10 výmluv, které vám brání začít jezdit na kole

| Autor: MS | Rubrika: Zábava

Podle průzkumu společnosti Unilever je cyklistika vůbec nejoblíbenějším druhem zlepšování fyzické kondice v Čechách. Ve věku 35 – 44 let uvádí celých 66 % respondentů průzkumu cyklistiku jako oblíbený druh pohybu. Že vy k nim nepatříte, i když byste rádi, ale máte jasný důvod, proč to nejde? Třeba je to jen výmluva, kterou vám pomůžeme vyvrátit.

Je to nebezpečné, může mě srazit auto.
Autům se na svých cyklovyjížďkách stěží vyhnete a v loňském roce zahynulo na českých silnicích 103 cyklistů, ale je to důvod k tomu, abyste vůbec nejezdili na kole? Dbejte o bezpečnost a vyhýbejte se frekventovaným silnicím, vedle kterých vždy existují souběžné vedlejší cesty, kde se budete cítit bezpečně. Udržujte své kolo v dobrém technickém stavu, používejte cyklistickou přilbu, noste dobře viditelné oblečení, jezděte obezřetně.


Jezdit na kole po městě je nesmysl.
V mnoha městech u nás a zejména ve světě je kolo používáno jako běžný dopravní prostředek pro cesty do práce, školy, na nákupy, na úřady a kamkoli jinam. Máte-li pocit, že ve vašem městě to nejde, zkuste alespoň jednou vyjet a uvidíte. Buď budete příjemně překvapeni nebo narazíte na překážky, se kterými lze bojovat třeba tak, že napíšete svému zastupiteli. Kola do města prostě patří, jde jen o to, jak jim města vychází vstříc. Letos probíhá první ročník celostátní soutěže Unilever Sprinter roku. „Cílem soutěže je podpořit města, která rozvíjejí možnosti aktivního trávení volného času na kole a zvyšují bezpečnost tohoto způsobu dopravy,“ říká Jaroslav Martinek z Centra dopravního výzkumu a člen hodnotící komise.

Nechci dýchat znečištěný vzduch u silnic a mít bolavé klouby
Jízda na kole je stejně prospěšný a zdravý sport jako plavání. Máte obavy, že se přitom nadýcháte znečištěného vzduchu a chytnete revma? Pak vás asi překvapí výsledek několikerých studií, které prokázaly, že jízda podél frekventované silnice na kole je zdravější než v autě. Řidiči v autech totiž dýchají vzduch mnohem více znečištěný než cyklisté venku. Bolavým kloubům předejdete, když budete dbát na správné oblečení a ruce a nohy udržovat v teple.

Určitě se zraním
To ve většině případů záleží na vás. Když jedete rychle, v obtížném terénu a tělo máte zcela nechráněno, pak úraz na sebe opravdu nemusí nechat dlouho čekat. Viníkem je většinou nepřizpůsobení rychlosti jízdy povaze terénu a nepoužití ochranných doplňků, jako jsou přilba nebo chrániče. Jezděte obezřetně, rychlost přizpůsobte svým schopnostem, používejte ochranné doplňky a noste dobře viditelné oblečení. Zvažte úrazové pojištění. „To vás před úrazem neochrání, ale pomůže vám řešit složité situace, které úraz mnohdy přináší,“ konstatuje Václav Bálek z České pojišťovny.

Do práce jezdit na kole nemůžu a jindy nemám čas
Představa, že na kole musíte být ušpinění, udýchaní a zapocení, patří spíše ke sportovní jízdě v terénu než ke kolu ve městě. Pokud je cesta do práce a z práce vaší jedinou šancí na projížďku, určitě vymyslíte, jak na to. Na většině pracovišť bývá sprcha, převléknout se ze sportovního do společenského můžete i na toaletě. Možná vám to zní jako moc velké scifi, ale dokud to nezkusíte, nepoznáte, jak je příjemné vyvětrat si po práci hlavu.

Máme malé děti, s nimi stejně nikam nedojedeme.
Časy jednoduchého sedátka na horní rámové trubce jsou dávno minulé, pokrok se nezastavil ani v této oblasti. Dnes už na cyklovýlet můžete vyrazit i s malým miminem. Nejen pro ně je určen vozíček za kolo. Pro starší dítka máte na výběr z předních nebo zadních cyklosedaček. Z hlediska pediatrů, pohodlí dítěte a stability kola je nejvhodnější přívěsný vozík, který je však oproti sedačkám výrazně dražší.

Na kolo a výbavu nemám peníze.
Kolo vyžaduje menší či větší počáteční investici, provozní náklady jsou pak už minimální. Když se rozhodnete pro koupi kola, nezůstávejte na půli cesty a nekupte to nejlevnější, které potkáte. Tím byste si zadělali na nepohodlnou jízdu a možná i ohrozili zdraví. Je lepší si připlatit a pořídit kolo, které vám vydrží několik let a přinese více radosti než starostí, superlevná kola jsou zárukou potíží. To samé platí pro základní doplňky jakým je i přilba. „Vyberete-li si kolo, které splňuje vaše představy, a vaše peněženka se na něj momentálně necítí, můžete využít nákupu na splátky,“ dává inspiraci Olga Mužíková z Home Creditu.

K výletu na kole patří pivo, za což ale hrozí vysoká pokuta
Cyklistům, kteří požili alkohol, hrozí úplně stejné pokuty jako podnapilým řidičům, tedy do jednoho promile v krvi 10 až 20 tisíc korun. Cyklisté ale na rozdíl od řidičů nepřijdou o řidičský průkaz, nedostanou trestné body ani zákaz jízdy na kole. Mnozí proto vysokou pokutu riskují. Nechcete-li podobný risk podstoupit a přesto si výlet na kole neumíte představit bez pivních přestávek, dejte si nealkoholické pivo. Pivovary vám vychází vstříc a zřizují své pivní cyklostezky. Například v atraktivních lokalitách severní Moravy najdete několik cyklotras Radegast CykloTrack, které lemují restaurace a hospůdky, kde se můžete občerstvit nealkoholickým pivem Birell.

Počasí
Déšť, vítr, zima nebo naopak sluneční výheň – komu by se v tom chtělo jezdit na kole? Budete se divit, ale zkušení a nadšení cyklisté vyjíždějí téměř za každého počasí, odradí je snad jenom čerstvě napadaný sníh. Jak to? Umí se správně obléknout do každého počasí. Nové technologie pronikly i do této sféry a tak máte na výběr spodní i vrchní oblečení z moderních materiálů, které zajistí dostatečnou propustnost potu, zabraňují vnikání vody, větru a chladu zvenčí, zároveň jsou lehké a pohodlné.

Při první příležitosti mi kolo ukradnou
Pokud tu příležitost vytvoříte, pak máte jistě pravdu. Každý rok je v České republice ukradeno (a hlášeno policii) přibližně pět a půl tisíce jízdních kol. Přemýšlejte, jak a k čemu kolo zamknete. Práci zlodějům nejvíce ztížíte, když kolo zamknete kvalitním zámkem přes rám a přední kolo k pevně zabudovaným předmětům jako jsou sloup, strom nebo lavička. Budete-li mít přesto smůlu, se svým ukradeným kolem už se nejspíš nesetkáte. Finanční kompenzace se ale dočkáte od pojišťovny, máte-li sjednané pojištění domácnosti. „Drahé kolo si můžete připojistit i na vyšší částky nebo si sjednat pojištění zcela individuální,“ doplňuje Olga Kobilková z České pojišťovny.

Zdroje:
www.nakole.cz
www.bike-eshop.cz
www.czechtourism.cz
AMI Communications

Komentáře

Komentářů celkem: 38
Pokud plánujete koupi jízdního kola, tak doporučuju Yourbike.cz Jízdní kola všech druhů, dokonce… Marie19 11. 6. 2010 | 13:05
Excellent work, Nice Design Ylhpngcw 10. 7. 2009 | 04:06
Thanks funny site Hjbynsnd 16. 6. 2009 | 02:07
this is be cool 8) Dtfgygqo 14. 6. 2009 | 12:30
It's funny goodluck steep777 10. 6. 2009 | 01:33

Další články z rubriky

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

26. 12. 2017 | Starý rok nám pomalu končí a my už se začínáme těšit na to, co nám nachystal ten další, s osmičkou…

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

25. 12. 2017 | Na Boží hod, první svátek vánoční, se většinou chystáme na pořádný rodinný oběd. Je to také doba,…

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

24. 12. 2017 | Ať už u štědrovečerní večeře posloucháte klasické koledy, české vánoční písně nebo zahraniční…

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

22. 12. 2017 | Během vánočních svátků se to v televizi jen hemží pohádkami. Určitě si najdete chvilku, kdy se…