Bali včera a dnes

| Autor: Cestou necestou | Rubrika: Zábava

[Soutěž] Bali, dříve ráj batůžkářů, se vlivem turismu mění. Zda k lepšímu, či k horšímu, o to se přou i sami Balijci. My víme jedno, Bali prostě pořád stojí za to navštívit.

Bali včera a dnes

Jednou ze zásadních věcí, která se od roku 1997, kdy jsme na ostrov zavítali poprvé, změnila, je způsob dopravy. A to jak turistů, tak místních. Tehdy jsme se dva měsíce přepravovali po Bali veřejnou dopravou. Minibusy byly staré a narvané. Dnes jsou sice stále staré, ale poloprázdné. Všichni totiž mají motorky – v současnosti je jich tu ke třem milionům.

Hned z letiště jsme zamířili do pobřežního města Kuta. Díky konkurenci je tu nejvýhodnější kurz ve směnárnách a také nejlevnější půjčovné motorek, které nás vyšlo na 2,4 eura za den. Tím ale levno skončilo. Nejen ceny jídla, benzinu a turistických služeb šplhají výš a výš. „Pozemky jsou tu stejně drahé jako v Dubaji. Až do nedávné doby jejich cena stoupala nejrychleji na světě a byly výbornou investicí,“ vypráví italský architekt Mauro, žijící zde dvacet let. „Na jižním pobřeží už všechnu půdu skoupili spekulanti z Jakarty nebo cizinci.“

S motorkou jsme mezi místní dobře zapadli. „Před sedmnácti lety bylo v naší vesnici pět motorek, teď jen moje rodina vlastní čtyři,“ ukazuje nám Jaya, pracovník místní společnosti provozující rafting. U jeho centra jsme kdysi fotili Balijky s obětinami na hlavě, jdoucí v rýžových polích. Dnes rýží procházejí k řece turisté s pádly v záchranných vestách a nad terasovými poli sviští k řece na nataženém laně jiní adrenaliňáci.

Pěšky chodí na Bali jen bílí turisté. Motorky jezdí po uzounkých pěšinách v rýžových polích a do školy se na nich přepravují i devítileté holčičky. „Co se tady ještě změnilo k lepšímu?“ ptáme se Australanky Jane, nyní princezny Jero Asri, manželky prince Tjokorda Raka Kertyasa, hlavního kněze a politického vůdce tohoto turisty oblíbeného uměleckého centra ostrova. „Zvedla se tu úroveň ubytování, hygiena v restauracích, v obchodech je klimatizace, lidé umí víc anglicky, celkově je Bali pro turisty pohodlnější a příjemnější,“ vysvětluje.

Přijíždějící turisté se změnili i díky tomu. Doba batůžkářů, kteří jezdili veřejnou dopravou a učili se indonésky, je pomalu pryč. Místní vědí, že nabízet ubytování bez Wi-Fi zdarma je dnes bez šance a sdílené turistické shuttle busy dovezou návštěvníky pohodlně do všech koutů ostrova.

Pokud tedy chcete objevovat Bali s notebookem v batohu, můžete si být jistí, že na Wi-Fi připojení narazíte téměř kdekoli. A tak neváhejte a vezměte si odolný a zároveň lehký cestovní počítač s sebou.

Soutěžte s námi na www.svetzaobzorem.cz

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Nejhezčí pohled na Benátky severu

Nejhezčí pohled na Benátky severu

15. 11. | [Soutěž] Prodloužený víkend vám bude stačit na poznání všech zajímavostí Stockholmu, města…

Jeruzalém – město koček

Jeruzalém – město koček

13. 11. | [Soutěž] Že je Jeruzalém město tří náboženství, unikátních památek a bohužel i věčných bojů, ví asi…

Nový Zéland po vlastní ose

Nový Zéland po vlastní ose

8. 11. | [Soutěž] Oblíbené turistické destinace Nového Zélandu jsou celoročně přeplněné turisty. Lze se jim…

Cesta čokolády

Cesta čokolády

6. 11. | [Soutěž] Byli jsme při tom, jak se z dovezených kakaových bobů v Belgii vyrábějí lahodné pralinky.