6 rad jak se stát profíkem ve smlouvání

| Autor: PR | Rubrika: Zábava | komerční sdělení

Někteří lidé si umí snadno vybojovat slevu. Pokud patříte mezi ty, které ošulí každý zelinář, nebo si jen chcete užít trochu legrace při cestování, tyto rady jsou určené právě pro vás.

1. První cena musí být co nejnižší

Mnozí cestovatele na toto základní pravidlo při nakupování zapomínají. První cenu musíte střelit od boku hodně nízko, abyste nastartovali celou vyjednávací hru. Nedržte se rozšířené, ale nefunkční poučky o dělení ceny dvěma. Na úvod můžete jít na 70% ceny.

2. Prodejce nelze přechytračit

Pokud si myslíte, že protřelého prodejce z arabského bazaru lze přechytračit, jste na velkém omylu. Prodejci tečou slzy, proklíná vaši prababičku, vyčítá vám, že jste ho ohlodali na kost, ale nakonec vám tu vodní dýmku prodá se slovy: „Zase přijďte!“. Věřte, že tuto práci dělá 60 a více hodin týdně a jeho náklady jsou ve skutečnosti třetinové.

3. Čas je investice

Smlouvání je hra a musíte na ni mít čas. Deset minut na vyjednání dobré ceny nestačí. Pokud chcete koupit dražší suvenýr, musíte prodejce nechat, aby vám ukázal všechno, co umí. Nechte ho předvést jeho zboží a investovat svůj čas a energii. Na konci celého představení bude mnohem ochotnější jít s cenou dolů.

4. Od dobrého obchodu musíte umět odejít

S prodejcem jste se dostali k rozumné ceně, ale stále se vám zdá, že ta soška Buddhy opravdu není z ebenového dřeva? Už se cítíte unavení a do celé transakce jste investovali hodně času? Právě v tomto momentě je důležité umět odejít. Prodejce nebude chtít obchod ztratit a z ceny sleví.

5. Poučte se z chyb ostatních

Pokud neznáte cenovou hladinu, vyplatí se pozorovat ostatní. Prodejce se místním neodváží navrhnout přemrštěnou cenu. Naučte se tento základní set slov v místním jazyce: Kolik to stojí?, Moc drahé!, Můžete slevit?, a číslovky.

6. Nekupujte suvenýry na organizovaných túrách

Jedete se podívat na místní koloseum a po cestě ještě musíte shlédnout výrobu ruční keramiky nebo textilu? Na takových místech vás čekají nejvyšší ceny. Může vás těšit pocit, že z vašeho nákupu dostane provizi váš průvodce a možná i řidič autobusu.

Udržte si při smlouvání určitou perspektivu. Neberte nakupování na trhu jako úplnou charitu, ale zároveň se nenechte unést tím, že vás chce obchodník ošidit. Při smlouvání poznáte místní lidi, kulturu a chování, a budete na tyhle zážitky dlouho vzpomínat. Pokud si chcete dozvědět více zkušeností na téma smlouvání na různých místech po světě, podívejte na tipy na webu tripilot.com.

Další články z rubriky

Fotogalerie: Nejkrásnější západy slunce vás okouzlí

Fotogalerie: Nejkrásnější západy slunce vás okouzlí

Včera | 1 | Jak je známo, nejkrásnější věci na světě nevytvořil člověk, ale příroda. Mezi ty nejkouzelnější…

FOTOGALERIE: Podívejte se na nekrásnější pohádková městečka

FOTOGALERIE: Podívejte se na nekrásnější pohádková městečka

23. 10. | Že už na pohádky nevěříte? Možná změníte názor! Na světě je řada krásných míst, které jako by…

Místo křížal kabelky! V Hong Kongu vyrábějí doplňky z jablečných slupek!

Místo křížal kabelky! V Hong Kongu vyrábějí doplňky z jablečných slupek!

19. 10. | 2 | Zatímco my v Čechách začínáme sklízet jablka, vyrábět mošty a sušit křížaly, v Asii přišli na…

FOTOGALERIE: Podzim umí být krásný! Pokochejte se barevnou přírodou!

FOTOGALERIE: Podzim umí být krásný! Pokochejte se barevnou přírodou!

15. 10. | 3 | Pokud nejste vyloženě milovníci zimy a zimních radovánek, jistě vás konec léta a příchod podzimu…