Bruggy - ideální místo na trávení líbánek - romantika, hranolky a čokoláda

| Autor: Jana Kinzlerová | Rubrika: Zábava

Ať už hledáte místo pro romantický víkend, nebo destinaci své svatební cesty, popřemýšlejte o Bruggách. Tato středověká perla se nachází hodinu cesty autem od Bruselu a její návštěva se rozhodně vyplatí.

Podobně jako italské Benátky, i vlámské Bruggy „stojí na vodě“ a jsou prodchnuty sítí vodních kanálů řeky Reie, na nichž panuje čilý dopravní ruch. Centrum města se nezměnilo už po celá staletí a při jeho návštěvě budete mít pocit, že jste se ocitli v pohádce. Malebné gotické domy, kamenné mosty, keře a spousta květin. Mezi stovkami labutí a jiných vodních ptáků se po kanálech prohánějí bílé loďky s turisty, kteří mohou mírně se kácející měšťanské domy pozorovat z té nejkrásnější perspektivy. Kromě loděk je nejběžnějším dopravním prostředkem samozřejmě bicykl, stejně jako v ostatních belgických a nizozemských městech.

Bruggy bývaly ve středověku jedním z nejvýznamnějších obchodních center, přístavem, a zároveň kolébkou bankovnictví. První zmínka o osídlení tohoto území je stará více než dva tisíce let, název Bruggy se však objevuje až v 9. století. Město střídavě získávalo a zase ztrácelo spojení s mořem, na čemž závisela i jeho ekonomická situace. Největšího rozmachu dosáhlo ve 13. a 14. století, kdy obchodovalo v podstatě s celým světem.

Hlavními obchodními artikly bylo místní sukno a dovážené koření. V té době ve městě žilo podle některých údajů téměř 100 tisíc obyvatel, tedy skoro stejný počet jako dnes. Pak Bruggy na několik dalších století ztratily přístup k moři, když se kanál Zwin zanesl bahnem. Veškeré obchody se tedy přesunuly do Antverp a v Bruggách nastaly těžké časy. V roce 1850 byly dokonce nejchudším městem Belgie. Všechno špatné je ale pro něco dobré. Právě díky ekonomickému úpadku města se nám dodnes zachoval jeho středověký ráz, který v roce 2000 ocenili zápisem do Seznamu světového dědictví zástupci UNESCO.

O dávné slávě Brugg vypovídají dvě hlavní honosná náměstí, Markt a Burg a deset kostelů, z nichž nejvýznamnější je kostel Panny Marie ze 13. století, jehož věž měří 122 m a je tak pravděpodobně nejvyšší cihlovou stavbou v Evropě. Tento kostel stojí za návštěvu ale i kvůli vzácné Michelangelově soše Marie s dítětem, tzv. Bruggské Madoně. 128 cm vysoká socha z bílého mramoru přímo bere dech. Další vzácný artefakt, ampuli s (údajnou) Ježíšovou krví, ukrývá bazilika Svaté Krve.

K celkové romantické atmosféře města patří i místní kavárničky a vyhlášené obchůdky s čokoládou. Pozor, na belgických pralinkách, stejně jako typických hranolcích s domácí majonézou v papírovém kornoutu, vzniká závislost nebezpečně rychle. Obojího si však musíte dopřát v hojné míře, jinak by váš výlet za romantikou nebyl úplný.

Chcete-li si Bruggy ještě před jejich návštěvou pěkně prohlédnout, pusťte si krimi drama V Bruggách. Dámám se bude líbit prostředí a Colin Farrell v hlavní roli, pánové si užijí nějakou tu střílečku a bude pak snazší přemluvit je k výletu.

Další články z rubriky

Seriál Ulice: Zůstane Anička s Bédou, nebo jejich láska skončí?

Seriál Ulice: Zůstane Anička s Bédou, nebo jejich láska skončí?

20. 2. | Dramatické zvraty v seriálu ulice nejsou nic neobvyklého a tak tomu bude i příští týden. Situace…

Co prozradí účes o vašem sexuálním životě?

Co prozradí účes o vašem sexuálním životě?

16. 2. | Střih vlasů a sexuální život spolu souvisí. Na vlasech je vidět nejen stav našeho zdraví,…

Skandály Adiny Mandlové: Místo sexu se u Goebbelse pozvracela

Skandály Adiny Mandlové: Místo sexu se u Goebbelse pozvracela

15. 2. | 2 | Její život byl jako její filmové role. Velice barvitý. Užívala si život se vším všudy, byla…

Seriál Ulice: Vztahy se ještě přiostří

Seriál Ulice: Vztahy se ještě přiostří

13. 2. | V Ulici se pořád něco děje a její obyvatelé nemají na chvíli klid. Vztahové problémy budou…