Hledání Kleopatry

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Zábava

Stala nejslavnější a nejvlivnější ženou své doby a její jméno se stalo nesmrtelným, stejně jako její bohatý, vášnivý a tragický život. Dcera bohyně Isis, chytrá, vzdělaná a krásná – taková byla Kleopatra, nejmocnější královna Egypta.

Její příběh do dnes láká, tím spíše, že se stále opředen mnoha záhadami a tajemstvími. Jedním z nich je místo Kleopatřina posledního odpočinku. Kam byly uloženy její ostatky? Spočinula vedle své druhé životní lásky římského vojevůdce Marka Antonia? Těmito otázkami se po staletí zabývají historikové i archeologové z celého světa.

V dubnu byl v rámci pátrání po hrobce Kleopatry a Marka Antonia dokončen radarový průzkum chrámu Taposiris Magna západně od Alexandrie v Egyptě. Expedici Nejvyšší rady pro starověké památky, která má za úkol provádět vykopávky na místě chrámu a v jeho přilehlém okolí, vede Zahi Hawass a Dr. Kathleen Martinez, vědkyně z Dominikánské republiky. Nedávný radarový průzkum je nejvýznamnějším krokem, který doposud tým podnikl. Radar odhalil tři místa, kde by se hrobka mohla nacházet.

Nejdůležitější novinkou v Taposiris Magna je nedávný objev velkého a doposud neznámého pohřebiště za hranicemi chrámu. Expedice zde nalezla 27 hrobů. 20 z nich má tvar klenutého sarkofágu, zčásti zapuštěného do země a zčásti vyčnívajícího nad povrch. Sedm zbývajících se sestává ze schodiště vedoucího k jednoduché pohřební komoře. Uvnitř těchto hrobek nalezla expedice celkem 10 mumií, z nichž dvě jsou pozlacené. Objev tohoto pohřebiště naznačuje, že uvnitř chrámu by mohla být pohřbena významná osoba, pravděpodobně královského původu. V době faraónů bylo v Egyptě u úředníků a dalších vysoce postavených osob běžné, že si hrobky nechávali stavět blízko hrobky svého vládce. Stavební sloh nově objevených hrobek naznačuje, že byly postaveny během řecko-římského období.

Dr. Martinez oznámila, že u Taposiris Magna byl v rámci expedice odkryt chrám zasvěcený bohyni Isis a byly zde nalezeny mince s podobiznou Alexandra Velikého. Uvnitř chrámu bylo nalezeno mnoho hlubokých šachet, z nichž tři byly zřejmě používány pro pohřbívání. Je možné, že se jedná o hrobky důležitých osob. Vedoucí týmu si myslí, že Kleopatra a Markus Antonius mohli být pohřbeni do hluboké šachty podobné těm, které byly nalezeny uvnitř chrámu.

Dr. Hawass uvedl, že během expedice byla doposud nalezena krásná hlava Kleopatry spolu s 22 mincemi, na nichž je její podobizna. Socha a mince ji zobrazují jako krásnou ženu, což je v rozporu s tezí, která zazněla v poslední době z úst kurátora Anglického muzea, totiž že královna byla ve skutečnosti dosti ošklivá. Z nálezů v Taposiris vyzařuje šarm, který možná okouzlil Marka Antonia a Julia Césara, a tyto nálezy naznačují, že Kleopatra rozhodně nebyla ošklivá. Podoba hlavy zmíněné sochy navíc nijak nepotvrzuje v poslední době zastávanou teorii o africkém původu královny. Tým také našel velké množství amuletů a nádhernou sochu bez hlavy, která pochází z doby Ptolemaiovců. Mezi nejzajímavější nálezy patří pohřební maska zobrazující muže s důlkem v bradě. V obličeji lze rozpoznat určitou podobu s doposud známými podobiznami Marka Antonia.

Komentáře

Komentářů celkem: 3
kdepak. tohle není její hrob C. 18. 7. 2009 | 15:59
Tebe? Omyl... Kráska 17. 7. 2009 | 12:04
ale já jsem tady :-) někdo mě hledá? :-D Kleopatra 10. 7. 2009 | 23:50

Další články z rubriky

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

Jak se vám líbí? Nejšílenější svatební fotografie

Včera | 1 | Chystáte svatbu sobě nebo své dceři a chcete, aby tento výjimečný den nezůstal pouze ve vašich…

Proč Popelka vždycky získá prince? Věci, které se od ní musíte naučit

Proč Popelka vždycky získá prince? Věci, které se od ní musíte naučit

19. 1. | V pohádkách se ukrývá spousta moudrostí. Tak si to vezměte… šedá myška, kterou všichni šikanují,…

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

Co se bude dít v Ulici? Nešťastná láska, facky i úraz!

16. 1. | V Ulici je tento týden opět pěkně živo. Oblíbené postavy se budou potýkat s běžnými starostmi, ale…

Sexy chlapíci z Ordinace v růžové zahradě: Kdo je váš favorit?

Sexy chlapíci z Ordinace v růžové zahradě: Kdo je váš favorit?

13. 1. | 2 | Seriál Ordinace v růžové zahradě se po Vánocích vrátil zpátky na televizní obrazovky a my opět…