5 TIPŮ na nenáročný cyklovýlet: Aneb rovinky pro začátečníky

| Autor: Martina Machová | Rubrika: Zábava

Nevíte kam na kolo? Nemáte rádi kopcovité terény, přesto se chcete projet v pěkné krajině? Máme pro vás 5 nenáročných tipů na krásný výlet i autentické fotografie.

1. TIP: Přírodní park Kersko a Labská cyklostezka

Přírodní park Kersko-Bory najdete poblíž Labe, konkrétně mezi Nymburkem a Lysou nad Labem. Zatímco na jedné straně Labe vede po poklidné terénní cestě známá Labská cyklostezka mířící až k Baltskému moři, na druhém břehu lze křižovat Bohumilem Hrabalem milované Kersko. Výlet můžete začít třeba návštěvou úžasné středověké vesničky a voňavých zahrad firmy Botanikus v Ostré poblíž Lysé nad Labem, kde lze nechat auto a vyrazit na Labskou cyklostezku.

Trasa vede podél řeky do Nymburka, kde lze přejet lávku přes Labe a zamířit přes Přírodní park Kersko-Bory Hrabalovou naučnou cyklostezkou zpět. Krajina je rovinatá, pěkná, síť cyklostezek nebývale hustá a dobře značená. A ani o hospůdky vlídné k cyklistům není nouze…

Doporučujeme: www.labskastezka.cz, www.labska-cyklostezka.cz, www.botanicus.cz

2. TIP: Zelená cyklomagistrála Ploučnice stále voní novotou

Nové úseky Zelené cyklomagistrály Ploučnice v okolí Hamru na Jezeře (Liberecký kraj) vám místy připomenou luxusní západoevropské cyklostezky. A pozor – mnoho úseků je vhodných i pro in-line bruslaře! Ideálním výchozím místem je městečko Hamr na Jezeře s opravdu krásným jezerem, pěknou písčitou pláží, malým lanovým centrem přímo na pláži a samozřejmě několika hospůdkami a skvělým kempem.

Z Hamru lze podniknout několik kratších příjemných okružních výletů. Velmi doporučujeme návštěvu nenápadné zmrzlinárny na okraji Stráže pod Ralskem, kde je každý den k dostání na 140 druhů zmrzlin včetně BIO zmrzlin, masových, zeleninových i sýrových zmrzlinových specialit!

Doporučujeme: www.zelenacyklomagistralaploucnice.cz , www.zmrzlinastraz.cz

3. TIP: Zelenými lesy v okolí Staré Boleslavi

Středočeská Stará Boleslav je nejen městečkem s pěkným náměstím a zeleným okolím, ale je i významným poutním místem, kde byl dle legendy zavražděn sv.Václav. A kam z Boleslavi na kole vyrazit? Ideálně na severovýchod a východ, kde na zástavbu navazují rozlehlé smíšené lesy Dolního Pojizeří hustě protkané klidnými silničkami, často se zákazem vjedu vozidel. Nejzelenější oblast najdete mezi městy Stará Boleslav, Lhota, Lysá nad Labem a osadou Káraný, která je skvělým a klidným výchozím místem pro řadu dobře značených cyklistických okruhů.

Pěkný výlet je například z Káraného přes Otradovice, Kobylí hlavu, Hlavenec, Lhotu a po neznačených silničkách, zelenými lesy zase zpět. Nebo můžete jet z Káraného do Dvorců, Staré Lysé a zpět lesními stezkami. Stačí dobrá cyklistická mapa a trasu máte naplánovanou během chvilky!

4. TIP: Křížem krážem Třeboňským panstvím

Jihočeské Třeboňsko je cyklistický ráj, je převážně rovinaté, s velmi hustou cyklistickou infrastrukturou, řadou přírodních reservací a památek, desítkami půvabných rybníků, vesniček a hospůdek. Krásné výlety jsou poblíž největšího rybníku ve střední Evropě – Rožmberka, nádherná je cyklostezka podél Nové řeky a dále v blízkosti unikátní soustavy rybníků: Vlkovský, Krajina, Překvapil, Pražský, Rod, Naděje, Láska, Víra atd. Kulturní zpestření nabídne půvabná Třeboň s pěkným zámkem a rozlehlým parkem, odkud se můžete vydat na poznávací cyklookruh „Okolo Třeboně“.

Doporučujeme: www.trebonsko.cz , www.trebonsko.com

5. TIP: Velstruským panstvím aneb hurá na zámek!

Výlety v okolí zámku ve Veltrusech jsou vhodné pro cyklisty – naprosté amatéry a třeba i pro zdatné seniory a maminky s malými cyklisty. Výlet rozhodně spojte s prohlídkou romantického zámku a rozlehlého parku s daňčí oborou, a potom se už nechte navigovat místním cyklistickým značením a nezbytnou mapou po přírodním krajinářském parku v okolí zámku. Pokud nechcete opravdu nic plánovat, a dokonce nemáte vlastní kolo, můžete si kolo i zkušeného průvodce na zámku pronajmout (po předchozím objednání). Těšit se pak můžete na erudovaný výklad u sochy sfingy, u několika zajímavých pavilónů i tajemných zákoutí.

Doporučujeme: www.zamek-veltrusy.cz

Další články z rubriky

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

Včera | 1 | Chystáte svatbu sobě nebo své dceři a chcete, aby tento výjimečný den nezůstal pouze ve vašich…

Proč Popelka vždycky získá prince? Věci, které se od ní musíte naučit

Proč Popelka vždycky získá prince? Věci, které se od ní musíte naučit

19. 1. | V pohádkách se ukrývá spousta moudrostí. Tak si to vezměte… šedá myška, kterou všichni šikanují,…

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

16. 1. | V Ulici je tento týden opět pěkně živo. Oblíbené postavy se budou potýkat s běžnými starostmi, ale…

Sexy chlapíci z Ordinace v růžové zahradě: Kdo je váš favorit?

Sexy chlapíci z Ordinace v růžové zahradě: Kdo je váš favorit?

13. 1. | 2 | Seriál Ordinace v růžové zahradě se po Vánocích vrátil zpátky na televizní obrazovky a my opět…