Cestování s krizí v zádech - II. díl

| Autor: Julie Šulcová (My life) | Rubrika: Zábava

Náhorní rovinu dnešní Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce znali už obyvatelé v době stěhování národů. Přechodný prázdninový pobyt je však příjemný i nyní.

Podél Polabí

Charakter území napovídá, že se zde dařilo dřevorubcům, ale i vorařům, rybářům a lodní dopravě. Turistické stezky v soutěskách budovali dokonce Italové.Páteř Labských pískovců tvoří Labe, které spolu se svými přítoky Ploučnicí a Kamenicí protéká pískovcovým kaňonem směrem do Německa. Nejvyšší horou Labských pískovců je Vysoký Sněžník, na jehož vrcholu tehdejší majitel panství hrabě Thun vystavěl v roce 1864 krásnou kamennou rozhlednu.
Nejnižším místem je pak údolí Labe v Hřensku (115 m n. m.). Návštěvníci se mohou věnovat horolezeckým výstupům, pěším vycházkám v oblasti Tiských stěn po naučné stezce nebo v sedle po dvou značených cyklistických okruzích.

Na český park navazuje Národní park Saské Švýcarsko v Německu.
Členitou krajinu vršků a kaňonů lze vystřídat pobytem ve Spreewaldu. Je jenom na vás, zda si vyberete Horní (jižní), nebo Dolní (severní) část. Krajina ve Spreewaldu byla formována vznikem ramen řeky Sprévy. Přirozené i umělé říční kanály mají celkovou délku 970 km a plavbu po nich je nejlepší absolvovat stolní lodí zvanou KAHNE – zdejším tradičním plavidlem s plochým dnem ovládaným jedním dlouhým bidlem.

Potkáte tu Lužické Srby, původní obyvatele, kteří stále dodržují některé zvyky, tradice a hovoří svým slovanským jazykem. V oblasti se daří i přibližně 18 000 živočišným a rostlinným druhům. Potěší i bioprodukce okurek, křenu a dalších lahůdkových poživatin. Spreewaldské okurky jsou kulinářskou specialitou regionu. Skanzeny ve Schlepzigu nebo v Lübbenau mají v progamu i ukázky postupů, jak se dřív nakládaly okurky a křen. V Pollenzu si zase můžete připít v nejstarší krčmě na blatech. Oblíbenou atrakcí jižní části Braniborska jsou i projížďky na loďkách po říčních ramenech.Doprava

Ideální dopravní dostupnost: autem z Prahy přes Ústí nad Labem do Hřenska asi 125 km, 2 hodiny; z Prahy do Spreewaldu – Lübbenau asi 260 km, 3 hodiny Široká škála možností ubytování – hotely, penziony, apartmány, ubytování v soukromí. MyLife doporučuje bydlení v apartmánech a menších penzionech za příznivé ceny, obvykle včetně snídaně a dalších služeb (např. úschovna nebo půjčovna kol, nordic walking). Slevy pro skupiny 10 a více osob.

Tip: Skalní Pravčická brána láká člověka od nepaměti. Pro turisty je přístupná od roku 1832. Více o její historii, přírodě, geologii, zajímavostech, pověstech, ale i o tom, jak ji viděli umělci v minulých stoletích (včetně obrazové dokumentace) a kdy se k ní začali vydávat první poutníci, se dočtete v knižní novince Pravčická brána – velká kniha o velké bráně.ČTĚTE TAKÉ:
Cestování s krizí v zádech - díl I.

STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU


Další články z rubriky

Adventní kalendář do Vánoc: Co dělat den po dni

Adventní kalendář do Vánoc: Co dělat den po dni

1. 12. | 1 | Advent je tu! A Vánoce jsou tu od toho, abychom si je užily, takže no stres! Všechno nemusí být…

Jaký je milenec? Prozradí to tvar jeho zadku

Jaký je milenec? Prozradí to tvar jeho zadku

1. 12. | 1 | Chlap se vám buď líbí, nebo ne. A když nám zkříží cestu ten pravý, nevidíme napravo ani nalevo.…

Retro Vánoce: Jak jsme nakupovali v 70. a 80. letech?

Retro Vánoce: Jak jsme nakupovali v 70. a 80. letech?

30. 11. | Retro letí! Doba běží rychle dopředu a my si rádi připomínáme, co jsme tak milovali dřív a co nám…

Funguje vám intuice? Naučte se slyšet svůj vnitřní hlas

Funguje vám intuice? Naučte se slyšet svůj vnitřní hlas

30. 11. | Každý den děláme tisíce malých rozhodnutí, která ve výsledku formují celé naše osudy. Někteří…