Gorilí rodina v pražské ZOO měla smutný den

| Autor: Korzo | Rubrika: Zábava

Snad celý národ držel palce v další kapitole života slavné gorilí rodiny z pražské ZOO. Včera se samička Kamba pokusila přivést na svět svého prvního potomka. Zpočátku probíhal porod klidně, ale pak spolu s mládětem vytlačila i pupeční šňůru a přetrhla ji. Malého samečka již nešlo zachránit a když gorilí samičku lékaři uspali, aby z ní mohli plod vyjmout, sama málem zemřela na zástavu srdce. Nyní je už v pořádku a celý tým pražské ZOO se po smutné zkušenosti těší na další mládě, které by brzy měla porodit samička Kijivu.

Pražské lidoopy proslavil o nejprve narození malé gorilí slečny Moji a potom také rozhlasová reality show Odhalení, která vyšla nedávno knižně. Herečka Simona Stašová, která s kolegou Tomášem Töpferem publikaci křtila, okamžitě věděla, proč si český národ gorilí rodinu tak zamiloval: "Vždyť my jsme taky vlastně jenom takové opice!"
A pan senátor hned na křtu předvedl, že navzdory svému nynějšímu politickému angažmá nepřestal být v první řadě komediantem. Ihned začal dělat příšerné opičí ksichty a bylo jasné, že od slavného goriláka Richarda, otce malé Moji i mrtvého mláděte Kamby a zároveň vítěze Odhalených, odkoukal.
"Měl jsem díky ošetřovatelům a personálu Pražské ZOO možnost být i v místech, kam se běžní návštěvníci nedostanou. Byl jsem od Richarda snad na dvacet centimetrů a musím se přiznat, že to pro mě byl zážitek na celý život," říká Tomáš Töpfer. "Stál jsem naštěstí za mříží, ale ten pocit, kdy na vás takovýhle dominantní samec kouká z bezprostřední blízkosti a očima neucukne, to se nedá nijak popsat."

Odhalení se zrodili v hospodě
Pražská gorilí rodina se díky skvělému nápadu spoluautora knížky a otce svérázné reality show Miroslava Bobka stala populárnější než mnozí z politiků.
"Přiznávám upřímně, že se myšlenka na gorilí reality show zrodila v hospodě. Seděli jsme tam s kamarádem a koukali na sestřih z nějakých těch VyVolených, a já říkám, vždyť oni jsou tam jak opice v zoologický… A nápad byl na světě," vzpomíná Miroslav Bobek.
O pražské gorily neustal ani po skončení Odhalených. Když se nyní mělo po malé Moje narodit další gorilí miminko, zájemci hned od rána zahltili server, který zajišťoval on-line přenos z opičího pavilonu. A dnes (ve čtvrtek 12.4.) na serveru aktualne.cz při chatu s ředitelem ZOO Petrem Fejkem donekonečně opakovali dotaz, jestli bude mít Kamba další šanci na mateřství.
"Podle všeho může v budoucnu ještě zabřeznout. Ale vysoká rizikovost tohoto zabřeznutí zůstává. Je jí 35 let. Nejstarší zaznamenané gorile na světě, které se podařilo odchovat mládě, bylo 40 let," uvedl Fejk.

Další gorilátko už v květnu
"U goril v zajetí není sice s rozmnožováním žádný biologický problém, ale podmínky jsou úplně jiné než v přírodě," vysvětluje mluvčí Pražské ZOO Vít Kahle. "Je nutné vytvořit takovou skupinu, která by přirozeně fungovala v zajetí, stejně jako v přírodě. U nás byl problémem samec. Až když jsme získali Richarda, vznikl předpoklad k tomu, abychom se dočkali potomků. Někdo si možná myslí, že stačí jen dát k sobě samce a samici. Jenže u lidoopů je to úplně jinak. Richard měl to štěstí, že vyrůstal ve skupině, kde si dokázal zažít nejen modely páření, ale i péče o potomky. Jinak by kromě toho, že nevěděl, co dělat s holkami, mohl i čerstvě narozenou gorilku zabít. Čím víc jejich chování zkoumáme, tím víc zjišťujeme, jak moc jsou nám tahle zvířata blízká a na druhou stranu, jak jim pořád málo rozumíme."
Během včerejšího porodu se Richard choval naprosto vzorně a vystresovanou matku Kambu, která trpěla bolestmi, dokonce povzbuzoval.
Kamba je nejstarší členkou pražské gorilí rodiny a přišla roku 1972 na svět v kamerunských lesích. Poprvé zabřezla až nyní, ve 35 letech, které odpovídají lidské padesátce.
"I když pro Kambu to byla možná poslední možnost mít potomka, už za pár týdnů, v květnu, budeme mít další mimino. A Kijivu je už zkušená matka. My máme kamery připravené a jen odhadujeme, kdy přesně to bude," těší se Miroslav Bobek, přestože smutek z tragického porodu Kamby ještě neodezněl.

foto 1: Kamba
foto 2: Kijivu a Moja

Komentáře

Komentářů celkem: 9
paroubek je vul adsa 3. 6. 2010 | 16:12
chudeček,je mi ji moc lito zde 26. 8. 2007 | 14:08
chudaček,je mi ji moc lito zde 26. 8. 2007 | 14:07
to je smutný ale hrůza. lucinice 18. 8. 2007 | 13:27
to je škoda,chudáček,:o( Petullina 7. 5. 2007 | 16:52

Další články z rubriky

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

26. 12. 2017 | Starý rok nám pomalu končí a my už se začínáme těšit na to, co nám nachystal ten další, s osmičkou…

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

25. 12. 2017 | Na Boží hod, první svátek vánoční, se většinou chystáme na pořádný rodinný oběd. Je to také doba,…

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

24. 12. 2017 | Ať už u štědrovečerní večeře posloucháte klasické koledy, české vánoční písně nebo zahraniční…

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

22. 12. 2017 | Během vánočních svátků se to v televizi jen hemží pohádkami. Určitě si najdete chvilku, kdy se…