Vůni na stopě. Víte, jak vzniká parfém? A jak se liší originál od kopie?

| Autor: Františka Těšínská | Rubrika: Trendy

A proč parfém voní na každém jinak? O zkušenosti se s námi podělila parfumérka Jana Kubelová.

Vůni na stopě. Víte, jak vzniká parfém? A jak se liší originál od kopie?

Každá vůně, ať už jde o parfém nebo kolínskou vodu, je parfémovou kompozicí, která vzniká ze směsí jak přírodních, tak syntetických vonných látek. „Ve směsi jich může být pět, ale i několik desítek,“ říká parfumérka z Aroma Praha Jana Kubelová. Kompozice vznikají na přání a požadavky odběratelů, což mohou být módní domy, návrháři nebo celebrity.

Parfumér si vybere z konkrétních představ zákazníka a kombinuje jednotlivé suroviny tak, aby tvořily příjemný a funkční celek. Parfumér musí umět rozpoznat několik set vonných surovin, které mezi sebou vhodně kombinuje. „Základním předpokladem je dobře fungující čichový smysl. Zbytek je už otázkou každodenního tréninku, čichání, porovnávání a sbírání zkušeností,“ dodává Jana Kubelová.

MÍCHÁNÍ A ZRÁNÍ

Na začátku parfumér vytvoří recepturu, podle které zváží příslušné množství parfémové kompozice v koncentrovaném stavu. Pečlivě ji promíchá a pak nechá několik dnů stát, aby mohlo dojít ke scelení a vyzrání směsi. Poté už se jen mísí s čistým lihem a vodou, přičemž záleží na požadované koncentraci výsledného produktu. Takto naředěná parfémová směs se opět důkladně promíchá a nechá se při určité teplotě několik dnů až týdnů rozložit a zrát. Nakonec se vychladí a přefiltruje. „Výsledný roztok je připraven k plnění do flakonů,“ vysvětluje Jana Kubelová.

PARFÉM VERSUS TOALETNÍ VODA

Kolínská voda (EdC) je, co se týká složení, nejlehčí. Obsahuje pouze 5 % voňavého koncentrátu, zhruba 70 % lihu a zbytek tvoří voda. Hodí se pro denní hygienu a většinou vyhovuje spíše mužům. V toaletní vodě (EdT) je 5 až 12 % koncentrátu, kolem 80 % lihu a zbytek tvoří voda. Často se využívá při práci v kanceláři nebo na schůzkách.

Parfémová voda (EdP) se nejlépe hodí na společenské akce, na kterých chcete zaujmout, kdy stačí nanést kapku za ucho. Obsahuje 15 až 20 % čistého koncentrátu, kolem 85 % lihu a vodu. Nejsilnější složení má parfém, a to až 30 % koncentrátu. Je proto určen pro výjimečné příležitosti.

„Pokud jde o kopie značkových parfémů, je rozdíl hlavně v ceně,“ upozorňuje parfumérka. „Cena značkového parfému je složena ze tří částí: samotné vonné esence, flakonu a značky. Náklady na napodobeniny jsou dány především samotným vonným obsahem a jejich kvalita je tak velmi různá.“

PACHOVÝ PODPIS

„Každý z nás má svoji osobitou vůni těla, které se říká pachový podpis. Je jedinečná jako otisky prstů,“ říká Jana Kubelová. Proto na každém voní parfém jinak. „Existuje řada dalších faktorů, které ovlivňují naši náklonnost k určité vůni, ať už je to genetika, pohlaví, zdravotní stav, nálada, zážitky nebo životní zkušenosti,“ vyjmenovává Jana Kubelová. Právě proto mohou výraznější, sladší a těžší typy vůní u někoho vyvolat nevolnost a na jiného mohou působit velmi pozitivně. Při nákupu nového parfému je nejlepší vůni několikrát otestovat na kůži. Pamatujte na to, že vaše vůně má „jen“ svádět, nikoli ohromovat.

Enfl euráž neboli tuk jako lapač vůní

Jak se získává vůně metodou enfl euráž? Skleněný plát se pokryje vrstvou tuku, na niž se pokládají do rámů květy. Tuk do sebe nasává jejich silice. Květy se denně vyměňují a nakonec se odebere i tuk. Takto vzniklá pomáda se rozpouští v lihu a výsledná látka se získá následnou destilací. Enfl euráž se používá nejvíce v jižní Francii.

Článek vyšel v časopise Dieta

Další články z rubriky

Jak si udržet zdravé vlasy, aby z nich po létě nebyl chemlonový drn?

Jak si udržet zdravé vlasy, aby z nich po létě nebyl chemlonový drn?

21. 8. | Nejen pokožka, ale i vlasy dostávají v létě pořádně zabrat. Konec sezóny už je sice v dohledu, ale…

Celé léto pod sluncem: Dopřejte pokožce vhodný restart

Celé léto pod sluncem: Dopřejte pokožce vhodný restart

18. 8. | Sluníčko, koupání, vlahý větřík, ale i klimatizace, to všechno symbolizuje léto. A ač je nám to…

Ochlazuje se? Pořiďte si bundičku pro vlahé letní a podzimní noci

Ochlazuje se? Pořiďte si bundičku pro vlahé letní a podzimní noci

16. 8. | Léto se pomalu blíží ke konci a noci už nejsou tak horké jako v červenci. Trávíte-li večery často…

Chcete chodit bez make-upu? Máme pro vás 10 tipů, jak na to!

Chcete chodit bez make-upu? Máme pro vás 10 tipů, jak na to!

14. 8. | Aplikace make-upu bývá pro mnohé z nás ztráta času a obzvlášť v horkých letních dnech, kdy jde při…