Harvard (ne)ocenil pračku na psy

| Autor: MS | Rubrika: Zábava

O věhlasu a celkové důstojnosti tohoto vzdělávacího zařízení není pochyb. Diplom z Harvardu už něco znamená. Nakonec každý Čech si vzpomene na (ne)úspěšného absolventa, mistra desetinásobku, který po návratu do vlasti vydělal na nás důvěřivcích miliardy… Málokdo ale ví, že Harvard není až tak koženou institucí. Letos už po jedenácté se tu udělují ceny za objevy, které „nemohou, nebo nemají být realizovány“ .

Pračka na psy a kočky, rovnice, umožňující vypočítat povrch indického slona, nebo důkaz, že pivní pěna mizí podle matematického zákona o exponenciální dezintegraci, to jsou témata některých prací, oceněných v minulých letech.

Cena se jmenuje Ig Nobel a je udělována několik dní před těmi skutečnými Nobelovkami. U jejího zrodu stál bývalý profesor chemie Harvardovy univerzity Marc Abrahams, mimo jiné šéfredaktor časopisu Anály nepravděpodobného výzkumu.

Jen stěží lze vážně doporučit medikům ke studiu práci doktora Petera Barsse z Mc Gillovy Univerzity, oceněnou cenou Ig Nobel za medicínu v roce 2001, která pátrá po „výsledcích lebečních traumatizmů způsobených pádem kokosového ořechu“. Stejně jako žádný fyzik asi nebude pokračovat ve studiu rozpustnosti sušenky v šálku čaje (cena za fyziku z roku 1999). Není však vyloučeno, že statistici se nechají zlákat porovnáním lidské výšky, délky chodidla a penisu (cena za statistiku z r. 1998).

Za povšimnutí stojí i studie porodu na“rychle se otáčejícím stole“, oceněná v roce 1999 .Že má porota,složená z odborníků, z nichž mnozí jsou nositeli skutečné Nobelovy ceny, skvělý smysl pro humor, dokázala letos. Cenu za ekonomii obdržely společnosti Enron, WorldCom a Xerox (které kvůli svým účetním podvodům poslaly ke dnu americké akcie) za praktickou aplikaci teorie imaginárních čísel.

Obdobné ceny pod názvem Bludný balvan uděluje u nás společnost Sisyfos - Český klub skeptiků. Za loňský rok vypadá ocenění takto:

Zlatý Bludný balvan - MARTA FOUČKOVÁ + MARIE ŘÍHOVÁ
Za příkladnou útěchu lidem v neštěstí. Těm tyto odbornice na psychiku říkají: Čím větší neštěstí vás potkalo, tím větší jste byl(a) zrůda v minulém životě.

Stříbrný Bludný balvan - STANISLAV BRÁZDA
Za hyperaktivitu v jasnozření a v ezoterických podnikatelských aktivitách pod heslem: okultní práce všeho druhu.

Bronzový Bludný balvan - EMIL HAVELKA
Za činnost jeho astrologické apatyky Astrál. Ta provedla na svých zákaznících nepovolené, ale záslužné klinické zkoušky s preparáty ztěžklými olovem a rtutí a vyvinula „nadpozemské“ jogurty.

V kategorii družstev:
Zlatý Bludný balvan - TÝDENÍK ASTRO
Za nabídku paranormálních služeb, předmětů a akcí nejen na svých stránkách ale i při ezoterických Astrovíkendech, kde si lze pořídit skrze čarovné předměty zdraví, štěstí a informace o budoucím osudu.

Stříbrný Bludný balvan - UNIVERZITA NOVÉ DOBY (pod vedením Milana Calábka)
Za vzdělávání budoucích alchymistů, astrologů, hermetiků, psychologů krevních skupin, šamanů, vykladačů aury, karet, snů a dalších zasvěcenců.

Bronzový Bludný balvan - TV NOVA ZA POŘAD VĚŠTÍRNA
Za příkladné zvyšování sebevědomí. Věštírna ukazuje, že i zcela nevýrazný člověk je vlastně senzibilem či zázračníkem, protože ve Věštírně se jím snadno a rychle může před kamerami stát.

Více najdete na stránkách Sisyfa www.sisyfos.cz. Dokonce můžete poslat vlastní návrh na udělení Bludného balvanu za rok 2002.

zdroj: Plus

Další články z rubriky

Seriál Ulice: Nemoc Aničky, Otovy obavy a tajemný muž

Seriál Ulice: Nemoc Aničky, Otovy obavy a tajemný muž

Včera | Do Ulice vtrhlo jaro a s jejími obyvateli pěkně zatočí. Digi začíná pochybovat o svém vztahu,…

Seriál Ulice: Budou lítat pěsti, Simona přijde o peníze a Ota bude vdovcem

Seriál Ulice: Budou lítat pěsti, Simona přijde o peníze a Ota bude vdovcem

18. 4. | Velikonoce v Ulici skončily, ale jejím obyvatelům klid nepřinesly. David bude opět pod nátlakem…

Seriál Ulice: Tobiáš riskuje, David prozře a Anička je psychicky na dně

Seriál Ulice: Tobiáš riskuje, David prozře a Anička je psychicky na dně

10. 4. | Osudy obyvatel Ulice jsou čím dál víc dramatické a nikdo nemá chvilku klidu. Tereza bude muset…

Seriál Ulice: Adriana dostane lekci, Tobiáš riskuje život

Seriál Ulice: Adriana dostane lekci, Tobiáš riskuje život

3. 4. | Život lidí v Ulici se nezklidní ani krátce před velikonočními svátky. Terezu a Davida vyděsí…