Fotosoutěž: Čas - proč neuspěli

| Autor: MS | Rubrika: Zábava

V soutěžní galerii se vždy objeví mnoho snímků, některé jsou špatné, některé lepší. Ty nejzajímavější se snažíme vyhodnotit a najít ty opravdu nejlepší. Mnohé snímky však mají jen malé nedostatky. Chybí jim pověstný krůček a mohly by stát na stupních vítězů. Nyní si ukážeme pár takových snímků a co jim chybělo k dokonalosti.tento snímek také vystihuje téma čas a to objektem v dnešní době nevídaným, lokomotivou na parní pohon.Převod do ČB tento historický kousek ještě umocňuje, ovšem foto má z hlediska kvality několik chyb díky kterým nezaujal porotu na 100% a nevysloužil si místa nejvyšší:
Na fotce je výborné, že jsou zachyceni i lidé, jak obsluha stroje, tak i cestující, ale žádným způsobem fotografii neubližují, není tam nikdo v oblečení z dob dnešních, viditelně nezapadající do dané kompozice snímku. Ovšem největší problém této fotografie je špatný převod do ČB, kdy nejsou na 100% využity možnosti převodu a není dosáhnuto dramatičnosti a změkčení, které by si téma zasloužilo. Fotografie působí pak chladnějším dojmem, nevzbuzuje emoce a to je u ČB už problém. Dalším chybou je vysoké procento přepalů jak v trávě v kolejích tak v horní části snímku. Fotografie je tím pádem přeostřená a přepálená natolik, že tyto nepříjemné jevy odluzují pozorovatele od hlavního aktéra snímku a fotografie působí příliš tvrdě na oko.

Nemám výhrady proti převodu do BW ani proti tomu že jsou to právě hodinky. Naopak jsem očekával mnohem víc podobných snímků. Na tomto se mi líbí pohyb vteřinové ručičky, který je opět dobře zachycen delším časem při expozici. Vadí mi však čelní zachycení, které ho tak dělá plochým. (Z toho důvodu se mi víc líbí hodinky od Skupci)

Snímek je technicky kvalitní, ale trochu nenápaditý. Fotografie je totiž celkem povedená kompozičně, nic v ní neruší, vyjadřuje se k tématu znázorněním "časoměřidla", které už "nějaký ten pátek" slouží. Postrádám v ní ale něco, co by ji trochu oživilo - snad využít výraznějšího světla s dlouhými stíny, pokud jde o sluneční hodiny, možná i poodstoupit, aby stíny byly čitelné a ukázaly, že čas skutečně běží stále stejně a i po mnoha letech je tímto geniálním vynálezem měřitelný. Takto je to pro mne spíše pěkný detail technického skvostu než snímek zachycující běh času

Soutěžní snímek s názvem "Čas" nám představuje dnes již poněkud zastaralý typ jízního kola, na který si ovšem většina z nás ještě živě pamatuje, proto je pro nás velmi srozumitelný až osobní. Kvalita zachycení motivu ovšem snímek odsouvá na konec užšího výběru soutěžních snímků. Pochválit se dá ještě volba prostředí, které nijak zvlášť neruší a ke kolu jistě patří. Kromě nijak zvlášť nápadité kompozice, je zde asi největším problémem špatně zvolené světlo, které fotografii zplošťuje, zšedivuje a dělá tak nudnou.

typická fotka ČB směru fotografie. Rozbité okno v polorozbořeném domě s výhledem do neutěšené krajiny je lákadlem na nejednoho fotografa. Zde musím pochválit převod do ČB,ačkoli v některých místech mi přijde fotka příliš a zbytečně tmavá. Prvotně bych fotku srovnala, mírné kácení na levou stranu kazí fotografie + bych doporučila hlídat si přílišné přesvícení krajiny za oknem. Pokud by v okně byly více zvýrazněné rozbité tabulky či pavučiny, či byl v okně objekt, vypadalo by to lépe než takto.

u této fotky je skvělý motiv,nápad, pouze chybí to správné zpracování a dotažení aby pro mne byla skvělá. Volila bych poetičtější úhel focení rukou, takto ze spoda a ještě bokem mi to nesedí kompozičně. U tohoto tématu fotografie si dovedu představit i ČB zpracování, nebylo by od věci zlepšit tonalitu kůže a vykreslení mraků. Tato fotka mohla být emoční bombou,ovšem prvoplánovitým zpracováním se u mne toto neodehrálo,bohužel.

Pak tu máme i další fotografie, které by se snad ani v soutěži neměly objevovat.

Autorka je patrně příznivkyní turistiky a právě objevila značení, podle značek prý dojde vždy včas, znám i takové co podle značek zabloudili, ale to je na jiné povídání a čas? Ten se někam vytratil.


Smudla - portrét roztomilé holčičky, bohužel zpracování už tak roztomilé není. Kompozičně je to špatně (středovka), navíc rozmazané a s časem to nemá nic společného. Ani ten název.


a máme tady další holčičku, navíc s kočičkou, jééé ty jsou Tak tady autorka porušila pravidla, fotku poslala i do soutěže v nejmenovaném časopise. Opět jsem na rozdíl od některých bodujících nepochopil spojení s časem a fotky vhodné leda tak do domácího alba bych se ani neodvážil poslat do soutěže, holčičce to s kočičkou sekne, ale fotka je hrozná.


Zde spojení rudého květu s červeným trikem symbolizuje čas. Další strašný portrét ve středu fotky v nepřirozeném úhlu.


Abych stále nekritizoval, tak tohle je nejhezčí fotka, bohužel nespadá do tématu. Snímek je kompozičně bezchybný, 1/3 země, 2/3 obloha, která nabízí pěkný pohled na mraky, při prohlížení snímku si všimnu cesty, která můj pohled zavádí do zlatého řezu na skupinku stromů. Doufám, že autorka nás překvapí i dalšími kvalitními fotkami.


A máme zde dalšího adepta do rodinného alba. K tomu není třeba se vyjadřovat, klučík má radost z ryby, autor fotky také, ale pochlubit se měl spíše strýcovi a tetě, než s tímhle soutěžit.


Tak nejdřív jsem myslel, že je to ručička z budíku, ale po otevření jsem s údivem poznal svůj omyl. Je to "husenica", opravdu originální pojetí času.Kamínky zřejmě představují běh času a husenica mezi nimi tápe stejně jako autor ve fotografii.


Na závěr jsem si nechal tento snímek bakterií pod mikroskopem, který autorka pojmenovala noční déšť. Také mě napadlo že je to zvířený prach nasvícený bleskem, ale to je celkem jedno. Nevím jestli tohle autorka myslela vážně, nebo nás jen tak zkouší. Jediná rada - zahodit fotoaparát.
Jde o názory různých členů poroty.
Těšte se na foto téma na srpen. Vzhledem k tomu, že 10.8. je v neděli, tak nové téma bude vyhlášeno již zítra v pátek.

Další články z rubriky

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

26. 12. 2017 | Starý rok nám pomalu končí a my už se začínáme těšit na to, co nám nachystal ten další, s osmičkou…

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

25. 12. 2017 | Na Boží hod, první svátek vánoční, se většinou chystáme na pořádný rodinný oběd. Je to také doba,…

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

24. 12. 2017 | Ať už u štědrovečerní večeře posloucháte klasické koledy, české vánoční písně nebo zahraniční…

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

22. 12. 2017 | Během vánočních svátků se to v televizi jen hemží pohádkami. Určitě si najdete chvilku, kdy se…