Fotosoutěž - nové téma je černobílá fotografie

| Autor: MS | Rubrika: Zábava

V minulých kolech jsme si úspěšně prohlédli vaše výtvory v mnoha tématech, ve kterých jste mohli zaujmout porotu krásou barev fotografovaného místa, předmětu, ročního období, atd., nyní bude téma pro některé těžší, avšak o to působivější.Černobílá fotografie je specifická disciplína známá již po několik generací a je vlastně pramatkou všech fotografií vůbec. Již naši prapradědové pořizovali černobílé snímky lidí, měst, krás světa a současný svět fotografie se k ní rád vrací. Oproti našim prapředkům, máme nyní digitální přístroje, se kterými je pořízení správného černobílého snímku (ačkoli to možná bude překvapující) mnohdy těžší, než se starými aparáty na film, používanými kdysi. Černobílá fotografie začíná a končí u světla a expozice, proto snímek vhodný pro převod musí být vybírán s rozumem a mnohdy již při samotném fotografování přemýšlet o kontrastech, světle..atd.
Černobílá fotografie je velmi oblíbená pro svou jedinečnou schopnost zapůsobit na diváka svým emočním nábojem, možností zvýraznění kontrastu či vykreslením zákoutí, křivek a linií.


foto: -Jitka-

Správnou černobílou fotografii stvoříte nejlépe když zapojíte cit, necháte působit okolí na sebe samé a ještě Vám k tomu sluníčko pěkně posvítí. Vhodnou kombinací světla a stínů lze docílit většího kontrastu a hloubky fotografie, černobílá verze mnohdy přidá na dramatičnosti a bude na diváka silně působit.


foto: maden

Při převodu z barevné fotografie na černobílou, doporučuji nejdříve převést původní snímek, poté upravit křivky, barevné kanály, které se ve fotografii nejvíce vyskytují, a až poté v případě potřeby kontrast. Mnohdy se setkávám s úpravou naprosto opačnou, díky které ovšem konečný výsledek není tak kvalitní, jaký by mohl být.


foto: artichoke

Černobílá fotografie vyžaduje i trochu jiný pohled na svět. Tam, kde jsou barvy velice kontrastní může být jejich černobílá podoba zcela šedivá a bez kontrastu. Pro začátek a pochopení černobílé fotografie je vhodné nastavit na fotoaparátu černobílý režim. Všude se dočtete, že tím ztratíte mnoho informací a ošidíte se o možnost lepšího převodu do čb v počítači. To vše je pravda. Zobrazení čb fotografie přímo na displeji fotoaparátu vám ale pomůže představit si jak bude fotografie vypadat a pochopit záludnosti černobílé fotografie. Často u zrcadlovky nastavím černobílý režim, abych fotografii černobíle viděla a současně nastavím ukládání do RAW, abych se neošidila o možnost dalších úprav v počítači.

Opusťme tedy na chvíli svět barevné fotografie a ponořme se do krás fotografie černobílé:


foto: artichoke

Jedním z nejpoužívanějších tématů v ČB jsou lidé. Od portrétů a aktů, přes zachycení emocí jako smutek, radost či stavu člověka jako stáří, chudoba a podobně. Černobílá verze udělá z momentky Vašeho dítěte něžnou fotografii plnou radosti, z Vašeho staršího příbuzného fotografii plnou stáří, vrásek a emocí. Správným výběrem převodu do ČB můžete vytvořit fotografii, která na diváky zapůsobí.


foto: artichoke

Černobílá fotografie nemusí jen zachycovat emoce lidí, ale může i zvýraznit krásu geometrických tvarů v architektuře, linií, hran..apod. U těchto fotografií je ovšem velmi důležité světlo a jeho hra s tvary objektu..


foto: maden

Dalším vhodným tématem jsou detaily a zátiší. Černobílou verzí se dá zdůraznit linie věcí, jejich stáří, u technických fotografií docílíte ČB verzí chladnějšího působení na diváka a zvýrazníte technickou stránku věci.Při fotografování zátiší při vhodném světle, docílíme efektní hry stínů a světla či pocitu tajemna z fotografie.


foto: artichoke

Další vděčné fotografie pro převod jsou momentky. U nich v podstatě záleží jen jaký moment ze života se Vám povedlo zachytit a jak si poradíte s jeho převodem do ČB


foto: artichoke

Zkuste tedy vnímat již při focení svět černobíle a hledejte kontrasty, hrátky světla či výraz, který dokážete zachytit. Přeji všem ty správné podmínky pro výbornou černobílou fotografii.


foto: artichoke

Povolené úpravy:
Ořez snímku
Převod do ČB
Úprava sytosti, jasu a kontrastu
Úprava barevných kanálů
Rámeček


foto: artichoke

Patronem tohoto kola je Artichoke

Další články z rubriky

Adventní kalendář do Vánoc: Co dělat den po dni

Adventní kalendář do Vánoc: Co dělat den po dni

Včera | 1 | Advent je tu! A Vánoce jsou tu od toho, abychom si je užily, takže no stres! Všechno nemusí být…

Jaký je milenec? Prozradí to tvar jeho zadku

Jaký je milenec? Prozradí to tvar jeho zadku

Včera | 1 | Chlap se vám buď líbí, nebo ne. A když nám zkříží cestu ten pravý, nevidíme napravo ani nalevo.…

Retro Vánoce: Jak jsme nakupovali v 70. a 80. letech?

Retro Vánoce: Jak jsme nakupovali v 70. a 80. letech?

30. 11. | Retro letí! Doba běží rychle dopředu a my si rádi připomínáme, co jsme tak milovali dřív a co nám…

Funguje vám intuice? Naučte se slyšet svůj vnitřní hlas

Funguje vám intuice? Naučte se slyšet svůj vnitřní hlas

30. 11. | Každý den děláme tisíce malých rozhodnutí, která ve výsledku formují celé naše osudy. Někteří…