Vyspěte se do krásy!

| Autor: redakce | Rubrika: Trendy

„Jak si kdo ustele, tak si lehne,“ praví známé přísloví. Bezesporu však také platí: „Jak si kdo lehne, tak se také probudí.“ Takže pokud se chcete každou noc dobře vyspat, ráno vstát jako znovuzrození a začít nový den s chutí, je načase zamyslet se nad tím, jak a na čem spíte.Ročně prospíme až tři tisíce hodin, to je zhruba jedna třetina života strávená v posteli. Během spánku tělo čerpá nové síly a shromažďuje energii na další den. Pokud se tedy chcete dobře vyspat, měli byste dodržovat určitá pravidla.

Zelená uklidňuje
Ložnice by měla být místem klidu a pohody, proto do ní nepatří televize ani počítač. Důležitou roli hraje také barva pokoje, která může mít uvolňující efekt. Psychologové tvrdí, že pro ložnici je nejlepší barva zelená, protože nás dokáže zklidnit. Pokud stěny zelené nemáte a malovat se vám zrovna nechce, zkuste si pořídit alespoň nějaký zelený doplněk jako například zelené povlečení nebo lampičku.

Důležitý je i čerstvý vzduch v pokoji. Na spaní je ideální vyvětraná místnost s teplotou mezi 16 až 19 stupni. Nepříjemná může být také pouliční lampa, která vpouští světlo přímo do vaší postele, proto si na okna pořiďte kvalitní rolety nebo závěsy.

Během dne se hýbejte
Sporty podporující odolnost, jako plavání, běhání, jízda na kole, ale i chození, zvyšují spotřebu energie a podporují spánek, zpravidla pokud sportujeme během první půlky dne. Fyzickou aktivitou se zlepšuje nejen zdraví, ale i spánek. Je to logické – tělo se unaví a v noci bude odpočívat. Pohybem odbouráváte i nahromaděný stres. Cvičte během dne, ne večer, protože usínání může být potom problematické.

Před spaním se vyhněte kofeinu a nikotinu
Hlídat bychom si měli to, co jíme a pijeme. Například kávu nebo čaj si odpusťte alespoň čtyři hodiny před ulehnutím. To samé platí o kouření nebo o pití alkoholu. V menších dávkách je alkohol sedativum, ve větším množství ovšem stimulant.

Stravujte se umírněně, především večer. Těžká jídla, masové pokrmy a tuky mohou narušovat spánek a způsobovat probouzení. Lehká jídla jako vařená zelenina, lehké mléčné produkty nebo cereálie by měly vždy vévodit jídelníčku. Mezi posledním jídlem a spánkem by měla být pauza neméně 2 až 3 hodiny.

Pro zklidnění organismu před spaním vám může pomoci příjemně teplá koupel nebo je také vhodné vypít šálek teplého mléka s medem či uklidňující čaj z meduňky. Dále se naučte chodit spát přibližně ve stejnou hodinu. Pokud se vám ještě nechce, počkejte na přirozenou únavu. V případě, že jste předcházející noc dobře nespala, nemyslete si, že spánek doženete, když si druhý den půjdete lehnout dříve. Stejně tak se naučte pravidelně vstávat, ať jde o pracovní den, nebo o den volna.

Kvalitní matrace je základ
Většina lidí věnuje výběru matrace poměrně málo pozornosti a přitom právě ona má stěžejní vliv na to, jak hluboký bude náš spánek a nakolik se budeme cítit po probuzení odpočinutí. Při výběru správné matrace bychom měli být skutečně obezřetní, jen vhodná matrace totiž dokonale rozloží hmotnost těla, kopíruje jeho tvar, poskytne páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům a kloubům uvolnění. Rozdíly v kvalitě nabízených výrobků jsou však obrovské. Na co bychom si tedy měli dávat pozor?
Tuhost matrace by měla být zvolena na základě tělesné hmotnosti osoby, pro kterou je matrace určena, hubený člověk si může vzít měkčí matraci, která kopíruje tvar jeho těla, zatímco těžší osoba si vybere matraci pevnější. Vždy ale platí: vyzkoušejte si matraci, než ji koupíte! Pokud při ležení na zádech lehce vsunete ruku mezi tělo a matraci v oblasti ledvin, je pro vás matrace moc tvrdá. Pokud to je nemožné, je moc měkká.

Na pružiny zapomeňte, frčí pěny
Někteří výrobci propagují zastaralé pružinové matrace, na kterých spaly ještě naše babičky. Jejich nevýhodou je fakt, že zadržují vlhkost a vytváří tak doslova ráj pro roztoče a jejich výkaly, které během noci vydatně vdechujeme. Každodenním používáním navíc dochází ke zdeformování pružin, což má negativní vliv na náš spánek a oporu těla. Odborníci na zdravý spánek proto matrace s pružinovým systémem nedoporučují. V nepřeberném množství katalogů a nabídek můžete najít i latexové matrace, které jsou díky své elastické struktuře sice velice pohodlné, ale po čase dochází ke tvrdnutí, praskání a prášení jádra. Materiál se stává nepohodlným a osoba spící na matraci vdechuje během nočního odpočinku částečky pryže, které se jí usazují v plicích. Proto ani matrace z latexu není vhodná.

Správnou volbou pro náš kvalitní odpočinek jsou polyuretanové a viskoelastické pěny, které doporučují i odborníci z řad lékařů zabývajících se kvalitou spánku. Stejné materiály využívá i italská společnost Magniflex, která je lídrem v oblasti produktů pro zdravý spánek již 50 let. Do svých patentovaných pěn Memoform, Eliosoft a Elioform zakomponovala i esence z aloe vera a sóji, které blahodárně působí na lidský organismus. Matrace jsou maximálně hygienické, pohodlné, prodyšné a zajišťují páteři, kloubům a svalům ideální ortopedickou i anatomickou oporu během noci.

Kupujeme matraci
Matraci kupujte ve specializovaných prodejnách, jako jsou studia zdravého spaní a showroomy, kde máte možnost si výrobky vyzkoušet. Jen na doporučení matraci nekupujte, každému vyhovuje něco jiného. Sdělte své požadavky na matraci vyškolenému prodejci a matraci ve studiu důkladně vyzkoušejte. Vaše páteř musí být při spaní na zádech, na břiše i na boku v optimální poloze. Otestujte proto matraci společně s vhodným polštářem z kvalitní paměťové pěny. Pečlivě si prostudujte složení jednotlivých matrací. Požadujte po výrobci certifikáty, které zaručí vysokou kvalitu výrobku a absenci škodlivých látek. Informujte se o záruce na jádro matrace (kvalitní jádro vydrží až 10 let). Vybírejte matraci pouze u renomovaných výrobců, kteří mají na trhu dlouholetou tradici. Myslete na své zdraví, na matraci rozhodně nešetřete. Investice do vašeho zdraví je dlouhodobou investicí, která se vám nepochybně vyplatí.


Foto: Showroom, Šaldova 1, Praha 8
Zdroj: MagniflexČTĚTE TAKÉ:
Karel Vágner: SuperStar je jen byznys pro mobilní operátory!


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Další články z rubriky

Celé léto pod sluncem: Dopřejte pokožce vhodný restart

Celé léto pod sluncem: Dopřejte pokožce vhodný restart

18. 8. | Sluníčko, koupání, vlahý větřík, ale i klimatizace, to všechno symbolizuje léto. A ač je nám to…

Ochlazuje se? Pořiďte si bundičku pro vlahé letní a podzimní noci

Ochlazuje se? Pořiďte si bundičku pro vlahé letní a podzimní noci

16. 8. | Léto se pomalu blíží ke konci a noci už nejsou tak horké jako v červenci. Trávíte-li večery často…

Chcete chodit bez make-upu? Máme pro vás 10 tipů, jak na to!

Chcete chodit bez make-upu? Máme pro vás 10 tipů, jak na to!

14. 8. | Aplikace make-upu bývá pro mnohé z nás ztráta času a obzvlášť v horkých letních dnech, kdy jde při…

Černá, bílá, modrá aneb Oblíbená barva oblečení prozradí vaši povahu

Černá, bílá, modrá aneb Oblíbená barva oblečení prozradí vaši povahu

9. 8. | Možná tomu nebudete věřit, ale oblíbená barva, ve které nejčastěji nosíte oblečení, může o vás a…