Bali včera a dnes

| Autor: Cestou necestou | Rubrika: Zábava

[Soutěž] Bali, dříve ráj batůžkářů, se vlivem turismu mění. Zda k lepšímu, či k horšímu, o to se přou i sami Balijci. My víme jedno, Bali prostě pořád stojí za to navštívit.

Bali včera a dnes

Jednou ze zásadních věcí, která se od roku 1997, kdy jsme na ostrov zavítali poprvé, změnila, je způsob dopravy. A to jak turistů, tak místních. Tehdy jsme se dva měsíce přepravovali po Bali veřejnou dopravou. Minibusy byly staré a narvané. Dnes jsou sice stále staré, ale poloprázdné. Všichni totiž mají motorky – v současnosti je jich tu ke třem milionům.

Hned z letiště jsme zamířili do pobřežního města Kuta. Díky konkurenci je tu nejvýhodnější kurz ve směnárnách a také nejlevnější půjčovné motorek, které nás vyšlo na 2,4 eura za den. Tím ale levno skončilo. Nejen ceny jídla, benzinu a turistických služeb šplhají výš a výš. „Pozemky jsou tu stejně drahé jako v Dubaji. Až do nedávné doby jejich cena stoupala nejrychleji na světě a byly výbornou investicí,“ vypráví italský architekt Mauro, žijící zde dvacet let. „Na jižním pobřeží už všechnu půdu skoupili spekulanti z Jakarty nebo cizinci.“

S motorkou jsme mezi místní dobře zapadli. „Před sedmnácti lety bylo v naší vesnici pět motorek, teď jen moje rodina vlastní čtyři,“ ukazuje nám Jaya, pracovník místní společnosti provozující rafting. U jeho centra jsme kdysi fotili Balijky s obětinami na hlavě, jdoucí v rýžových polích. Dnes rýží procházejí k řece turisté s pádly v záchranných vestách a nad terasovými poli sviští k řece na nataženém laně jiní adrenaliňáci.

Pěšky chodí na Bali jen bílí turisté. Motorky jezdí po uzounkých pěšinách v rýžových polích a do školy se na nich přepravují i devítileté holčičky. „Co se tady ještě změnilo k lepšímu?“ ptáme se Australanky Jane, nyní princezny Jero Asri, manželky prince Tjokorda Raka Kertyasa, hlavního kněze a politického vůdce tohoto turisty oblíbeného uměleckého centra ostrova. „Zvedla se tu úroveň ubytování, hygiena v restauracích, v obchodech je klimatizace, lidé umí víc anglicky, celkově je Bali pro turisty pohodlnější a příjemnější,“ vysvětluje.

Přijíždějící turisté se změnili i díky tomu. Doba batůžkářů, kteří jezdili veřejnou dopravou a učili se indonésky, je pomalu pryč. Místní vědí, že nabízet ubytování bez Wi-Fi zdarma je dnes bez šance a sdílené turistické shuttle busy dovezou návštěvníky pohodlně do všech koutů ostrova.

Pokud tedy chcete objevovat Bali s notebookem v batohu, můžete si být jistí, že na Wi-Fi připojení narazíte téměř kdekoli. A tak neváhejte a vezměte si odolný a zároveň lehký cestovní počítač s sebou.

Soutěžte s námi na www.svetzaobzorem.cz

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

26. 12. 2017 | Starý rok nám pomalu končí a my už se začínáme těšit na to, co nám nachystal ten další, s osmičkou…

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

25. 12. 2017 | Na Boží hod, první svátek vánoční, se většinou chystáme na pořádný rodinný oběd. Je to také doba,…

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

24. 12. 2017 | Ať už u štědrovečerní večeře posloucháte klasické koledy, české vánoční písně nebo zahraniční…

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

22. 12. 2017 | Během vánočních svátků se to v televizi jen hemží pohádkami. Určitě si najdete chvilku, kdy se…