Bruggy - ideální místo na trávení líbánek - romantika, hranolky a čokoláda

| Autor: Jana Kinzlerová | Rubrika: Zábava

Ať už hledáte místo pro romantický víkend, nebo destinaci své svatební cesty, popřemýšlejte o Bruggách. Tato středověká perla se nachází hodinu cesty autem od Bruselu a její návštěva se rozhodně vyplatí.

Podobně jako italské Benátky, i vlámské Bruggy „stojí na vodě“ a jsou prodchnuty sítí vodních kanálů řeky Reie, na nichž panuje čilý dopravní ruch. Centrum města se nezměnilo už po celá staletí a při jeho návštěvě budete mít pocit, že jste se ocitli v pohádce. Malebné gotické domy, kamenné mosty, keře a spousta květin. Mezi stovkami labutí a jiných vodních ptáků se po kanálech prohánějí bílé loďky s turisty, kteří mohou mírně se kácející měšťanské domy pozorovat z té nejkrásnější perspektivy. Kromě loděk je nejběžnějším dopravním prostředkem samozřejmě bicykl, stejně jako v ostatních belgických a nizozemských městech.

Bruggy bývaly ve středověku jedním z nejvýznamnějších obchodních center, přístavem, a zároveň kolébkou bankovnictví. První zmínka o osídlení tohoto území je stará více než dva tisíce let, název Bruggy se však objevuje až v 9. století. Město střídavě získávalo a zase ztrácelo spojení s mořem, na čemž závisela i jeho ekonomická situace. Největšího rozmachu dosáhlo ve 13. a 14. století, kdy obchodovalo v podstatě s celým světem.

Hlavními obchodními artikly bylo místní sukno a dovážené koření. V té době ve městě žilo podle některých údajů téměř 100 tisíc obyvatel, tedy skoro stejný počet jako dnes. Pak Bruggy na několik dalších století ztratily přístup k moři, když se kanál Zwin zanesl bahnem. Veškeré obchody se tedy přesunuly do Antverp a v Bruggách nastaly těžké časy. V roce 1850 byly dokonce nejchudším městem Belgie. Všechno špatné je ale pro něco dobré. Právě díky ekonomickému úpadku města se nám dodnes zachoval jeho středověký ráz, který v roce 2000 ocenili zápisem do Seznamu světového dědictví zástupci UNESCO.

O dávné slávě Brugg vypovídají dvě hlavní honosná náměstí, Markt a Burg a deset kostelů, z nichž nejvýznamnější je kostel Panny Marie ze 13. století, jehož věž měří 122 m a je tak pravděpodobně nejvyšší cihlovou stavbou v Evropě. Tento kostel stojí za návštěvu ale i kvůli vzácné Michelangelově soše Marie s dítětem, tzv. Bruggské Madoně. 128 cm vysoká socha z bílého mramoru přímo bere dech. Další vzácný artefakt, ampuli s (údajnou) Ježíšovou krví, ukrývá bazilika Svaté Krve.

K celkové romantické atmosféře města patří i místní kavárničky a vyhlášené obchůdky s čokoládou. Pozor, na belgických pralinkách, stejně jako typických hranolcích s domácí majonézou v papírovém kornoutu, vzniká závislost nebezpečně rychle. Obojího si však musíte dopřát v hojné míře, jinak by váš výlet za romantikou nebyl úplný.

Chcete-li si Bruggy ještě před jejich návštěvou pěkně prohlédnout, pusťte si krimi drama V Bruggách. Dámám se bude líbit prostředí a Colin Farrell v hlavní roli, pánové si užijí nějakou tu střílečku a bude pak snazší přemluvit je k výletu.

Čtěte také

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

16. 10. 2017 | 1 | Určitě znáte naprosto chorobnou únavu, kdy jedete jako robot, jste naprosto bez energie a vždy se…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. 2017 | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

Další články z rubriky

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

26. 12. 2017 | Starý rok nám pomalu končí a my už se začínáme těšit na to, co nám nachystal ten další, s osmičkou…

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

25. 12. 2017 | Na Boží hod, první svátek vánoční, se většinou chystáme na pořádný rodinný oběd. Je to také doba,…

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

24. 12. 2017 | Ať už u štědrovečerní večeře posloucháte klasické koledy, české vánoční písně nebo zahraniční…

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

22. 12. 2017 | Během vánočních svátků se to v televizi jen hemží pohádkami. Určitě si najdete chvilku, kdy se…