Fotosoutěž: Nové téma na srpen

| Autor: MS | Rubrika: Zábava

Milí soutěžící, léto je v plném proudu. Prázdniny sice jsou již za polovinou, ale stále je krásně teplo, večer se dá trávit venku v přírodě i dlouho do noci a hvězdy krásně svítí. Srpen je dokonce měsíc padajících hvězd, zatmění slunce a zatmění měsíce.

Nové téma na srpen je tedy: "Noc"Můžete fotografovat vyloženě noční snímky (především hvězdy, meteority, planety, viz dále), ale můžete také fotografovat večerní fotografie, které vlastně mezi noční snímky patří.

foto maden: Sousoší k eposu Píseň Nibelungů - z kraje Nibelungau kolem Dunaje, kde epos prý vznikl. Autorem je Anton Dominik Fernkorn a je to jedna z největších litinových (dochovaných) plastik v Evropě. Umístění na nábřežní kolonádě v Tullnu, u Dunaje - Rakousko...

V některých fotografických příručkách najdete text: Noční fotografie se fotí večer. A to platí i pro naši fotosoutěž. Ideální čas pro noční snímky je večer těsně po západu slunce, kdy je obloha ještě tmavě modrá. Světla měst však vytvářejí zajímavé obrázky.

Bratislavský most v Židlochovicích - foto: meegí

Takové fotografování se neobejde bez stativu a je poměrně náročné. Večerní focení vyžaduje být na správném místě ve správnou dobu. Vhodná doba k fotografování může být velice krátká (jen 10 minut). Dříve je světla moc a později je již moc velká tma. Lze využít i metodu hdr, jak nám ukazuje Obelix na snímku Plzně klikni pro zvětšení:

Noční Plzeň - foto: Obelix

Večerní a noční fotografování je komplikované i pro automatiku fotoaparátu a často je potřeba použít manuální režim. Proto všem doporučujeme prostudovat návody na večerní focení.
http://www.digineff.cz/jaknato/nocnifoto/nocnifoto.html
http://www.dadajax.net/jak-na-nocni-fotografie/
http://digiarena.zive.cz/default.aspx?section=31&server=1&article=2752


foto: Obelix

Noční fotografie


Můžete samozřejmě fotografovat úplně v noci. Je to sice náročnější. Především se naučte ovládat fotoaparát poslepu a vemte si baterku. Bez stativu se také neobejdete. Srpen však nabízí jedinečné možnosti nočních fotografií.
Už v úterý 12. srpna 2008 kolem poledne proletí planeta Země nejhustší částí proudu drobných částic, které se v minulých staletích uvolnily z jádra komety Swift-Tuttle.
Některá tělíska se strefí přímo do Země a při průletu atmosférou se rychle ohřejí a vzápětí vypaří. My pak zahlédneme světelný doprovod takového zániku: sloupec plazmatu, ionizované a excitované atomy rozprášeného kosmického prachu. Bude se nám zdát, že tyto „padající hvězdy“ vylétají jakoby ze souhvězdí Persea. Proto se jim říká Perseidy.
Pokud se mezi 11. a 14. srpnem podíváte na ranní nebe, zahlédnete až několik desítek meteorů. Podmínky k pozorování však nebudou úplně ideální, protože bude rušit svit dorůstajícího Měsíce.


foto: Michal

V noci ze 16. na 17. srpna dojde k zatmění měsíce. Už kolem 21. hodiny se jeho levý okraj nápadně setmí. Do plného stínu se začne nořit po půl desáté. Nezmizí v něm ale úplně - ve 23 hodin a 10 minut, kdy úkaz vyvrcholí, bude přece jenom horní část měsíčního disku stále ještě osvětlena Sluncem. Celé vesmírné divadlo skončí zhruba tři čtvrtě hodiny po půlnoci.

Po celý měsíc září nízko nad obzorem oslnivý Jupiter. Viditelný je již za soumraku a zapadá krátce před svítáním. Nízko nad západním obzorem lze sledovat hned tři planety: oslnivou Venuši, neméně nápadný Merkur a o něco slabší Saturn.

Hvězdy se fotografují pomocí delšího expozičního času ( i několik desítek minut). Naše Země se však otáčí a proto hvězdy na fotografiích vytvářejí čárky. Polárka se nachází ve středu otáčení a tak jediná stojí na místě. Ostatní hvězdy se točí okolo. To je zajímavý úkaz, který stojí za to zkusit zaznamenat.


foto: Michal

Malování světlem v noci


Opravdu speciálním oborem noční a večerní fotografie je malování světlem. Tento typ fotografie provozuje jen pár fotografů. U nás je to především Jan Pohribný. http://www.volny.cz/pohribny/

foto: Jan Pohribný

Princip je prostý. Fotografuje se dlouhou expozicí nějaký objekt a na ten se během expozice svítí ruční svítilnou. Takto lze vytvořit netradiční obrazy a zvýraznit tak to, co by normálně nebylo vidět, nebo dokonce vytvořit světlem zcela nové objekty.

foto: Jan Pohribný

Fantazii se zde meze nekladou a lze vytvořit opravdu umělecké fotografie plné fantazie.

foto: Jan Pohribný

Počítejte s tím, že dosáhnout takové kvality fotografií jako Jan Pohribný se vám nejspíše nepodaří. Snímkům věnuje maximální péči, často fotografuje i několik hodin a dokonce na Islandu, kde mu polární noc zajišťuje lepší podmínky.

Pomocí externího blesku lze v noci nasvítit pohybující se objekt. Vznikne tak zajímavě rozfázovaný pohyb.

foto: Michal

povolené úpravy jsou:
- ořez snímku
- vyrovnání histogramu, úrovní a křivek
- doostření
- rámeček dle zvážení autora
- HDR

Patronem tohoto kola je Michal. S případnými dotazy se vrhněte do soutěžní diskuse.

Další články z rubriky

Seriál Ulice: Tony se popere, Simony salon je v ohrožení

Seriál Ulice: Tony se popere, Simony salon je v ohrožení

20. 3. | 1 | Další napjatý týden čeká obyvatele oblíbené Ulice. Tony se dostane do křížku s Jirkou Hermanem, u…

Seriál Ulice: Adrianin život v ohrožení a velké přiznání Bédy

Seriál Ulice: Adrianin život v ohrožení a velké přiznání Bédy

13. 3. | Drama v Ulici opět nabírá na obrátkách. Béda už nevydrží se svým svědomím a řekne Aničce pravdu.…

Seriál První republika: Co nás čeká v druhé sérii?

Seriál První republika: Co nás čeká v druhé sérii?

10. 3. | Na druhou sérii seriálu První republika si jeho příznivci museli počkat dlouhé tři roky. Brzy se…

Seriál Ulice: Tereza se zamiluje, Tony se popere

Seriál Ulice: Tereza se zamiluje, Tony se popere

6. 3. | V seriálu Ulice neexistuje jediný klidný týden. I tentokrát dojde ke zvratům hned v několika…