3 nové pohádky, na které se můžeme těšit o letošních Vánocích. Kdy se jich dočkáme?

| Autor: KF | Rubrika: Zábava

Pohádkové příběhy patří k Vánocům podobně jako vánoční stromeček či štědrovečerní kapr. Jakými premiérami nás tento rok Česká televize překvapí? Letos se opravdu máme na co těšit!

Štědrý den: Korunní princ

V prosinci roku 1993 se poprvé na obrazovce objevil film Sedmero krkavců, který stojí na začátku tradice premiérových štědrovečerních pohádek. Za posledních dvaadvacet let se z nich stal fenomén, který každé Vánoce v jediný okamžik sdílejí miliony lidí. Pro mě tak hlavně z tohoto důvodu představuje štědrovečerní pohádka jeden z pomyslných vrcholů celého televizního roku,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Letošní pohádka Korunní princ v sobě spojuje to, pro co naši tvorbu pro děti vyhledávají vysílatelé všude na světě, napětí, humor, jasné etické poselství a citlivé provázání klasických motivů a moderního filmového pojetí.“

Korunní princ Karel (Kryštof Hádek) se nesmíří s představou, že by království mělo připadnout jeho bratrovi Janovi (Patrik Děrgel). Podstrčí mu kouzelný lektvar zapomnění. Princ Jan si nedokáže vybavit, kým ve skutečnosti je, a to vede k řadě humorných i napínavých scén. „Jaký je princ Jan? Když řeknu, že nevím, tak mi to přijde nejpřesnější. Princ Jan je totiž opakovaně pod vlivem lektvaru zapomnění. A slovo ‚nevím' se tak stává jeho leitmotivem,“ přibližuje svoji roli Patrik Děrgel.

Karel Janák, který se ujal režie Korunního prince, má se štědrovečerními pohádkami bohaté zkušenosti. Z jeho dílny například pochází Dvanáct měsíčků, Princezna a písař. I obsazení je skvělé. Vedle Kryštofa Hádka a Patrika Děrgela v rolích královských synů a Evy Josefíkové coby princezny i Josef Abrhám, Jaromír Hanzík, Zlata Adamovská, Petr Štěpánek, Veronika Freimanová, Jaroslav Plesl, Kristýna Boková a další.

Boží hod: Svatojánský věneček

Další vánoční pohádka vznikala pod taktovkou režiséra Jiřího Stracha. Jiří Mádl se uchází jako prostý kuchtík Ondra o ruku princezny Verunky. Princezna se vdávat nechce, ale protože královská pokladna je prázdná, nic jiného jí nezbývá. Je žádoucí, aby její nastávající byl pohádkově bohatý, a tak to kuchtík Ondra mezi ostatními nápadníky vůbec nebude mít jednoduché. „Verunka není jen tak obyčejná princezna. Je to chytrá holka, která se ráda věnuje matematice a fyzice a hlavně má sny jako každé děvče, třeba o tom svém princi na bílém koni, který sice opravdu přijede, ale ukáže se, že ani on ani jiní urození nápadníci nejsou to pravé,“ popisuje „svoji“ princeznu Eliška Jansová, která se objevila jako dvorní dáma i v loňské štědrovečerní pohádce Princezna a písař.

Druhý svátek vánoční: Johančino tajemství

Celovečerní pohádka Johančino tajemství byla natočena v česko-slovenské koprodukci. Johanka je obyčejná dívka, které sudičky předurčí za muže prince. Protože Johančina sudička byla ale mírně roztržitá, čeká dívku řada nesnází a překážek. „Záhadou a tajemstvím je samotná Johanka a její tajná láska k princovi. Pohádka se vždy čte od začátku a režíruje od konce, tedy od poselství. Tím by měla být víra v lásku, víra v naději a nekonečný vděk za tyto dary života,“ poodhaluje Johančino tajemství režisér Juraj Nvota.

Na Štědrý den se diváci dočkají také obligátních Tří oříšků pro popelku. Dále se můžete těšit na Anděla Páně, Kouzla králů, Peklo s princeznou, Tajemství staré bambitky a řadu dalších. Navíc Česká televize nabídne historicky první pohádku pro sluchově postižené děti a jejich rodiče, hranou neslyšícími herci ve znakovém jazyce. Unikátní pohádkový příběh Vánoční království uvede 23. prosince magazín Televizní klub neslyšících.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Seriál Ulice: Nemoc Aničky, Otovy obavy a tajemný muž

Seriál Ulice: Nemoc Aničky, Otovy obavy a tajemný muž

24. 4. | Do Ulice vtrhlo jaro a s jejími obyvateli pěkně zatočí. Digi začíná pochybovat o svém vztahu,…

Seriál Ulice: Budou lítat pěsti, Simona přijde o peníze a Ota bude vdovcem

Seriál Ulice: Budou lítat pěsti, Simona přijde o peníze a Ota bude vdovcem

18. 4. | Velikonoce v Ulici skončily, ale jejím obyvatelům klid nepřinesly. David bude opět pod nátlakem…

Seriál Ulice: Tobiáš riskuje, David prozře a Anička je psychicky na dně

Seriál Ulice: Tobiáš riskuje, David prozře a Anička je psychicky na dně

10. 4. | Osudy obyvatel Ulice jsou čím dál víc dramatické a nikdo nemá chvilku klidu. Tereza bude muset…

Seriál Ulice: Adriana dostane lekci, Tobiáš riskuje život

Seriál Ulice: Adriana dostane lekci, Tobiáš riskuje život

3. 4. | Život lidí v Ulici se nezklidní ani krátce před velikonočními svátky. Terezu a Davida vyděsí…