Za módou do galerie

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Trendy

Patříte-li mezi módní znalce, či se jen o aktuální dění a trendy ze světa oblékání zajímáte a zároveň vám není cizí zájem o umění, vydejte se toto léto směr Londýn. Metropole nad Temží hostí poprvé ve své historii unikátní výstavu mapující historii jedné z nejvýraznější módních značek současnosti.

Slavné návrhářské duo Viktor&Rolf se ve světě módy proslavilo svými výtvory plnými nečekaných nápadů, netradičního pojetí oblečení, ze kterého je jasné, že tito dva umělci se nebojí extravagance a provokace. Už jen názvy kolekcí mluví samy za sebe – Atomová bomba, Ruská panenka, Zvony, Odpal, Černá díra. Londýnská galerie Barbican Art Gallery představuje unikátní výstavu tvorby této bizarní holandské dvojice. Za 15 let své historie nenechali Viktor a Rolf v módě kámen na kameni a do té doby klidné vody zčeřili jako divoká bouře svými kreacemi plnými ironie, nadsázky a surrealistické krásy.

Viktor Horsting a Rolf Snoeren představují pro mnohé záhadu. Oblékají se jako dvojčata, mluví stejným tónem, vždy spolu souhlasí, nikdy proti sobě nebojují a vytvářejí neskutečné kreace, které představují na nezapomenutelných módních přehlídkách v jinak elegantně poklidné Paříži. Pracují s běžným oblečením, které najdete v hojné míře i ve svém šatníku, a přetvoří ho do kreací, nad kterými často zůstává rozum stát. Límečky ve tvaru atomové bomby, šaty a la ruská panenka, šaty vzhůru nohama, polštáře místo límců, zimní kabáty s výraznými 3D nápisy či letní kostýmky ve stylu harlekýnů jsou jen malým výčtem extravagancí tohoto dua. V jejich kolekcích ovšem nechybí ani modely vznešeně elegantní, které byste ihned z přehlídkového mola mohli vzít do ulic. Ani těm však nechybí zajímavé a neotřelé detaily.


Když návrháři dostali nabídku na vlastní výstavu v Londýně, nesáhli jako ostatní do archívu a neoprášili modely z minulosti. Ve svém amsterdamském ateliéru vytvořili miniaturní modely nejvýraznějších kreací a do nich oblékli panenky. Proto když vstoupíte do Barbican galerie, ocitnete se rázem v obřím domečku pro panenky. Výstava mapuje cestu Horstinga a Snoerena od jejich absolventské kolekce z umělecké akademie v Arnhemu až k současnosti, včetně jejich úspěšné spolupráce s řetězcem H&M či unikátního butiku v Miláně, kde je všechno obráceně. Nechybí ani jejich originální vůně Flowerbomb a Antidote.


„Představme si, že sny je možné přetvářet v realitu. Zatímco se pohybujeme v čase, sbíráme zkušenosti, naše vize světa si zachovává stejný vzdálený horizont: ohromující směs krásy a fantazie. Každá kolekce v sobě nese určitou kapitolu naší historie, stejně jako naše vůně obsahují esence našich snů. Naše vzpomínka na tuto sladkou utopii představená v galerii Barbican se tak otiskne do našich dvou ikonických vůní, Flowerbomb a Antidote. Ať náš sen žije navěky,“ říkají Viktor a Rolf.


U příležitosti výstavy byly představeny také limitované edice vůní. Edice „Flowerbomb Dolls“ je poctou kvintesenciálnímu mottu značky Viktor&Rolf: krása je zbraní, která je silnější než všechny ostatní. Flakon tvaru granátu byla přeměněn v magický hranol, který neskrývá vliv ikonických modelů představených v galerii. Inspirací je exkluzivní a věčná módní tvorba, každý z dvou tisíc flakónů nese číslo a je podepsán oběma návrháři. Je to diamant v luxusním hávu ukrývající tajemství „Domu Viktor&Rolf“.Antidote je výrazem pohledu na svět, který je spojen se základními principy pánské módní kolekce Viktor&Rolf - kolekce Monsieur, jejímž zosobněním a jejímiž autory jsou sami návrháři. Jejich šatník nabízí novou vizi elegance gentlemana a jeho způsobu života, od zcela neformálních kusů po ty maximálně formální. Flakon Antidote inspirovaný výstavou zosobňuje ikonickou siluetu obou návrhářů a je prezentován jako autobiografie sepsaná vůní, s podpisem Viktor&Rolf. V číslované limitované edici jednoho tisíce kusů.

Tato jedinečná a prchavá výstava, při které budete mít možnost odhalit dech beroucí výtvory, modely a vůně designérského dua, bude otevřená od 18. června do 18. září 2008 v londýnské galerii Barbican Art Gallery.

Foto: archiv L'Oreal a Viktor&Rolf

Další články z rubriky

Vada na kráse, nebo ozdoba? Nestyďte se za své pihy!

Vada na kráse, nebo ozdoba? Nestyďte se za své pihy!

Včera | 1 | S prvním vykouknutím sluníčka vykouknou i ony drobné tmavé skvrnky, které někteří milují a mnozí…

Jaké oblečení muži nesnášejí? Vyhoďte ho z šatníku!

Jaké oblečení muži nesnášejí? Vyhoďte ho z šatníku!

24. 5. | Která z nás by se nechtěla líbit mužům? Ačkoliv to vypadá, že muži našim svrškům nevěnují pozornost…

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

Chcete krásný dekolt? Dopřejte mu správnou péči i podprsenku

22. 5. | Začněte svůj dekolt vnímat stejně jako svůj obličej. Ten také odličujete, používáte na něj…

Může sprchování škodit? Čím si ve sprše nevědomky ubližujete

Může sprchování škodit? Čím si ve sprše nevědomky ubližujete

19. 5. | Pravidelné sprchování je základem každodenní hygieny. I pobyt ve sprše má ale svoje pravidla, která…