Za módou do galerie

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Trendy

Patříte-li mezi módní znalce, či se jen o aktuální dění a trendy ze světa oblékání zajímáte a zároveň vám není cizí zájem o umění, vydejte se toto léto směr Londýn. Metropole nad Temží hostí poprvé ve své historii unikátní výstavu mapující historii jedné z nejvýraznější módních značek současnosti.

Slavné návrhářské duo Viktor&Rolf se ve světě módy proslavilo svými výtvory plnými nečekaných nápadů, netradičního pojetí oblečení, ze kterého je jasné, že tito dva umělci se nebojí extravagance a provokace. Už jen názvy kolekcí mluví samy za sebe – Atomová bomba, Ruská panenka, Zvony, Odpal, Černá díra. Londýnská galerie Barbican Art Gallery představuje unikátní výstavu tvorby této bizarní holandské dvojice. Za 15 let své historie nenechali Viktor a Rolf v módě kámen na kameni a do té doby klidné vody zčeřili jako divoká bouře svými kreacemi plnými ironie, nadsázky a surrealistické krásy.

Viktor Horsting a Rolf Snoeren představují pro mnohé záhadu. Oblékají se jako dvojčata, mluví stejným tónem, vždy spolu souhlasí, nikdy proti sobě nebojují a vytvářejí neskutečné kreace, které představují na nezapomenutelných módních přehlídkách v jinak elegantně poklidné Paříži. Pracují s běžným oblečením, které najdete v hojné míře i ve svém šatníku, a přetvoří ho do kreací, nad kterými často zůstává rozum stát. Límečky ve tvaru atomové bomby, šaty a la ruská panenka, šaty vzhůru nohama, polštáře místo límců, zimní kabáty s výraznými 3D nápisy či letní kostýmky ve stylu harlekýnů jsou jen malým výčtem extravagancí tohoto dua. V jejich kolekcích ovšem nechybí ani modely vznešeně elegantní, které byste ihned z přehlídkového mola mohli vzít do ulic. Ani těm však nechybí zajímavé a neotřelé detaily.


Když návrháři dostali nabídku na vlastní výstavu v Londýně, nesáhli jako ostatní do archívu a neoprášili modely z minulosti. Ve svém amsterdamském ateliéru vytvořili miniaturní modely nejvýraznějších kreací a do nich oblékli panenky. Proto když vstoupíte do Barbican galerie, ocitnete se rázem v obřím domečku pro panenky. Výstava mapuje cestu Horstinga a Snoerena od jejich absolventské kolekce z umělecké akademie v Arnhemu až k současnosti, včetně jejich úspěšné spolupráce s řetězcem H&M či unikátního butiku v Miláně, kde je všechno obráceně. Nechybí ani jejich originální vůně Flowerbomb a Antidote.


„Představme si, že sny je možné přetvářet v realitu. Zatímco se pohybujeme v čase, sbíráme zkušenosti, naše vize světa si zachovává stejný vzdálený horizont: ohromující směs krásy a fantazie. Každá kolekce v sobě nese určitou kapitolu naší historie, stejně jako naše vůně obsahují esence našich snů. Naše vzpomínka na tuto sladkou utopii představená v galerii Barbican se tak otiskne do našich dvou ikonických vůní, Flowerbomb a Antidote. Ať náš sen žije navěky,“ říkají Viktor a Rolf.


U příležitosti výstavy byly představeny také limitované edice vůní. Edice „Flowerbomb Dolls“ je poctou kvintesenciálnímu mottu značky Viktor&Rolf: krása je zbraní, která je silnější než všechny ostatní. Flakon tvaru granátu byla přeměněn v magický hranol, který neskrývá vliv ikonických modelů představených v galerii. Inspirací je exkluzivní a věčná módní tvorba, každý z dvou tisíc flakónů nese číslo a je podepsán oběma návrháři. Je to diamant v luxusním hávu ukrývající tajemství „Domu Viktor&Rolf“.Antidote je výrazem pohledu na svět, který je spojen se základními principy pánské módní kolekce Viktor&Rolf - kolekce Monsieur, jejímž zosobněním a jejímiž autory jsou sami návrháři. Jejich šatník nabízí novou vizi elegance gentlemana a jeho způsobu života, od zcela neformálních kusů po ty maximálně formální. Flakon Antidote inspirovaný výstavou zosobňuje ikonickou siluetu obou návrhářů a je prezentován jako autobiografie sepsaná vůní, s podpisem Viktor&Rolf. V číslované limitované edici jednoho tisíce kusů.

Tato jedinečná a prchavá výstava, při které budete mít možnost odhalit dech beroucí výtvory, modely a vůně designérského dua, bude otevřená od 18. června do 18. září 2008 v londýnské galerii Barbican Art Gallery.

Foto: archiv L'Oreal a Viktor&Rolf

Další články z rubriky

Chcete si zachovat letní opálení i na podzim? Zkuste tyto triky

Chcete si zachovat letní opálení i na podzim? Zkuste tyto triky

17. 9. | 1 | Období letních dovolených se neomylně chýlí ke konci. Právě jste se vrátila od moře nebo se k němu…

Barvíte si vlasy? Pozor na chyby, které vám přidají roky!

Barvíte si vlasy? Pozor na chyby, které vám přidají roky!

15. 9. | Málokterá žena má radost z šedin a dokáže se s nimi smířit. Většina z nás si vlasy barví, ne vždy…

Tři módní tipy, které tento podzim musíte mít

Tři módní tipy, které tento podzim musíte mít

13. 9. | Podzim se nemilosrdně přiblížil a venku začíná přituhovat. Je třeba proto obměnit šatník a doplnit…

Zkuste tyto omlazující triky a uberte si pět let!

Zkuste tyto omlazující triky a uberte si pět let!

11. 9. | K tomu, abyste vypadala mladší, než ve skutečnosti jste, není potřeba drahých procedur ani operací.…