky

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

Včera | Začněte svůj dekolt vnímat stejně jako svůj obličej. Ten také odličujete, používáte na něj…

Může sprchování škodit? Čím si ve sprše nevědomky ubližujete

Může sprchování škodit? Čím si ve sprše nevědomky ubližujete

19. 5. | Pravidelné sprchování je základem každodenní hygieny. I pobyt ve sprše má ale svoje pravidla, která…

Podprsenka slaví 100 let: Jaké se nosily v minulosti?

Podprsenka slaví 100 let: Jaké se nosily v minulosti?

17. 5. | I podprsenka se dá považovat za módní doplněk. A stejně tak, jako se měnil styl oblečení od…

5 věcí, které musíte denně dělat, abyste zastavila čas

5 věcí, které musíte denně dělat, abyste zastavila čas

15. 5. | Dobře, čas samozřejmě zastavit nelze. Můžete ale zmírnit jeho dopad na váš vzhled, a to osvojením…