Harvard (ne)ocenil pračku na psy

| Autor: MS | Rubrika: Zábava

O věhlasu a celkové důstojnosti tohoto vzdělávacího zařízení není pochyb. Diplom z Harvardu už něco znamená. Nakonec každý Čech si vzpomene na (ne)úspěšného absolventa, mistra desetinásobku, který po návratu do vlasti vydělal na nás důvěřivcích miliardy… Málokdo ale ví, že Harvard není až tak koženou institucí. Letos už po jedenácté se tu udělují ceny za objevy, které „nemohou, nebo nemají být realizovány“ .

Pračka na psy a kočky, rovnice, umožňující vypočítat povrch indického slona, nebo důkaz, že pivní pěna mizí podle matematického zákona o exponenciální dezintegraci, to jsou témata některých prací, oceněných v minulých letech.

Cena se jmenuje Ig Nobel a je udělována několik dní před těmi skutečnými Nobelovkami. U jejího zrodu stál bývalý profesor chemie Harvardovy univerzity Marc Abrahams, mimo jiné šéfredaktor časopisu Anály nepravděpodobného výzkumu.

Jen stěží lze vážně doporučit medikům ke studiu práci doktora Petera Barsse z Mc Gillovy Univerzity, oceněnou cenou Ig Nobel za medicínu v roce 2001, která pátrá po „výsledcích lebečních traumatizmů způsobených pádem kokosového ořechu“. Stejně jako žádný fyzik asi nebude pokračovat ve studiu rozpustnosti sušenky v šálku čaje (cena za fyziku z roku 1999). Není však vyloučeno, že statistici se nechají zlákat porovnáním lidské výšky, délky chodidla a penisu (cena za statistiku z r. 1998).

Za povšimnutí stojí i studie porodu na“rychle se otáčejícím stole“, oceněná v roce 1999 .Že má porota,složená z odborníků, z nichž mnozí jsou nositeli skutečné Nobelovy ceny, skvělý smysl pro humor, dokázala letos. Cenu za ekonomii obdržely společnosti Enron, WorldCom a Xerox (které kvůli svým účetním podvodům poslaly ke dnu americké akcie) za praktickou aplikaci teorie imaginárních čísel.

Obdobné ceny pod názvem Bludný balvan uděluje u nás společnost Sisyfos - Český klub skeptiků. Za loňský rok vypadá ocenění takto:

Zlatý Bludný balvan - MARTA FOUČKOVÁ + MARIE ŘÍHOVÁ
Za příkladnou útěchu lidem v neštěstí. Těm tyto odbornice na psychiku říkají: Čím větší neštěstí vás potkalo, tím větší jste byl(a) zrůda v minulém životě.

Stříbrný Bludný balvan - STANISLAV BRÁZDA
Za hyperaktivitu v jasnozření a v ezoterických podnikatelských aktivitách pod heslem: okultní práce všeho druhu.

Bronzový Bludný balvan - EMIL HAVELKA
Za činnost jeho astrologické apatyky Astrál. Ta provedla na svých zákaznících nepovolené, ale záslužné klinické zkoušky s preparáty ztěžklými olovem a rtutí a vyvinula „nadpozemské“ jogurty.

V kategorii družstev:
Zlatý Bludný balvan - TÝDENÍK ASTRO
Za nabídku paranormálních služeb, předmětů a akcí nejen na svých stránkách ale i při ezoterických Astrovíkendech, kde si lze pořídit skrze čarovné předměty zdraví, štěstí a informace o budoucím osudu.

Stříbrný Bludný balvan - UNIVERZITA NOVÉ DOBY (pod vedením Milana Calábka)
Za vzdělávání budoucích alchymistů, astrologů, hermetiků, psychologů krevních skupin, šamanů, vykladačů aury, karet, snů a dalších zasvěcenců.

Bronzový Bludný balvan - TV NOVA ZA POŘAD VĚŠTÍRNA
Za příkladné zvyšování sebevědomí. Věštírna ukazuje, že i zcela nevýrazný člověk je vlastně senzibilem či zázračníkem, protože ve Věštírně se jím snadno a rychle může před kamerami stát.

Více najdete na stránkách Sisyfa www.sisyfos.cz. Dokonce můžete poslat vlastní návrh na udělení Bludného balvanu za rok 2002.

zdroj: Plus

Další články z rubriky

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

Jak se rozloučit se starým rokem a začít s čistým štítem

26. 12. 2017 | Starý rok nám pomalu končí a my už se začínáme těšit na to, co nám nachystal ten další, s osmičkou…

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

8 tipů na nejmystičtější vánoční procházku

25. 12. 2017 | Na Boží hod, první svátek vánoční, se většinou chystáme na pořádný rodinný oběd. Je to také doba,…

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

Nejslavnější vánoční písničky: Pusťte si Sinatru i Neckáře

24. 12. 2017 | Ať už u štědrovečerní večeře posloucháte klasické koledy, české vánoční písně nebo zahraniční…

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

8 typů pohádkových princezen, které stále milujeme

22. 12. 2017 | Během vánočních svátků se to v televizi jen hemží pohádkami. Určitě si najdete chvilku, kdy se…