Hotel nebo apartmán? Co čekat od jednotlivých druhů a kategorií ubytování?

| Autor: Veronika Matoušková | Rubrika: Zábava

Těšíte se na dovolenou a přemýšlíte, kde se ubytovat? Většina z nás dává přednost hotelu – kdy jindy dostaneme vše přímo pod nos na stříbrném tácu. Jako ve všem, i zde se jednotlivá nabídka může diametrálně lišit, a to neporovnáváme hotely různých „hvězdiček,“ ale opravdu různých druhů. Nebo snad dáváte přednost bydlení v apartmánech, penzionech či někde úplně jinde? Pojďte se seznámit s tím, co na vás kde čeká a nač se můžete těšit…

Hotel nebo apartmán? Co čekat od jednotlivých druhů a kategorií ubytování?

Hotel

Jako hotel označujeme ubytování s více než 10 pokoji pro hosty, sloužící k přechodnému ubytování. Hotely také disponují restauračním zařízením, místem pro příjem a odbavení hostů (recepce), speciální místností pro odpočinek ubytování.

Garni hotel

Tento typ hotelu musí splňovat takřka všechny podmínky jako hotel, jediné, co má omezeno, je stravování hostů – musí podávat snídaně (dle úrovně své kategorie aneb „hvězdiček,“ ) ale jinak jsou veškeré další služby srovnatelné s hotelem.

Horský hotel

Tento hotel se nachází v horském terénu, poskytuje veškeré služby jako hotel své kategorie, ale nezřídka chybí přímá silnice k němu. Počítejte s tím raději, aby vás to nezaskočilo, až budete přemýšlet, co si sbalit s sebou. Případně se informujte ještě před příjezdem, zda hotel nenabízí možnost vyvezení zavazadel vlastními prostředky.

Lázeňský/Spa hotel

Oboje označení patří hotelu, který se nachází v místech, která mají status lázeňského místa. Kromě standardních hotelových služeb dle příslušné kategorie nabízí svým hostům služby lékaře a léčebnou péči. Jako lázeňský hotel může být označen pouze hotel kategorie 3* a více. Můžete potkat i Lázeňský/Spa garni hotel, pro nějž platí stejné omezení jako pro garni hotel. I zde najdete omezení stravy, nikoliv lázeňských služeb.

Wellness hotel

Tento hotel je určen především hostům, kteří chtějí využít odbornou péči a rehabilitaci. Hosté mohou využít sportovní a rekreační zařízení. Nabízí racionální stravu. Označit jako „wellness“ lze pouze hotel kategorie 3* a vyšší.

Kongresový hotel

Tento typ hotelu nabízí ideální zázemí pro pořádání firemního školení, team buildingu, mezinárodního setkání obchodních partnerů apod. Nabízí k pronájmu (často bez dalších doplatků – s ohledem na počet ubytovaných a další kritéria) projektor, různě velké salonky podle počtu zúčastněných, nejrůznější typy občerstvení při školení apod. Takto lze označit pouze hotel kategorie 3 * a vyšší.

Boutique hotel

Pokud toužíte po ubytování v nádherném prostředí, např. zrenovovaný secesní dům s luxusním až exkluzivním vybavením a nelitujete vydaných peněz, pak je tento typ hotelu to pravé pro vás. Bývá menší, žádná „továrna na bydlení,“ ubytování na špičkové úrovni, respektující vaše soukromí a intimitu. Název Boutique hotel si zaslouží jen hotel a vyšší kategorie.

Resort / Golf Resort

Ubytovací zařízení, které splňuje požadavky pro kategorii Hotel 3*–5*, jedná se o uzavřený soubor objektů. Restaurace a recepce mohou být mimo ubytovací část. Zařízení poskytuje společensko-kulturní a sportovní vyžití. Do třídy 4* může mít recepce omezen provoz na min. 18 hodin.

Golf Resort musí, kromě výše uvedeného, být vybaven minimálně devítijamkovým normovaným hřištěm dle parametrů ČGF (České golfové federace).

Levnější varianty: Penzion, apartmá, soukromí

Penzion

Pokud vás z jakéhokoliv důvodu neláká ubytování v hotelu, patrně dáte přednost soukromějšímu penzionu. Tento typ ubytování vyhledávají především rodiny s malými dětmi, i z toho důvodu, že zde nejsou jejich ratolesti trnem v oku tolika lidem. Některé penziony se i samy klasifikují jako „baby friendly“ a majitelé v části zahrady vybudují dětský koutek – ideálně poblíž terasy, kde rodiče mohou popíjet své drinky a přitom mít přehled.

Penziony také umožňují svým hostům si vařit sami – součástí bývá vybavená kuchyňka. Maminky si sice neodpočinou tak, jako v hotelu, kde dostanou vše naservírované, ale mohou svým drobečkům vařit to, co jedí a odpadne jim tak vráska, zda to či ono bude ratolest jíst.

Kritéria hvězd – penziony

Oficiální klasifikace penzionu praví, že „penzion je ubytovací zařízení s minimálně 5 a maximálně 20 pokoji s omezeným rozsahem doplňkových služeb (restaurace). Musí však disponovat minimálně místností pro stravování, která může přes den sloužit k odpočinku hostů. Dělí se do čtyř kategorií – hotely mají kategorií pět.

Apartmánový hotel/ Apartmánový dům

Ačkoliv v obojím bydlíte v apartmánech, další parametry se výrazně liší. Apartmánový hotel se řídí všemi kritérii pro hotely, apartmánový dům bývá v provozu pouze v sezoně.

Soukromí

Pokud dáváte přednost absolutnímu soukromí, hledejte ubytování, které se jmenuje stejně: Ubytování v soukromí. Zde se nehraje na žádné hvězdičky, zkrátka se ubytujete nejčastěji na letním bytě někoho, kdo jej pronajímá, případně pronajímá jeden pokoj ze svého bytu. Samozřejmostí bývá kuchyně a sociální zařízení k dispozici, zbytek je na dohodě. Zde víc než jinde záleží, jak si sednete s domácími. Sama jsem jako dítě takhle párkrát byla v soukromí u Balatonu, jako dítěti mi nevadilo „spát v cizí postýlce,“ dnes jako dospělá nevím nevím, jak bych se na to tvářila.

Motel: ideální pro cestovatele autem

Jste se svým autem „jedno tělo, jedna duše“ a jezdíte všude autem? Pak asi oceníte možnost přespat v motelu. Kromě hotelových služeb je ještě automatickou službou parkování v areálu motelu. Najdete je na hlavních tazích při dálnicích, silnicích první třídy. Od ubytování nečekejte zázraky ani po stránce bydlení, ani stravy. Zde více než jinde funguje doporučení ostatních. I mezi motely totiž existují propastné rozdíly a na rozdíl od hotelů zde nenajdete kategorie a musíte se spolehnout na svůj vlastní úsudek. Na druhou stranu, po dlouhé cestě autem bývá člověk natolik unavený, že vezme někdy zavděk téměř cokoli.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Nový trailer Padesáti odstínů: Víc sexu, romatiky i temnoty!

Nový trailer Padesáti odstínů: Víc sexu, romatiky i temnoty!

Dnes | Už jen něco málo přes dva měsíce nás dělí ode dne svatého Valentýna a očekávané premiéry druhého…

47 žen se svléklo pro charitu. Vydělaly statisíce

47 žen se svléklo pro charitu. Vydělaly statisíce

Dnes | Vystavit svoje tělo čočce fotoaparátu, zvlášť když nejste modelka a není vám sedmnáct, stojí dost…

Adventní kalendář do Vánoc: Co dělat den po dni

Adventní kalendář do Vánoc: Co dělat den po dni

1. 12. | 1 | Advent je tu! A Vánoce jsou tu od toho, abychom si je užily, takže no stres! Všechno nemusí být…

Jaký je milenec? Prozradí to tvar jeho zadku

Jaký je milenec? Prozradí to tvar jeho zadku

1. 12. | 1 | Chlap se vám buď líbí, nebo ne. A když nám zkříží cestu ten pravý, nevidíme napravo ani nalevo.…