Biobudíky

| Autor: Ebra | Rubrika: Zábava

Nevím jak vy, ale neznám tvora, který by dobrovolně rád vstával. Asi to bude tím, že jsme s paničkou obklopeny samými sovami, které ponocují a pak je budí v poledne kostelní zvon.

Jak bychom vlastně mohly blíž znát nějaké skřivany, když oni vstávají tehdy, když my jdeme spát a když jsme v nejlepší zábavě či práci, oni už zase chrní? Zkrátka o existenci skřivanů od přírody, kteří radostně vyskočí ještě za tmy z postele, víme z vyprávění.


Pak jsou tu ale ještě skřivani nedobrovolní, kterým život řídí biobudík. Někdy má podobu dítěte, jindy pejska. A tak zatímco maminka takové dětského biobudíku je rozená sova jak vystřižená, dítě má v sobě zárodek skřivana a dožaduje se zábavy od čtyř ráno. Slyšela jsem, že to zkouší hodně dětí. Pak jsem taky slyšela, že dobrá polovina z těch, kterým to neprošlo a maminka jim řádně vysvětlila, že v noci se nehraje, naučily se dát si panáka mlíčka, po kterém chrněly dál a znova se dožadovaly pozornosti v hodinu, která se už nejeví jako nekřesťanská. Ty, kterým to prošlo a jejichž maminka byla ochotna je houpat od těch strašidelných nočně-ranních hodin na kruzích, které měla pod očima, ani netušily, že vlastně ve čtyři, v pět nebo i v šest ráno se dá čas trávit mnohem příjemněji, než stavěním hradů z kostek. Třeba stavěním opravdových hradů ve snu.


Pak jsou tu ti, jejichž dítě je chlupaté a štěká. Nemyslete si, i tyhle děti to zkouší. Je pět ráno a pes má nohy křížem. Když s ním páníček či panička vyjdou ven, nožky rozplete a aniž by udělal loužičku, začne se dožadovat házení klacku. Pokud to zabere, těžko kdy z takového pejska bude sova. Mnozí majitelé tvrdí, že prostě jejich pes musí jít ráno ven nejpozději v šest i když oni sami mají dojem, že je to zabije. A dost se diví, že jsou také pejsci, kteří nejenže to nevyžadují, ale kteří jsou z takového vstávání přímo otrávení. Patřím mezi ně i já. Rozhodně nejsem biobudík a pokud se panička zblázní, což se stane má-li nějakou pracovní schůzku se skřivanem, krhavým okem ji sleduji z pelíšku a na volání: „Eni, jdeme čurat!“ pohrdlivě frkám. Ranní vstávání, to není nic pro mě. Ale ani pro Máťu a to jí je patnáct a půl!


Tak já vám tedy nevím. Někdo říká, že biobudíky jsou dopředu neměnně naprogramované a že je třeba se s tím naučit žít. Když jsme ale vysvětlily jednomu takovému biobudíku, který tahá svou maminku pravidelně v půl šesté z postele, že u nás se to nedělá a když otevřel v půl šestý oko, já na něj zavrčela a zívající panička s drnem na hlavě, zdaleka nepodobná té roztomilé babičce, kterou bývá přes den, mu rázně a vůbec ne roztomile vysvětlila, že je ještě noc a musí se spinkat, biobudík se zamračil, ale pak usnul a zazvonil znova až v půl osmé.


Jestli biobudíky zvoní i ve vašich domácnostech, zkuste to také tak. Já si svou malou psí hlavičkou myslím, že většinou stačí nepodlehnout loudícím očičkám. Panička si to myslela taky a obě její holčičky byť měly skony také vstávat za kuropění brzy pochopily, že je to špatně. Jasně, že jsou biobudíky nepřeprogramovatelné, které mají toho skřivana asi v genech a nehne s tím ani parní lokomotiva, ale nejdřív je třeba zjistit, do které kategorie ten váš spadá. Může vás i překvapit jednou tím, že ho v devět budete tahat za nohu z postele, nebo toho chlupatého přemlouvat, že je ale už opravdu čas se jít vyvenčit.


Vaše
Eni

Další články z rubriky

Nejhezčí pohled na Benátky severu

Nejhezčí pohled na Benátky severu

15. 11. | [Soutěž] Prodloužený víkend vám bude stačit na poznání všech zajímavostí Stockholmu, města…

Jeruzalém – město koček

Jeruzalém – město koček

13. 11. | [Soutěž] Že je Jeruzalém město tří náboženství, unikátních památek a bohužel i věčných bojů, ví asi…

Nový Zéland po vlastní ose

Nový Zéland po vlastní ose

8. 11. | [Soutěž] Oblíbené turistické destinace Nového Zélandu jsou celoročně přeplněné turisty. Lze se jim…

Cesta čokolády

Cesta čokolády

6. 11. | [Soutěž] Byli jsme při tom, jak se z dovezených kakaových bobů v Belgii vyrábějí lahodné pralinky.